Nasi cununie=nasi botez??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Am citit ce ati scris si sunt de acord cu voi ca nimeni nu ne oblica sa numim un copil dupa cum vor nasii sau in privinta alegerii nasilor. Noi ne-am casatorit anul trecut in vara si acum sunt insarcinata. Nasii nostri sunt prieteni cu noi, chiar foarte buni iar noua ne-ar face o placere deosebita sa ii avem ca nasi la bebeut. Acum ma gandesc ca si nasa vrea un copil si ma astept in fiecare luna sa vina cu vestea, si daca se intampla nu o pot forta sa fie nasa cu butica mare. Dar pana botezam minunea noastra mai este timp. Asa ca fetelor nu va lasati influentate de altii!

http://community.webshots.com/album/450163392pPiNoV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

La noi situatia e tare tampita. Nasii nostri de cununie care sunt si cumnatii mei, tin mortis sa fie si nasi la bebe, ceea ce nici eu nici sotul nu vrem. Dar ei au zis ca daca nu boteaza ei, se supara rau de tot. Nici nu vreau sa-i supar dar eu chiar nu vreau sa-mi boteze ei bebele. Cu atat mai mult cu cat au zis ca o sa-mi boteze copilul dupa copilul lor, ceea ce nu vreau in ruptul capului pentru ca nu-mi place cum il cheama pe nepotu-meu, iar eu am ales nume pentru copiii mei de foarte mult timp.

5 fix
I wish I were an angel...

Poze diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Angel daca voi nu-i vreti nasi pt. copilul vostru, nu va obliga nimeni sa-i aveti. Daca nu vor intelege, o sa le treaca supararea intr-un final. Important e ca al vostru copil sa aiba nasii(parintii spirituali) doriti de voi si numele ales de voi.
Numele este ales de catre parinti, este copilul vostru nu al lor.
Nu se mai practica acest obicei(nasii sa puna nume) de cand eram noi copii. A, daca parintii doreau, copilul putea purta numele unui nas sau un nume placut de nas. Era cu totul altceva dar tot dupa dorinta parintilor se facea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Si noi avem nasi de cununie care n-au fost in tara la botez. Au botezat fetita mama nasei de cununie si o alta ruda (doua femei, nici macar cuplu).
Poti pune si 2 perechi de nasi, eu in Arad am fost la o astfel de nunta... doar ca acolo perechile erau pt nunta... dar stiu ca oricati pot boteza copilul...
In principiu trebuie sa faci asa incat sa nu se supere cumva nasii de cununie ca nu boteaza. Daca asta e ok - atunci bafta la ales nasi pe care sa-i aveti cu placere, nu din obligatie.
Pupic pt bebe!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput