ADOPTIA SI ALAPTAREA/ATASAREA

ADOPTIA SI ALAPTAREA/ATASAREA | Autor: Laura XXX

Link direct la acest mesaj

Buna parinti adoptivi, este minunat ca sunt atiti oameni cu inimi mari si fara prejudecati in ce priveste copilasii. Pentru ei (mai ales pentru mame) am o intrebare. Sora mea se pregateste sa adopte un nou-nascut. Am auzit ca ar fi posibila alaptarea bebelusului chiar daca nu naste ea, pentru a se atasa mai repede etc. A facut cineva de pe DC asa ceva, a dat rezultate? si daca da, eventualele infectii ale bebelusului (nediagnosticate la nastere) ar putea fi transmise mamei prin alaptat? Astept cu nerabdare sa/mi raspunda cineva. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

eu n-am auzit inca de asa ceva dar nu spun ca nu se poate, doar ca nu stiu eu. Cred ca am citit undeva ca teoretic, cel putin, ar fi posibil dar ca ar trebui stimulata glanda mamara cu ceva timp inainte(Oana la tine am citit? ca m-a lasat memoria), lucru care mi s-ar parea firesc, pt. ca atunci cand trece printr-o sarcina organismul sufera tot felul de transformari hormonale in cele 9 luni. Dar sincer, mie mi se pare nitel fortata ideea asta, ca sa se ataseze cine de cine? Si la ce fel de infectii te referi? virusii hepatici, sifilis, HIV ies la analize, in rest nu prea stiu ce ar fi grav si nu s-ar putea detecta.
Din experienta mea de mamica de fosti bebelusi pot sa-ti spun ca legatura intre noi a fost instantanee(si-ti pot confirma si celelalte fete) iar faptul ca au primit biberon in locul sanului n-a avut nici urmare neplacuta, nici la nivel afectiv si nici fizic.
Sora ta s-a gandit si la faptul ca sunt si destule mamici naturale care dintr-un motiv sau altul nu-si alapteaza copiii?
toate cele bune,

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Si eu am citit despre asta. Am inteles ca trebuie sa stii cat mai exact momentul cand vei aduce copilul acasa, lucru destul de greu cu atatea luni inainte. Organismul este pacalit hormonal ca e "insarcinat". Am auzit si de cazuri in care lactatia a aparut de la sine. Dar din fetele de aici nu stiu de nici una sa fii alaptat.
Parerea mea sincera e ca nu e nevoie de asa ceva ca sa se ataseze, asta va aparea de la sine pentru ca femeile care au luat aceasta hotarare iubesc din start orice copil. Laptele formula e foarte bun, asa cum a zis Liliana sunt multe mame naturale care nu pot alapta si copiii cresc foarte bine.
Succes sorei tale si o asteptam pe la noi.

Cristina si Ale
Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Laura, daca sora are indoieli cu privire la atasare poate ca dorinta ei de a avea un bebelus nu este atat de mare si poate ar fi bine sa mai astepte. Despre alaptarea mamelor adoptive a zis oana_mm pe forum, dar din cate am retinut eu tratamentele incep cu sase-sapte luni inainte de aparitia bebeului. Si cum la adoptie nu stii exact cand va aparea...
Succes oricum, dar spune-i sa se gandeasca mai mult inainte de o asemenea hotarare.



Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Laura, sa stii ca eu am doua prietene care au nascut acum 1 an.Una gemeni si una .. un singur copil.
Ambele, din diferite motive nu au putut sa ii dea lapte matern si au folosit bberonul
Copii au acum 1 an si sunt dezvoltate bine, sunt jucause si nu au nici o problema de sanatate.
Asa ca... concluzia o tragi singura.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura XXX spune:

Buna dimineata! Va multumesc tuturor care ati raspuns, sunt pe deplin de acord cu voi ca un bb poate creste foarte bine cu formula insa eram curioasa sa vad ce parere aveti despre subiect (am auyit ca in Sua se practica)si despre atasament. Stiu ca si atunci cind adopti un prescolar primele saptamini sunt sensibile dpdv al atasarii, trebuie grija pt. ca atunci se pun temeliile relatiei. Va felicit ca ati mers pina la capat cu adoptiile si/sau treceti cu capul sus prin toata hirtogaria. Multa fericire! Voi recomanda clubul vostru celor pe care ii cunosc interesati de adoptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimsi spune:

Laura, nu stiu de ce dar tare imi suna ciudat ultimul mesaj al tau. Si nu te supara, dar acum am senzatia ca in spatele primului s-a ascuns o minciuna...

Mimsi si Alexia(10.09.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rucsi spune:

Mi se pare ciudata si usor deplasata intrebarea. Cine este apt sufleteste sa adopte un copil, nu cred ca are nevoie sa alapteze pentru a se atasa. Pe baietelul meu nu l-am alaptat si nu s-a intamplat nimic rau. Dar, vorba lui Mimsi, e ceva ciudat in acest mesaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Sunt de acord cu Mimsi si Rucsi,
laura, chiar e ciudat mesajul tau.Asta e parerea mea.
Se ascunde ceva sub acea intrebare (prima)? Am crezut ca suntem sincere una cu cealalta. Nu stiu, insa decit sa mai tirziu, mai bine tac.


Irina si Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

LauraXXX as vrea sa te intreb daca nu te-ai gandit si invers:eventualele infectii ale"mamei"nu se pot transmite la nou nascut?
Sunt de acord cu fetele.MMMMMMMMM

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

Laura, da este posibil. uite-te pe situl Ligii Laptelui, www.lalecheleague.org, acolo vei gasi marturii ale mai multor mamici adoptive care-au reusit sa-si alapteze puii si, cel mai important, cum sa o faci. Iti tzin pumnii.

uite www.lalecheleague.org/NB/NBadoptive.html" target="_blank">aici detalii.

pup

Mergi la inceput