Sezatoarea canadiana (35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Laura B-multam, dar de Angela- "tovarasa profesoara" ce mai stitzi?

Denisa
27+
Emma Andreea
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

Bidiloi mama, de ce nu vrei sa primesti mesaje ???
Fetelor, multumesc de urari. Ioana e mai bine, nu i-au aparut bubite pe corp dar am inteles ca nu e obligatoriu sa apara la Rozeola .
Eu tot dau cu capul in zidul joburilor inaccesibile din Canada, doar fac si eu o bresa !
Nu e potrivita deloc comparatia, dar eu asa ma simt, ca spermatoizoidul ala din Uite cine vorbeste care o lasa insarcinata pe ...cum o chema ?
Da si cand fac bresa...dau de baut la tot forumul !!

Felicitari fetelor ca mergeti la scoala, si Doinei care are 2 joburi !

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Emilliy, postul cel nou e de visiting nurse, adica ingrijire la domiciliu, orice varsta, orice boala care nu necesita spitalizare. Cat e de invatat...! Sunt o multime de lucruri despre care doar am citit, altele de care nici nu am auzit pana acum, si totusi prin hospice am invatat destul de multe... Dar ma bucur ca am sansa asta, ca la nursing home era prea multa rutina. S-ar putea ca in timp sa renunt la postul de la nursing home, deocamdata il mai tin ca pe o plasa de siguranta.
Ce bine ca te simti mai bine cu franceza! Si mult succes la Ordin. Eu zic ca merita sa continui in directia asta.
Denisa, sa stii ca si eu am avut placenta jos inserata, dar cu timpul s-a ridicat de la sine, asa ca am purces la nastere naturala. N-a fost sa fie, ca bebelina nu a putut sa iasa pe motiv ca era prea mare, asa ca tot la cezariana am ajuns.
LauraB, ce draguta e Diana! Ai fata mare, sigur. Nu-i bai daca nu se obisnuieste la olita, atata timp cat isi schimba singura pampersul, nu?
Laurajr, faina comparatia . Da cu capul cat rezista, mai fa o pauza, apoi iar, ca pana la urma tot se iveste ceva si pe sufletelul tau.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Laura, ai reusit sa vorbesti cu prietena mea care era in acelasi domeniu cu tine? Te-a ajutat macar un pic, sau mai rau te-a ametit? Se mai intampla unerori, lumea are bune intentii dar nu stiu sa le transmita :).

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinia spune:

Buna tuturor!!!

Laura multa sanatate puiutului tau. Sper ca s-a refacut si nu mai are febra.

Fetelor am o intrebare si in acelasi timp o rugaminte. Cine a facut medicina aici (am in vedere studii universitare) dupa absolvire te repartizeaza sa lucrezi la nord? A inceput cineva studiile universitare pentru a deveni medic de la zero aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Crinia cumatra mea e medic si a inceput de vreo 2 ani sa invete pentru examene sa-si echivaleze aici studiile.A avut un examen in aprilie, mai are unul in noiembrie apoi in mai la anul si daca le ia pe toate am inteles ca apoi merge la facultate pentru a studia cam 1 an de zile, apoi practica in spital si apoi iar examen.E mult prea lung pentru mine drumul de parcurs, sper sa-mi fi reamintit bine ordinea.Nu te repartizeaza nimeni in nord,iti cauti tu job unde vrei.
Sper ca nu te-am bagat in ceata...

Donia spor la munci!!Ieri am fost la nenea cu pricina si acum astept un rapuns de la emploi, sper sa fie unul pozitiv.
Eu n-as putea sa lucrez ca tine, cu batrinii sau pacienti in stadii avansate de boala...toata admiratia mea!

zi faina fetele!!


Emilly cu gaza ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Buna,fetelor!
Crinia,cunoscuti de-ai nostri au emigrat in Canada avand deja facultatea de medicina absolvita in Ro, aici unii doar si-au dat examenele de echivalare,altii au preferat sa renunte, ca li se parea un drum prea lung, dar n-am auzit niciodata sa fi inceput aici cineva de la zero. Eu m-am interesat pentru sora mea, care va emigra in Canada si e asistent medical in Romania, daca ar fi o idee buna sa se-apuce sa studieze medicina aici.Concluzia: convenabil e sa ramana la profesia actuala.Nu vreau sa te descurajez, dar concurenta la admitere e killer in medicina, trebuie sa ai un suport financiar solid pe durata studiilor, caci ma indoiesc ca poti lucra cat studiezi, plus ca unii au renuntat pe parcurs ca nu mai puteau rezista ritmului cursurilor si examenelor .Oricum eu, iti doresc bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Iata un link extrem de util catre ceea ce te intereseaza.
http://www.cfms.org/pre_med/doctor.cfm

Mona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Mona, ti-am ratacit telefonul. Poti sa ma suni tu?

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Cum sa nu!

Mergi la inceput