Le faceti jucarii? (2) Camera copiilor

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Buburuza-shop spune:

"Scartaitoarea" este polistirenul expandat (ala care se foloseste si in constructii, pentru izolatii). Exista si polistiren extrudat - nu este format din "perlute" ci are o structura fibraosa, este mai dur si mai rezistent. Ambele se taie destul de usor cu un cutter bun si se pot finisa cu smirghel. Se vopsesc, se pot imbraca in diverse materiale (textil, pasla, pluta, hartie...) In magazinele de arts&crafts se gasesc diverse forme din foam sau din polistiren (sfere, "clopotei", braduti, "oua") din care se pot face decoratiuni.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

Eu lucrez la sorcove si felicitari impreuna cu baiatul cel mare , pt ca anul asta a gasit idee de "afaceri" : vrea sa le vanda in vacanta de iarna clientilor lui taica-su , sigur va avea succes cu atitudinea lui copilaresc serioasa combinata cu o dezinvoltura naiva.

pe langa produsele "de vanzare" m-am apucat sa confectionez stelute de pus pe tavan , ghirlande de hartie (ambele tipuri facute din hartie de ambalaj pt cadouri cu motive de iarna), ca sa innoiesc si eu colectia , plus ca vreau sa mai fac un mos craciun si un om de zapada din hartie (desenati si cu material textil lipit ) de pus la fereastra sau prin casa , depinde unde vor vrea copiii sa-i asezam.

cand vor fi gata , pun poze.
ma tenteaza teribil si figurinele de lemn pictat (eu am niste placaj ramas de la niste mobila dezasamblata) doar ca nu stiu cu ce sa tai , ca panze ca alea de traforaj nu se mai gasesc; am doar un fierastrau electric , nici prea mare , nici prea mic , va trebui sa invat sa-l folosesc (fara sa-mi sculptez degetele).

voi ce mai mesteriti?

editez ca sa va spun : cu aceasta ocazie a invatat si baiatul cel mare ca pt bani depui efort si tare se bucura cand iese ceva bun , plus ca e mandru ca va putea face cadouri produse de el,bunicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

De unde iei figurine de lemn?
Le faci tu?
In cazul in care ai papuselele respective ar trebui sa le pictezi cu vopsea si o pensula subtire. Se poate si cu o carioca f. subtire, dar nu stii cum este fibra lemnului pentru ca poate sa "transpire" (vopseaua sa se disipe si sa pateze in loc sa ramana o simpla linie sau punct).

Eu am facut cateva poze la ce am lucrat, dar au iesit neclare asa ca, le voi repoza.


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Corina prea tarziu acum... Am pictat cu ce aveam in casa (acrilice). Deocamdata fondul, fetisoara un pic mai incolo. Acrilicele lasa dungi, asta-i?

Cristina nu fac papuselele, desi tare imi plac. Numai o fetisoara pe o biluta (mi s-au parut haioase cele din foto), de fapt o jucarica ghidusa de ascuns intr-un con.

Te astept cu poze.

Ce fel de felicitari, Monixy?
Ei, sa stii ca si eu ma visez taind la fierastrau electric. Imi doresc o casa de papusi (scuze ca de "n"spe ani numai despre asta povestesc) si sotul nu-i prea entuziasmat de idee. Ma gandeam sa transform un dulapior mititel (25-30 cm), cu rafturi, usite si un sertarel jos, in casuta. Si asa ma impiedic de el. Idei?!!!

Azi am facut "aragaz" dintr-o cutie de carton. Am taiat gemulet pt. cuptor si lipit ochiuri apoi l-am dat pe mana copiilor care l-au indesat cu struguri. He, he jucarele de o zi, azi pe masa, maine in gunoi.

"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ML , cum termin felicitarile , imediat le trag in poza si hop pe forum cu ele.
idee de casa de papusi din dulapior : sa-l intorci cu josul in sus , astfel incat ,sus sa fie sertarul, usa sa fie peretele care se deschide , in interior sa tai la fiecare raft , pe lungime , cate o fasie de cativa cm , ca sa poti amplasa lateral si vertical niste scari , sertarul sa-l lasi intreg (poate pe undeva in spate sa tai un pic incat atunci cand e tras in afara , zona scarilor de la rafturi sa se suprapuna cu deschizatura din sertar)si sa amenajezi acolo o terasa(cu umbrelute , pomisori , sezlonguri , floricele). la interior casuta sa aiba un parter cu un fel de bucatarie si camera de zi si un etaj cu dormitor si atelier de creatie sau dressing. acoperisul sa-l faci fix din placaj si sa-l fixezi cu niste cuisoare (sa nu depaseasca peretii laterali in jos ca nu se mai deschide sertarul).
ferestre poti sa tai in placajul din spatele dulapiorului (deci pe peretele opus usii ), la fiecare etaj , si apoi sa le prinzi in niste balamale din acelea subtiri cu cuisoare (vezi tu cum le decorezi sa arate mai frumos , eventual poti pune frunzulite de la plante artificiale -sa para iedera). sigur ca o poti vopsi si lacui cum doresti (ar fi grozav daca s-ar putea lipi sau imprima pe ea ilustratii din cartile pt copii).
eu chiar as vrea sa vad casuta ta pt papusi , din vis , asa ca te rog , indrazneste sa "ataci" dulapul (daca nu are o utilitate importanta).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Monixy, he, he, vad ca esti plina de avant si idei (terasa ma atrage cel mai mult).
Nu-l tai, mai, ca fata s-o juca ea 1-2 ani cu casuta si raman cu el prin casa. E nou, solid (nu ma vad nici macar batand cuie in el), nu prea stiu la ce ar servi, asa ca l-as aranja dar "usurel". Fetita are niste casute roz (da' dulci de dai sa fugi, Barbie, de la Garge sale), s-a jucat un pic cu dansele si acum zac uitate in dormitor...

Cum merg felicitarile, stelutele si restul?


"Toamna, cu frunzele toate flori..." (foto)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

ML ,noi ne apucam sa decoram casa de sarbatori de la 1 decembrie , asa ca ma prezint cu poze pe 2 sau 3 dec . abia astept sa-i vad pe copii , pe cel mic in special , cum se agita printre globuri , beteala , stelute , in ideea de a ajuta si ei (cel mare stie ce trebuie facut si e nerabdator-incercuieste zilele din calendar pana la 1 dec).

pe curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

imi pare rau , nu ma pot tine de promisiune
poate altadata
numai bine va doresc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Deabia acuma pot incarca poze ca nu mi=a mers calculatorul...


DAr pana atunci, spuneti-mi care stiti niste link-uri cu decoratiuni de Craciun, Stelute decupate de lipit pe fereastra....orice.

Imi place asa mult sa pregatesc casa in Ajun, de fapt, ca si voua!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Am pus poze cu picturile pe sticla cele mai recente.

http://www.flickr.com/photos/14464962@N05/2085333694/in/set-72157603373158597/

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput