Tatici singuri nu exista?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kjmami spune:

of of of.....am citit si eu subiectul si mi-am adus aminte de o poveste...v-o spun imediat..pana atunci sa va spun parerea mea despre mame si tati singuri si despre mame si tati vitregi

. eu am divortat cand dani avea numai 7 luni. dupa cateva luni am inceput o relatie cu un nou barbat. nu avem o relatie foarte serioasa , nu locuim impreuna dar stiu sigur ca este foarte atasat de dani, ii pasa ce i se intampla, vbr cu el, vrb si la telefon.stiu sigur ca il iubeste . cred ca atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat...n-ai cum sa nu ii iubesti si copilul, si cum sa nu iubesti un ingeras care isi deschide inimioara si te lasa sa intri in ea? eu cred ca mamele/tatii vitregi pot iubi un copil chiar mai mult de cat unii parinti naturali. eu cred ca as putea iubi fara nici o problema copii partenerului meu .
si totusi...mai sunt si alte cazuri mai nefericite.. am sa va spun o poveste care m-a impresionat foarte tare dar care in final s-a terminat cu bine

am cunoscut acum ceva timp un barbat pe internet. il chema david iar pe fiica sa de 5 ani kylla
david si mama fetitei avusesera o relatie de cativa ani iar atunci cand ea a ramas insarcinata s-a hotarat ca totusi nu este pregatita sa creasca un copil asa ca a lasat fetita lui david.
am vrb cu david nopti intregi ( diferenta de fus orar) si incet incet am ajuns sa ii cunosc si pe el si pe fetita foarte bine. chatuiam amandoi cu webcam-ul si vedeam intregul living al casei. fetita e o frumusete, vesela , dulce comunicativa. am vrb de cateva ori si la telefon cu ea. se vedea ca david o creste frumos. el nu avea timp de intalnitri, flirturi...pentru el cel mai important era sa o creasca pe Ky si dak gasea o fata...vroia sa fie sigur ca intre fetita si femeia respectiva se dezvolta o relatie frumoasa.
la un moment dat david a cunoscut o femeie. o femeie foarte frumoasa , am vazut poze cu ea,...totul mergea frumos..dupa cateva saptamani a adus-o acasa...a cunoscut-o si Ky ...dar fetitei nu ii placea respectiva...nu o suporta..lucru tare ciudat deoarece ea este o fetita foarte comunicativa. david a facut tot posibilul sa le faca sa se intelegaga..avea discutii lungi cu Ky, si totusi nu intelegea care e problema, de ce ele doua nu se inteleg. de ce viitoare lui sotie nu reusea sa se faca iubita de Ky . tot asa pana intr-o zi, cand david a venit acasa de ziua iubitei sale sa ii faca o surpriza si a gasit-o pe Ky plangand...iar pe logodnica reparand o cutiuta de bijuterii in care fetita isi bagase nasucul sa vada ce e pe acolo si a trantit-o pe jos aceasta spargandu-se. Ramona ( logodnica) i-a tras fetitei cateva palme cand a vazut cutia pe jos. o mai plesnise si in alte ocazii dar ii spusese fetitei dupa aceia ca dak ii va spune ceva lui david, il va face nefericit, si ca va fi numai ei (fetitei). iar ea nu a avut curaj sa spuna nimic.
david a terminat cu respectiva in aceiash zi...dar imi povestea ca ii este frica sa isi mai faca vre-o relatie,. ca ii este frica de femei..era distrus ( tin sa precizez ca david era un barbat foarte frumos, avea 29 de ani, avea un serv bun..era un om de succes pe care multe femei l-ar fi vrut)
dupa un an..a cunoscut o alta fata marjorie. ea fusese casatorita si avea o fata de 3 ani. nu stiu cum a decurs relatia lor pt ca nu am mai vrb foarte mult cu david in perioada aceea . cert este ca acum...cred ca a trecut un an si ceva de atunci, ei sunt casatoriti si isi cresc fetitele impreuna. ky isi iubeste si surioara, si mamica vitrega care se pare ca este o femeie foarte buna, foarte atenta...

sper ca nu v-am plictisit, dar citind despre mame si tati singur,,..mi-am adus aminte de david si Kylla si am vrut sa va povestesc si voua



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiareu spune:

De fapt cred ca exista mai multi tatici singuri decat mamici.

Mamicile raman de obicei cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Ups ! Am identificat un tatic singur?
Nu cred ca e o situatie mai fericita decat cealalta. E greu si pentru mama care ramane singura cu raspunderea, dar si cu bucuria unui copil si e greu si pentru tatal singur.
Iar bucuria copilului nu i-o ia nimeni, nu-i asa?

Tati, vino cu noi la "clipe din ..." Suntem mai multi parinti singuri acolo, asa ca, daca te-am identificat corect, si chiar daca nu, esti bine venit printre noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by chiareu

De fapt cred ca exista mai multi tatici singuri decat mamici.








Si sa fii chiartu unul dintre ei?


BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Da, ramanem cu copilul, cu bucuriile si realizarile zilnice, cu zambetul si pupicii lui, dar si cu grijile si greutatile legate de viata de zi cu zi.
Azi noapte nu cred ca am dormit 2 ore: a avut copilul febra mare.
Scuze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

quote:
Originally posted by chiareu

De fapt cred ca exista mai multi tatici singuri decat mamici.

Mamicile raman de obicei cu copilul.





Mamica singura = femeie care isi creste singura copilul/copiii

Barbatul care a iesit dintr-o casnicie si nu-si creste copilul nu se numeste tatic singur, ci barbat singur, adica disponibil.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

alma

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

Bine punctat, Alma !
Bravo !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana Sora spune:

Am reaparut si eu pe aici... si voiam sa va salut. Acum o sa citesc ce ati scris cat am hibernat.:)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

quote:
Originally posted by alma

quote:
Originally posted by chiareu

De fapt cred ca exista mai multi tatici singuri decat mamici.

Mamicile raman de obicei cu copilul.





Mamica singura = femeie care isi creste singura copilul/copiii

Barbatul care a iesit dintr-o casnicie si nu-si creste copilul nu se numeste tatic singur, ci barbat singur, adica disponibil.

http://community.webshots.com/user/freediaro






Cooooorect!
Dar nu putem generaliza,sint cazuri si cazuri....
Sint cazuri cind copilul ramine la tata,si atunci este si el un tatic singur,dar mai sint cazuri cind tatal,oricit s-ar stradui,nu poate obtine copilul.Si pierderea asta e dureroasa.Eu cred ca si acestia se numesc tot tatici singuri.
Barbatii singuri,sint ca tatal Dianei mele,care n-a mai cautat-o de un an(pardon,nu l-am mai cautat de un an)......

BRENDA

"COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI"
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput