Scrisul la grupa pregatitoare?

Scrisul la grupa pregatitoare? | Autor: madishor

Link direct la acest mesaj

Ana mea e la grupa pregatitoare.
Saptamana asta mi-a spus ca trebuie sa ii cumpar stilou pentru ca invata sa scrie de mana. Mie mi se pare cam mult pentru gradinita. Deja stiu sa citeasca literele si au inceput sa silabiseasca binisor, fac socoteli si au notiuni de gramatica (paronime, sinonime, antonime etc).
Personal, am inceput scoala stiind sa citesc si sa scriu si am avut mari probleme cu disciplina pentru ca ma plictiseam si faceam circ.

As vrea sa stiu ce invata alti copii de la pregatitoare si ce anume se invata in clasa I, pentru ca tare nu as vrea sa ajunga in aceeasi situatie ca mine anul urmator.

madishor

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Copilul meu este in clasa I. Absolut toti copiii din clasa stiu sa scrie si sa citeasca. Nu se plictisesc in clasa. Acum este obligatoriu sa faca grupa pregatitoare pentru a se putea inscrie in clasa I.
Si baiatul meu a scris la gradinita. L-a ajutat foarte mult. A facut o gramada de liniute si toate literele. Diferenta este ca acolo era ca o joaca, iar la scoala e de-adevaratelea. Nici educatoarea si nici eu nu l-am stresat sa scrie frumos sau foarte corect.
Scoala s-a mai schimbat. Nu mai este ca pe vremea noastra. Stai linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia72 spune:

Madishor,,stai linistita,si fetita mea este in grupa pregatitoare,noi am repetat-o pt. ca nu am vrut sa mergem la scoala in toamna aceasta,vom merge anul viitor,la 7 ani.Stie deja sa citeasca,sa faca adunari,scaderi,sa numere inainte si inapoi,insa la scris,au invatat doar sa scrie cu litere de tipar,fac liniute,bastonase,pt. a li se forma mana,literele de mana am inteles ca le vor invata la scoala.Trebuie sa se obisnuiasca sa scrie cu stilou,la scoala va trebui sa stie.

Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Stai linistita ca nu se va plictisi. Din contra ,o sa vezi ce de teme va avea. Linii, punctulete, etc.Apoi fel de fel de texte.Tine legatura cu educatoarea sa vezi ca aceasta este programa pe care trebuie sa o respecte. De aceea se spune an pregatitor.

descarca exercitii callanetisc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

educatoarea noastra zicea ca nu le da voie sa ii invete pe copii sa scrie, doar sa stie literele, dar daca vor copiii pot sa scrie. asta ce-o mai fi? fiecare face ce-l taie capul???

Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madishor spune:

Multumesc mult de raspunsuri. M-am mai linistit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Madishor ,aceeasi problema o am si eu ,si mie mi se pare prea mult ,nu la toate grupele pregatitoare ,chiar din aceesi gradinita e la fel .Si baietelul meu stie sa silabiseasca bine ,bine as putea spune ,despart cuvintele in silabe ,stie care e substantiv comun care e substantiv propriu ,si ei scriu cu stiloul .Si acum vad ca au trecut la literele de mana ,si eu ca si tine m-am gandit la fel ,oare toti copiii din clasa ,la anul sunt la acelasi nivel sau se ocupa invatatoarea de cei care sunt mai in urma .Una din fetitele care a plecat la scoala din grupa astuia mic de anul trecut ,spune ca fac liniute ,bastonase ,cam ce fac astia acum la pregatitoare .Si eu am unele indoieli .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Am si eu o intrebare: pt grupa pregatitooare in afar de cele 2 caiete: Gundacelul albastru si Rita gargarita, maie exista si ceva manuale?

Eu sunt in Germania, caietele astea le am si lucram dupa ele, dar cum vreau sa-mi invat fata si romaneste, ma intereseaza daca mai exosta alte materiale, de ex. pt a invata sa citesti.....sau, cum procedeaza educatoarele (daca stiti) sa invete un copil de cca 5 ani si 10 luni sa citeasca. fata mea citeste pe litere, dar cind e vorba sa grupeze pe silabe si apoi sa citeasca tot cuv. inca nu a reusit. Nu s-a facut acel "click" in capul ei........Aseara imi spunea, pt prima data, cum desparte ea in silabe, si cu vreo 2 exceptii, toiate cuvintele le-a despartit bine.
Astept si eu sfaturi cum sa o invat sa citeasca.

Mergi la inceput