Cum ati reactiona?

Cum ati reactiona? | Autor: Elise

Link direct la acest mesaj

Cum ati reactiona daca al vostru copil ar dori intr-o buna zi sa isi cunoasca parintii naturali?
Sau daca ar dori ei sa-l cunoasca.
Ati accepta... si daca da, cu inima usoara?

Sint noua pe aici, abia acum iau in calcul varianta adoptiei - si gindul asta ma sperie cel mai mult: ca ar exista, undeva "alta mama" sau "alt tata"- nu legal, nu moral, dar fizic da.

Cred ca m-as simti tradata ca dupa ce cresc COPILUL MEU sa descopar ca mai e cineva cu care are o legatura pe care eu nu o am: de singe. Sa ma uit cineva strain si sa descopar ca ochii sau gesturile copilului meu.... Brrr!!
Ma ingrozeste perspectiva asta.

Elise

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Elise ,mie mi se pare normal ca ,copilul va dori sa-si cunoasca parintii naturali .Intrebarea ta nu-si are rostul ,cred ca nimeni nu o face cu inima usoara ,dar cum ai putea sa nu accepti? Vrei sau nu ,daca copilul doreste sa ii cunoasca nu ai cum sa te pui de-a curmezisul.
De stiut ,stii din start ca altcineva are o legatura de sange cu copilul tau ,nu vad de ce te-ar ingrozi .
Daca doresc sa il cunoasca ei ,asta e altceva .Atata timp cat copilul meu nu va dori sa ii vada nu au de ce sa il caute si daca ar face-o cu forta cred ca i-as calca in picioare.Deci ,copilul alege daca vrea sa ii stie sau nu.
Parerea mea ,sa nu te superi ,e ca trebuie sa te mai gandesti pt. ca asa cum pui problema nu esti pregatita suta la suta sa faci pasul asta .Dar e pacat ,ca din cauza temerilor sa te lipsesti de multi ani fericiti alaturi de copilul tau ,chiar daca nu l-ai nascut tu.





Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Cred ca trebuie sa-ti sustii si ajuti copilul in orice ar intreprinde, deci si in a-si cauta parintii genetici. Lor insa nu le-as permite sa-l vada, daca el nu ar vrea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmens spune:

Posibilitatea ca parintii naturali sa vrea sa-si vada copilul este foarte mica dar nu inexistenta. Acest lucru presupune ca cineva de la DPC sa vorbeasca. Nici acest lucru nu este imposibil. Dar daca ar veni la usa mea cred ca le-as inchide-o in nas. Nu au nici un drept, sunt doar niste oameni straini care au sunat din greseala la usa noastra. Pe certificat scrie ca eu si sotul meu suntem parinti.
Daca ar vrea Otilia sa-si cunoasca mama (tatal e necunoscut) ? Mi se pare firesc sa fie asa si daca pot, am sa o ajut cand va veni vremea. Am pastrat dosarul pe care mi l-au dat cei de la fundatie si acele date cred ca imi vor fi de folos. Eu cred ca Otilia va dori sa-si cunoasca si fratii. Aici va fi ceva mai greu dar nu imposibil. Are doi frati care stau cu mama lor si doua surori : una e cu tatal ei si cea de a doua avea facut dosarul pentru adoptie.
Si daca nu reusesc sa-i gasesc apelez si eu la o emisiune de genul "Iarta-ma" sau "Surprize, surprize" (glumesc, bineinteles )
De fapt totul este in mintea noastra doar la nivel de teorie si numai Dumnezeu stie cum vom reactiona cand va fi sa fie si tot Dumnezeu ne va da putere sa trecem peste toate. De ce sa ne umbrim fericirea de acum si cea ce va sa vie cu astfel de ganduri? Sa le luam pe toate pe rand, asa cum vin.

carmen
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Ati vazut emisiunea de seara trecuta de la NASUL? Este exact de ce ne e noua frica!De o hatarare definitiva si irevocabila care poate fi revocata daca instanta hotaraste...Pe mine m-a lasat masca!!!Si daca se creaza un precedent, nu stiu cum va mai fi...si cata siguranta vom avea in continuare!!!

patri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Intr-adevar. Trebuie sa te obisnuiesti cu gandul ca, intr-o zi, poate, copilul va dori sa-si cunoasca mama naturala. Nu ai ce face. Tot ce o sa incerc eu sa fac va fi sa aman acesta moment pentru dupa varsta de 18 ani ai copilului.
Pe mine ma surprinde altceva la ora aceasta. Nu stiu daca ati urmarit la televizor, in emisiunile "9595" si "Nasul" a fost un caz care pe mine m-a surprins din mai multe puncte de vedere. Era vorba despre o familie care a adoptat o fetita in mod legal iar mama naturala a fetitei a venit peste 1 an si si-a cerut copilul inapoi. Si un proces l-a si castigat. La ora asta se tot fac recursuri si de-o parte si de alta si se bat pentru acel copil. La emisiune, psihologul Cristian Andrei a cam pus-o la colt pe mamica adoptiva spunandu-i ca un parinte poate fi mai bun sau mai putin bun dar parinte natural este unul singur si ii propunea mamicii adoptive sa o adopte si pe mamica naturala si sa creasca impreuna copilul. Eu am ramas muta la asa afirmatie mai ales ca cele doua sunt la cutite si mi se pare imposibil ca un psiholog sa nu intuiasca ca cele doua s-ar sfasia una pe cealalta daca ar putea si nici intr-un caz nu ar putea colabora la cresterea unui copil. In urma unui proces mamicii naturale i s-a permis sa viziteze periodic copilul lucru care iarasi m-a consternat pentru ca in mod evident aceasta o uraste atat de mult pe mamica adoptatoare incat presupun ca la fiecare intalnire i-ar baga copilului in cap tot ce este mai rau depre aceasta. Eu cred ca intr-adevar un parinte poate fi mai bun sau mai rau dar lipsa de consecventa in educatia unui copil este catastrofala. Cum poti sa-ti educi copilul cand te gandesti ca, de exemplu, daca il certi se va duce la cealalta mama care il va convinge ca tu il certi pentru ca nu esti mama lui. Mie mi se pare o situatie imposibila. Ce imi scapa la modul in care psihologul si tribunalul au reactionat in acest caz?

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Silvia_Pui spune:

Nu am vazut emisiunile recente , dar cred ca este vorba de acelasi caz pe care l-am vazut anul trecut cand tocmai incepusem procesul de adoptie , si in urma cu vreo luna pe Acasa . Din cate am inteles eu acolo a fost si o greseala a DPC, oricum mama nu isi daduse acordul pentru adoptie , dar pe legea veche a fost declarat abandonat copilul pentru ca timp de 1 an mama a uitat pur si simplu ca a dat nastere unui copil . Si acum nu mai poate de durere ; cand a lasat o mana de om fara dragoste oare unde a durut-o? Sau probabil crede ca asa se procedeaza , copii trebuie crescuti de altii pana la un an ca sa nu faca prea mult zgomot .In cazul in care mama si-a dat acordul si exista o hotarare definitiva si irevocabila pentru acest lucru si in plus mai exista inca o hotarare definitiva si irevocabila de adoptie cred ca nu se mai poate aplica legea dupa bunul plac al anumitor persoane .
Nu stiu daca in acest caz adoptia era deja incheiata , cred ca mai erau cateva zile pana la proces , cel putin asa am inteles eu .

http://pg.photos.yahoo.com/ph/map75ro/album?.dir=e4c8&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Nici eu nu am vazut emisiunea si nu am inteles cum a putut afla naturala(pt ca nu o pot numi mama)adresa copilului.Cine i-a furnizat informatii naturalei?


corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Briantis, asa e, nu sint inca pregatita sa adopt: daca as fi fost, deja as fi facut-o.
Am postat intrebarea pentru ca voi ati trecut prin asta, eu nu.

Tocmai faptul ca am vazut diverse emisiuni pe aceasta tema, si faptul ca sotul meu are un tata natural pe care el NU L-A CUNOSCUT pina la 35 de ani, iar cind l-a cunoscut s-a "lipit" de el instant, ma face sa ma gindesc de doua ori.... El a avut si mama (naturala) si tata (adoptiv). Si totusi, in momentul in care si-a cunoascut tatal natural (pe care nu l-a interesat nicioada sa-si vada odrasla), a fost topit.

Deci, am vazut "live" o reactie care tine de legatura de singe.



Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

Ponicid,

am vazut si eu emisiunea "9595" de care vorbesti si am ramas stupefiata, ca si tine. Mai ales ca e primul "rateu" ca sa-i zic asa al Dr. Andrei. N-am putut sa-mi cred urechilor cind i-a recomandat mamicii adoptive sa se gindeasca sa adopte un alt copil, de parca ar fi fost vorba de o alta garnitura de mobila sau masina. Marturisesc ca urmaresc emisiunea asta aproape de la inceput si nu m-am asteptat la asa ceva de la el. Am crezut ca poate n-am inteles eu exact mesajul, si i-am trimis un email, decent, in care il intrebam daca asta a vrut sa spuna. Nu mi-a raspuns - pina acum.


Cit despre cine i-a spus mamei de adresa: cineva bine "uns" i-a dat toate datele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

De fiecare data cand am dat de subiectul acesta, cu cele 2 mame care se bat pt 1 copil, am spus: HAIDETI SA FACEM CEVA SA NU SE CREEZE UN PRECEDENT, SI ORICAND, NOI , PARINTII ADOPTATORI, SA TRAIM CU SABIA DEASUPRA CAPULUI!!!!

patri

Mergi la inceput