nastere normala, cezariana sau epidurala?

nastere normala, cezariana sau epidurala? | Autor: xandra28

Link direct la acest mesaj

sunt convinsa ca acest subiect a fost mai discutat pana acum insa acum ma intereseaza cu adevarat. oricum, hotararea mea este luata, vreau cezariana, desi nu am nici un motiv medical sa o fac, asa ca nu vreau sfaturi pentru ce sa optez. as vrea doar sa stiu voi celelalte pentru ce optati sau pentru ce ati optat si din ce motive, iar pentru cele care deja au nascut cum a fost inainte, in timpul, dupa, etc. eventual, la cezariana, pt ce ati optat: anestezie generala, rahie sau epidurala?
xandra

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Eu am nascut normal, fara anestezie epidurala, doar cervicala. Am avut o nastere usoara si rapida. Refacerea a fost foarte rapida si ea. Din prima zi am putut sa imi tin fetita in brate, in schimb o prietena de a mea, cu cezariana nu a putut 3 saptamani sa isi tina baietelul in barte si nici sa ii faca baie, deoarece nu avea voie sa ridice greutate. Si mai am o prietena care a nascut normal cu epidurala si acumainca o doare spatele (dupa 4 luni).
Succes si nastere usoara!

Codruta & Petra (9 august 2005)

poze & www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii
www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">scoala de schi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Eu am nascut natural cu epidurala si epiziotomie la primul copil,iar la al doilea nastere vaginala fara nici un fel de anestezie fiindca aveam deja dilatatia 8 cind am ajuns la spital

Daca doresti cezariana nu te-as sfatui sa optezi vreodata pt.anestezie generala daca ai de ales.Matusa mea ginecolog stie doua cazuri in Romania care au facut stop cardiac pe masa de operatie desi femei tinere fara nici o problema de sanatate!!!!

Nu as face cezariana nici acum la al treilea bb fiindca se pare ca nasterea naturala prezinta mai putine complicatii.Parerile sunt totusi impartite.

Mi-au placut pozele!
numai bine si multa sanatate!

Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Io votez cu epidurala.

_
"The reports on my death are greatly exaggerated." (Mark Twain)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Se poate epidurala la cezariana???

In fine, ca sa raspund la intrebarea din subietct: nastere naturala (fara anestezie epidurala). In conditiile in care sper ca, in cativa ani, sa ii fac fetitei mele un fratior.
Devreme ce decizia ta e deja luata, si pe forum s-a tot discutat subiectul, nu am de gand sa imi impanez raspunsul cu motivele care m-au determinat sa aleg sa nasc natural. Si daca persist in ideea ca voi naste natural, inseamna ca "inainte, in timpul, si dupa" nastere mi-a fost bine. Fraze de genul "am putut sa merg si sa imi alaptez copilul imediat, sa il tin in brate si sa urc 7 etaje" le vei auzi, invariabil, de la fiecare. Dar refacerea postpartum cred ca depinde de organismul fiecareia.

Numai bine,

Chris si Carina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Iti recomand rahie. Eu asa am nascut si a fost super bine.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si pe mine ma doare si acum spatele si am nascut normal fara peridurala.Nu mi-a fost frica de nastere o clipa,nici cand ma dureau contractiile si am avut o nastere rapida,tot a durut,dar a meritat

mamica scumpei Bibi-02/07/05
http://pg.photos.yahoo.com/ph/anca76nitu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca tot vrei musai cezariana atunci cu epidurala. vezi tot si nu simti nimic.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Natural - fara epidurala. Nu ca n-as fi vrut-o...
Si am nascut foarte repede, desi bb a fost maricel - 3950g.

Insa toate prietenele mele care, din motive medicale, au nascut prin cezariana, au ales anestezia generala, nu epidurala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Eu nu sunt insarcinata dar vorbind pur teoretic ma inspaimanta epiziotomia, mai tare decat orice altceva.

Cand am avut apendicita acuta si complicatii am optat pentru rahie. A trebuit sa imi faca o a doua anestezie tot in rahie fiindca prima nu si-a facut efectul. Din fericire am realizat asta inainte sa ma taie

Daca as face cezariana in nici un caz nu as opta pt anestezie generala.

If there were in the world today any large number of people who desired their own happiness more than they desired the unhappiness of others, we could have paradise in a few years.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by andira

Natural - fara epidurala. Nu ca n-as fi vrut-o...
Si am nascut foarte repede, desi bb a fost maricel - 3950g.



si eu am nascut natural fara anestezie dar pentru ca am vrut, desi stiam ca bb va fi mare - precis nu stiam cat de mare, dar a avut 4400g. A fost o nastere usoara, zic eu.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput