plata concediului medical/prenatal in invatamant

plata concediului medical/prenatal in invatamant | Autor: dianad

Link direct la acest mesaj

Buna ziuaAm o problema legata de plata concediului medical care s-ar putea repeta si la plata concediului prenatal si de lauzie.Lucrez in invatamant. Intre 1 sept. 2004 si 31 august 2005 norma mea de 18 ore a fost impartita astfel: 16 ore la liceul A unde am si cartea de munca si celelalte 2 la liceul B und am avut completare. Fiecare liceu m-a platit pentru ce am avut in unitatea respectiva. Mi s-au retinut 6,5% si 9,5% de fiecare unitate pentru veniturile realizate.De la 1 septembrie 2005 norma mea s-a impartit intre liceul A (13 ore)la care am in continuare cartea de munca si liceul C (5 ore+3 ore la plata cu ora).Pe 19 septembrie am fost internata in spital din cauza pericolului unui avort. Am concediu medical intre 19-30 septembrie, pentru care am primit un singur certificat medical.Am dus acest certificat la liceul A, unde am baza si au inceput sa apara problemele:-1) ei nu ma pot plati decat pentru cele 13 ore pe care le am acolo, pentru restul de 5 sa ma plateasca liceul C, dar liceul C spune ca nu se poate pentru ca trebuie sa depuna la Casa de pensii cerfificatul de concediu in original. Concluzie: risc sa pierd 28% din banii care mi se cuvin pentru concediu-2) in ultimele 6 luni eu nu am avut toate veniturile in liceul A, deci liceul A imi poate stabili baza de calcul pentru indemnizatia de concediu doar pentru salariul si cotizatiile de la ei, nu si pentru cele de la liceul B . concluzie iar risc sa pierd niste bani-3)primele 10 zile ale unui concediu medical sunt platite de unitate, din fonduri proprii si nu de Casa de Pensii, deci nu se stie daca mi se va aproba plata concediului: acum risc sa nu mai iau nici un ban-4)in luna februarie voi intra in concediul prenatal si toate aceste discutii s-ar putea repetaAu dreptate? Nu mi se pare normal ca plata primelor 10 zile de concediu sa fie la latitudinea angajatorului, nu mi se pare normal ca din cauza faptului ca am norma didactica impartita intre 2 unitati scolare si imi platesc toate contributiile raportate la veniturile corespunzatoare unei norme intregi sa nu beneficiez de aceeasi bani pentru concediu ca cineva care are norma didactica intr-o singura unitate.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgescu oana spune:

Diana au acelasi centru bugetar cele doua licee, pentru ca daca au mi se pare ca trebuie sa rezolvi nelamuririle acolo unde se centralizeaza problemele salariale ,adica centrul bugetar .
Nu am experienta sa iti spun exact cum e cu norma impartita dar o colega a noastra profesoara de limba engleza avea norma impartita intre doua scoli dar depindea doar de o scoala adica era titulara doar la una dintre scoli si atunci concediul si celelate probleme le discuta cu scoala unde era titulara.
Cat despre plata celor 10 zile ca om nu mi se pare normal dar...doar atat nu stiu mai multe poate te ajuta cei cu specialitate aici .
Bafta si multa sanatate.

Oana si Maria Alexandra(17.04.2004)
Martie-Aprilie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Multumesc pentru raspuns, Oana.Cele 3 licee A, B, C tin de "nuclee" -centre bugetare- diferite, chiar daca sunt in Bucuresti toate. Si sunt suplinitoare, din pacate,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kit spune:

Eu zic sa intrebi la scoala la care nu ai baza daca nu se poate cu un act legalizat (certificatul medical) depus ca original; pt ca asta e si scopul legalizarii. Pe de alta parte, daca iti gasesti inlocuitor pt perioada concediului stiu ca sunt obligati sa te plateasca.

ancond

Mergi la inceput