Parinti de copii cu SD 2

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

felis : nu ai inteles ce vroiam sa spun... am sa inchei subiectul acesa , ca vad ca nu intelege nimeni, mai ales ca am primit intrebari despre baietelul meu pe un alt topic decat acesta. m-am simtit jignita ca cineva sa citeasca tot ce am scris eu aici, toate problemele mele , descarcarea sufletului meu.... si sa ma intrebe ce face in alta parte, la alt topic. oamneii aceia nu au timp de probleme de genul acesta... era un alt topic...

asta e inca un semn ca nu ne intelege toata lumea...

ma bucur , insa ca exista oamneni multi care te ajuta felis! ma bucur atat pentru tinee cat si pt mihaita. pentru tine e extraordinar , il poti integra pe mihai mai usor printre ci\opii sanatosi si progresele lui vor fi evidente. eu nu am reusit sa gasesc copii cu care sa se joace al meu, pentru simplu fapt ca nu am vecini cu care sa se joace copilul meu.

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

cunoaste cineva nr de telefon al lui paula? o poate suna sa intrebe daca este bine?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

quote:
Originally posted by disperata

felis : nu ai inteles ce vroiam sa spun... am sa inchei subiectul acesa , ca vad ca nu intelege nimeni, mai ales ca am primit intrebari despre baietelul meu pe un alt topic decat acesta. m-am simtit jignita ca cineva sa citeasca tot ce am scris eu aici, toate problemele mele , descarcarea sufletului meu.... si sa ma intrebe ce face in alta parte, la alt topic. oamneii aceia nu au timp de probleme de genul acesta... era un alt topic...

asta e inca un semn ca nu ne intelege toata lumea...

ma bucur , insa ca exista oamneni multi care te ajuta felis! ma bucur atat pentru tinee cat si pt mihaita. pentru tine e extraordinar , il poti integra pe mihai mai usor printre ci\opii sanatosi si progresele lui vor fi evidente. eu nu am reusit sa gasesc copii cu care sa se joace al meu, pentru simplu fapt ca nu am vecini cu care sa se joace copilul meu.

s-auzim numai de bine! si



Imi pare rau ca ai avut asemenea probleme... Eu cel putin am zis la toata lumea cand am cerut sa se inchida subiectul lui Mihai, daca ii mai intereseaza ce mai face sa vina aici sa citeasca... si mi se pare normal sa intrebe tot aici... nu in alta parte... ca pt asta e acest subiect: pt copii nostri, pt noi si ce simtim noi...
Imi pare rau ca nu ai vecini cu care sa se joace copilul tau...
Nu se stie in viitor ce va fi... Acum ei sunt mici, mult prea mici ca sa inteleaga, dar au parintii sub ochii carora creste Mihai si e mare lucru!... Daca parintii ajung sa inteleaga si sa priveasaca acest sindrom ca pe ceva ce face parte din Mihai, fara sa-l priveasca ca pe o boala... atunci, probabil si copii vor fi invatzati sa vada la fel!...
Nu stiu daca am exprimat prea bine ceea ce gandesc ca sunt f grabita!...
Sanatate multa la toata lumea!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Paula!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

paula, ne dai emooooooooooooootiiiiii. ce faci?

