Sugestie

Sugestie | Autor: gangurici_licurici

Link direct la acest mesaj

As vrea sa va spun ca citind si alte postari de pe partea dedicata magazinului mi-a venit o idee. Dar inainte trebuie sa fac o precizare, ca sa nu radeti de mine: habar nu am de comert, importuri si exporturi, taxe, vami etc. Asa ca s-ar putea ca aceasta idee sa va fi venit si voua si din anumite motive pur si simplu sa nu poata fi pusa in practica. Asadar: am citit ca multe mamaici se plang de pretul destul de mare al produselor de la buburuza.com. Intradevar, preturile sunt comparabile cu cele din magazine, ba chiar daca faci cumparaturile de la un supermarket iesi mai ieftin. Si atunci de ce sa cumperi de la buburuza? Imi amintesc insa de o discutie de pe forumul "parintii intreaba" unde o mamica din Olanda, parca, zicea ca a cumparat un patut pliant dintr-un supermarket olandez, cu 30 euro, asta in conditiile in care la noi se pot achizitiona cu minim 300 RON, maximul finnd de 700 RON, sau chiar mai mult. Sunt convins ca acel produs, achizitionat direct de la producator, ar fi chiar mai ieftin, si de asemenea sunt sigura ca nu e singurul produs care poate fi cumparat muuuult mai ieftin decat in Romania. Si atunci intrebarea este: nu e posibil ca buburuza sa gaseasca asemenea produse, de calitate si la un pret rezonabil si sa le importe? Asa ar fi toata lumea multumita: mamicile (si taticii) care ar face cumparaturi la un pret mult mai bun, dar si buburuza, care ar ajunge la acel profit care urmeaza sa fie donat mult mai repede. Nu-mi dau seama insa ce inseamna acest lucru din punct de vedere al adaosului la pretul initial. Eu ma gandeam insa ca , in exemplul dat, si daca pretul ar fi dublu tot ar fi cu 30% mai ieftin decat ce se gaseste pe piata in Romania.
N-ar fi rau sa se poata pune in practica, nu?
Numai bine.