epidurala interzisa la tensiune mica ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Felicia,

Azi am fost la medicul meu si am intrebat printre altele si daca este posibil sa nasc cu anestezie epidurala, nu generala, daca am tensiunea mica (respectiv 8/4.5). Mi-a spus ca ei oricum recomanda tipul acesta de anestezie, dar intradevar tensiunea este f. mica si o sa vorbim atunci cu medicul anestezist si o sa vedem daca se poate face epidurala.

Oricum, nu a rejectat complet ideea. In plus, banuiesc ca pot sa-ti ia tensiunea si atunci, inainte de operatie (cazul meu) si in functie de asta sa ia o decizie. M-as bucura mult sa pot face anestezie epidurala, ca sa-l vad si eu pe bebe cand iese.

In rest, voinicul meu e bine, la 30 saptamani are 1560 g.

Sarcina usoara tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danussy4in spune:

quote:
Originally posted by TweetyGeo

Si eu am tensiunea mica, 10 cu 7 si uneori mai scade, ca azi cand am facut ori cadere de calciu ori mi-a scazut brusc tensiunea. Nu stiu de la ce, ca nu m-am suparat, nu am fost stressata. Plus de asta am si aritmie extrasistolica. Adica nu-mi bate inima regulat. Si vreau sa fac epidurala. Dr. cardiolog a spus ca nu o sa fie probleme sa nasc normal, daca nu apar complicatii pe parcurs. Eu sper sa nu se ajunga la cezariana. Asa ca, nu se stie pana ajungem in momentul ala.

BB mic a lui GEO


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirtha spune:

Am uitat : ti se da voie sa mergi cu firele prin spate sau esti pus sa stai in pat cu interdictie de deplasare ?

Mirtha 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

quote:
Originally posted by Mirtha

Am uitat : ti se da voie sa mergi cu firele prin spate sau esti pus sa stai in pat cu interdictie de deplasare ?

Mirtha 19+



Ai voie sa te misti la jumatate de ora dupa ce ti-au injectat doza. Cel putin asa era acum doi ani cand am nascut eu si ca sa nu fiu off topic si eu am tensiunea mica deobicei ajung si la 9 cu 6.

Miruna 25+ si Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu sunt hipotensiva de cand ma stiu, 9 cu 6 a fost tot ce am putut sa dau , o singura data am avut 10 sau 11 (dupa o perfuzie cu P.... nu mai stiu cum, dar am facut un soc alergic) .
Dupa ce mi s-a rupt apa chiar a scazut la 8 cu 5, iar inainte de cezariana mi-am pierdut cunostinta. Mi s-a pus masca de oxigen si o perfuzie, am fost stabilizata si monitorizata permanent. Pe masa de operatie aveam 7 cu 3 si de vreo 2 ori am auzit cum incepuse sa fluiere aparatul care ma monitoriza. Dar am fost operata fara probleme, e adevarat ca m-am recuperat greu, dar nu cred ca din cauza asta. Am avut si epidurala si rahi si am ramas cu firul in spate 3 zile pentru calmante. Ma miscam cu el fara pb.

mamica lui Matei Constantin (21.05.2007)
MINUNEA MEA


www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Ajutati-o pe Sonia!

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

eu am fost de cand ma stiu hipotensiva, in special in sarcina si la nastere am facut-o lata, dar rau de tot!!! am facut 20 cu 12!!!! cu toata epidurala....dupa nastere tensiunea mea a mai zvacnit de cateva ori in sus (nu mai mult de 15)....iar dupa o luna si-a reneit....asa ca, iar sunt HIPO!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput