Epidurala sau nu?

Epidurala sau nu? | Autor: Dory232002

Link direct la acest mesaj


Fetelor, ce-mi puteti spune despre anestezia epidurala?Dupa parerea voastra, sa cer sa nu sa mi se faca?


Pupici!!!!!!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Eu am avut posibilitatea sa aleg atunci, la fata locului. Si, pentru ca durerile nu mi s-au parut prea mari, ci in limita suportabilului, am zis ca nu vreau anestezie. Am nascut bine-mersi si fara, dar am auzit aici pe forum pareri favorabile in legatura cu epidurala, probabil cine a nascut de 2 ori, prima data "fara" si a doua oara "cu" a simtit diferenta si e pro-epidurala. Eu n-am nascut decat o data, fara anestezie si am avut o nastere usoara. Probabil cu epidurala ar fi fost si mai usoara.
Succes!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14 decembrie 2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Eu prima data am facut o epidurala care NU A PRINS!!! iar la a doua nastere as fi vrut dar nu am mai apucat, am nascut prea repede .

Asa ca ia in calcul si posibilitatea sa nu "prinda". Vezi ca au fost multe subiecte pe tema asta.



Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dory232002 spune:

Fetelor va multumesc pt. raspunsurile voastre, peste 2 zile voi merge la medic la control si ma voi sfatui cu dansa.O sa va tin la curent.

Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

nuuuuu, mi-ar fi fost frica:)

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002
http://community.webshots.com/user/gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Dupa parerea mea, fa-o daca ai posibilitatea! Daca ai norocul sa fie facuta cand trebuie si mai ales cum trebuie, te scapa de dureri si ramai cu cele mai placute amintiri despre nastere.

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (31.03.2004) Daria Maria (22.06.2005)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Ce-am mai strigat eu dupa ea...
La prima sarcina nu am avut, desi am vrut (m-am dilatat prea repede), dar a doua oara O VREAU!!

Nu tin neaparat sa mai simt durerile alea inca odatat, mi s-au parut crunte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu am nascut cu peridurala si pot sa-ti spun ca e super. Am avut ocazia sa experimentez dureri crunte inainte de a mi se pune epidurala (apropos, era cat pe aci mie sa nu mai apuce sa mi-o puna, dilatatia a decurs repede, si asa mi-a pus-o la o dilatatie mare), dar dupa a fost o adevarata usurare; travaliul a mers si mai repede dupa, iar expulzia a fost fara probleme.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Dory,nu stiu cum e in Romania, dar aici in Suedia se face foarte frecvent la aproape toate viitoarele mamici la prima nastere.

Daca este o nastere rapida nu are rost sa ceri.La mine prima nastere a durat aproape 23 de ore(astia numara din momentul PRIMELOR CONTACTII)desi am stat in sala de nastere doar 90 de minute.

Nu are rost sa suferi in dureri cumplite.Daca epidurala este facuta prea tirziu poate avea niste efecte negative asupra bb-lui.Aici personalul medical nu stie cum sa se poarte mai frumos si sa te "scutesca" pe cit posibil de dureri.

La a doua nastere aveam deja dilatatia 8 cind am ajuns la spital asa ca desi as fi dorit sa-mi dea ceva impotriva durerilor nu a mai fost posibil.

Aici doctorii si moasele au bunul simt sa ia in consideratie pe cit posibil dorintele viitoarelor mamici si chiar tatici asa ca daca le cerem epidurala ne-ar da-o si la a 3-a nastere nu numai la prima

numai bine
Mariana--->1976
Monica--->1998
Matei--->2001
bb--->feb.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_tx spune:

Eu aveam 40 de ani cand am nascut si am folosit-o.Nu am simtit nici un fel de durere si daca ar fi sa mai nasc o data as folosi-o din nou.Totul a decurs normal pana sa iasa capul copilului si atunci s-a proptit in barbita si a fost riscant sa mai continuam si am trecut urgent la cezariana.

andreeat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

Si eu am nascut cu epidurala, a fost super, totul a decurs fara probleme.

Mergi la inceput