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Multumesc bine.
De vineri am avut un foc continnu. Am sfintit casa, am fost la biserica...Am fost foarte ocupata cu ziua lui fiimea si nu am avut timp, starea necesara sa mai intru pe net. Am vrut aseara si nu a mers netul. Nu am nascut, dar nici mult nu mai am. Am fost la control si a mai coborat un pic dar tot nu-i pregatit. Sambata am sarbatorit printesa si am crezut ca mor, m-am trezit de dimineata sa termin tortul printesei si pe urma la piata cu sotul si intre timp mama a facut ce a putut si la intoarcere intra in bucutarie si termina sau fa ce nu e gata. Am rugat si eu soacra sa vina sa ma ajute si a venit la ora 14 pt. ca a sunat sotul sa intrebe de ce nu mai vin??? si atunci tot ea cu fite. Imi venea sa o omor, eu nu mai puteam si ea ma tot intreba de ce nu-i gata masa. Seara am avut alti musafiri si noaptea nu am putut sa dorm, a plecat sotul in delegatie si ....mai stai de vorba, mai ajuta-l cu una alta.....si duminica alti musafiri si pana la urma am scos din priza telefoane, mobile.....sa pot si eu 30 minute sa ma intind. Asa a fost in ultimele zile.
In rest e bine, sper sa nu nasc pana se intoarce sotul si sa nu avem alte surprize.
Va pupic.
Vergi nu mai fi trista, nici Alex nu are prieteni si ma doare dar ce sa fac???? Astept pe printisor sa vina si poate nu va mai fi asa de singura. Eu te inteleg si iti inteleg si durerea dar ce este de facut? Sa fii tare si sa incerci toate posibilitatile care le consideri ca l-ar ajuta pe baiatul tau.









Paulacu Paul 35+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Vergi, am incercat sa-i fac prieteni dar am primit tot felu de obstacole de la parinti si unii au vrut sa fie fetita mea cobai pt. copilul lor si am renuntat eu. E complit si foarte greu sa ai prieteni care sa nu te trateze cum esti ca om nu ca boala si sa se poarte urat cu tine. M-am obisnuit si incerc sa trec cu nepasare pe langa ei sau tot eu sa trag de prietenia lor, imi e sila sa cersesc prietenia cuiva doar in favorul lor, asa vad ei lucrurile. M-am obisnuit si nu mai pun la suflet toate astea, are sa aiba un frate si are sa aiba si ea cu cine sa se joace, cu cine sa mearga....asa de fericita sunt ca vine bb2 dar imi e frica si de reactia ei, sper sa treaca repede si sa nu fie geloasa. Asa il mai pupa si ii face mai-mai.
Imi pare rau ca nu mai poti sa faci un copil, ai fi si tu mai relaxata, destinsa si nu ai mai vedea asa de dramatic lucrurile.
Te pupic si pe printul tau si sa fii tare.












Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

quote:
Originally posted by FELIS

[quote]Originally posted by disperata

felis : nu ai inteles ce vroiam sa spun... am sa inchei subiectul acesa , ca vad ca nu intelege nimeni, mai ales ca am primit intrebari despre baietelul meu pe un alt topic decat acesta. m-am simtit jignita ca cineva sa citeasca tot ce am scris eu aici, toate problemele mele , descarcarea sufletului meu.... si sa ma intrebe ce face in alta parte, la alt topic. oamneii aceia nu au timp de probleme de genul acesta... era un alt topic...

asta e inca un semn ca nu ne intelege toata lumea...

ma bucur , insa ca exista oamneni multi care te ajuta felis! ma bucur atat pentru tinee cat si pt mihaita. pentru tine e extraordinar , il poti integra pe mihai mai usor printre ci\opii sanatosi si progresele lui vor fi evidente. eu nu am reusit sa gasesc copii cu care sa se joace al meu, pentru simplu fapt ca nu am vecini cu care sa se joace copilul meu.

s-auzim numai de bine! si



Imi pare rau ca ai avut asemenea probleme... Eu cel putin am zis la toata lumea cand am cerut sa se inchida subiectul lui Mihai, daca ii mai intereseaza ce mai face sa vina aici sa citeasca... si mi se pare normal sa intrebe tot aici... nu in alta parte... ca pt asta e acest subiect: pt copii nostri, pt noi si ce simtim noi...
Imi pare rau ca nu ai vecini cu care sa se joace copilul tau...
Nu se stie in viitor ce va fi... Acum ei sunt mici, mult prea mici ca sa inteleaga, dar au parintii sub ochii carora creste Mihai si e mare lucru!... Daca parintii ajung sa inteleaga si sa priveasaca acest sindrom ca pe ceva ce face parte din Mihai, fara sa-l priveasca ca pe o boala... atunci, probabil si copii vor fi invatzati sa vada la fel!...
Nu stiu daca am exprimat prea bine ceea ce gandesc ca sunt f grabita!...
Sanatate multa la toata lumea!...

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
Petrecerea lui Mihai!
Petreceri - petreceri!...
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

[/quote

Fetelor, tin sa lamuresc aici o falsa problema ridicata de Disperata. Eu am fost aceea care pe topicul despre Belgia am intrebat-o daca s-au acomodat, daca a gasit scoala pentru baiat si daca-i place. Fara precizari despre baiat. Disperata a interpretat gresit postarea mea si mi-a scris mesaje pe PM foarte dure, in urma carora mi-am modificat postarea stergand orice referire la familia ei si am incercat sa o lamuresc ca nu toti cei care citesc si acest subiect sunt oameni rai sau o fac pentru a se bucura de necazul altcuiva.
Din pacate insa, experienta de viata a Disperatei pana acum a fost s e pare doar negativa si continua sa creada ca toata lumea are ceva cu ea sau ca numai o persoana aflata in aceeasi situatie o intelege.
Nu doream sa o ofensez nici pe ea si nici pe voi prin aceasta postare.
Asa ca va doresc numai bine tuturor si sarbatori fericite!




P.S. Incidentul relatat are o singura urmare: pe viitor am sa ignor orice fel de postari si intrebari ale Disperatei, pe orice fel de subiecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Ina, nu vreau sa ma bag ca nu stiu exact despre ce este vorba. In general noi, cei ce avem copii cu probleme suntem un pic mai sensibili, mai interpretam unele fraze...e greu sa-ti explic, si toate acestea se datoreaza unuia, altuia pt. ca nu suntem chear asa de bine primiti, tratati de societate. Si cand ni se intinde o mana, foarte rar, nu stim cum sa o interpretam si este foarte greu sa ne dam seama repede si bine de intentia celui ce o face. Nu vreau sa te superi pe Vergi, e mai sensibila si ii dau dreptate, nici in tara nu prea a avut cu cine discuta problemele ei si cine sa o inteleaga(referitoare la durerea cu copilul). Acum hai sa o ajutam cu o vorba buna, este departe de casa, de cei dragi si este singura, nu ne are decat pe noi cei de pe forum si doar atat. I-a fost foarte greu pana a reusit sa inscrie baiatul intr-un centru de invataman si sa se adapteze cu toate din mers(tara, obiceiuri, oameni, limba....). Este o fata buna si vreau sa nu va certati din cauza unor prostii minore, hai sa fim prieteni ca si asa viata este foarte scurta si cu foarte multe greutati.
Multumesc de intelegere.
Alexa este bolnava, are 40 gr. si nu stiu ce sa-i mai fac, plange, tipa,e moale ca o turta... nu-si gaseste starea si nu stiu ce sa-i mai dau. De aseara de la ora 21 o tine intr-un plans si eu nu stiu cum sa o fac sa se simta bine. Peste toate, vineri la exersatul cu suflatul in lumanari s-a fript la un deget si nu va spun ce rana are si cat de urata s-a facut, imi tot arata ca o doare si acum astept sa-i treaca, am uns-o cu miere si ....si am pansat degetul. A inteles sa nu dea jos pansamentul ca are buba si acum evit sa o iau de manuta.
Multumimesc de urari si voua la fel.


















Paulacu Paul 37+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

La multi ani Alexa cu intarziere, sa fi sanatoasa si sa iti dea Doamne Doamne multa fericire si putere de a trece peste tot in viata!!!! Sper sa isi revina, off, mai esti si pe ultima suta de metri cu sarcina si s-a imbolnavit si ea mititica. O pup pe bubita de la deget de la departare sa treaca.


Oana si Seb
(10.01.2005)

"Dragostea adevarata este o limba pe care surzii o pot auzi si orbii o pot vedea."

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/oana_george14/my_photos
http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/georges142004/my_photos
http://community.webshots.com/user/sebastieng10
POZE
POZE NOI POZE NOI

Mergi la inceput