Florenta

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

Draga Mari,

Eu de abia m-am intors din vacanta, am fost si prin Firenze si am stat intr-un camping superb, in bungalow (f. misto!) in Fiesole. Fiesole e cam la 7 km de centru, un orasel tare frumos pe vf de munte, exact deasupra orasului. Din camping este o panorama minunata asupra lui Firenze, se vede tot-tot. Au piscina si loc de joaca pt copii. Daca vrei amanunte si n-ai plecat iti dau cu placere.

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Nane , multam de oferta insa am primit deja confirmarea de la hotel !

mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salut !!!

eu voi pleca la firenze pe data de 8 octombrie ma intereseaza sa cumpar articole dein piele ,genti ,pantofi,etc.
Cunoaste cineva vreun outlet ?

Mi-ar fi de folos informatia voastra;
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nane spune:

quote:
Originally posted by ionica

Salut !!!

eu voi pleca la firenze pe data de 8 octombrie ma intereseaza sa cumpar articole dein piele ,genti ,pantofi,etc.
Cunoaste cineva vreun outlet ?

Mi-ar fi de folos informatia voastra;
Pupici



Ionica,

In Firenze exista un targ fff ieftin cu articole de pielarie (mai ales geci) exact langa capela familiei "di Medici". Capela o gasesti sigur dupa harta turistica, iar de acolo dai cu nasul de targ (de la Dom faci maxim 5 min pe jos - stand cu fata la intrarea principala in Dom, o iei pe strada din partea stanga (din fata domului, stanga total, nu pe dupa dom), apoi inca o data prima sau a doua la stanga(nu mai stiu exact).

Daca ai posibilitatea sa te duci la San Marino, acolo iara au pielarie foarte ieftina ca pret (pe strada). Plus este un orasel superb si pitoresc si o sa-ti placa.

Nane

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili78 spune:

Voi sta cam 6 ore in Florenta. Vreau sa ma plimb prin centru. Nu stiu daca voi avea timp si sa trec Ponte Vecchio, sa vad Palatul Pitti, gradinile Boboli si Piata Michelangelo. In cam cate ore se poate face traseul asta? Din Piata Michelangelo m-as intoarce cu autobuzul la gara.
Merci.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Lili uite aici o harta scanata de mine cu centrul orasului ...macar iti faci o idee de distante ... de la gara SMN ( Santa Maria Novella nu faci f mult pe jos pina la Ponte Vecchio si evident Palazzo Piti dar mai departe nu stiu ..

http://img524.imageshack.us/my.php?image=hartafirenzery8.jpg

pagina cu autobuzele din Firenze e asta :
www.ataf.net
dar se deschide ff greu in dimineata asta ... oricum tb sa iti cumperi bilet inainte sa urci in autobuz .. vezi prin gara unde scre ATAF acolo se vind biletele .. dc ceri poate iti pot da si o mica lista cu statiile si/sau orarele autibuzelor ... dar poate reusesti sa iti printezi tu singura de pe net inainte sa pleci ...

dc reusesc sa o deschid eu o sa copiez nr autobuzului si orarul ... sper sa aiba orar .. in Bologna sunt extrem de punctuale autobuzele ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili78 spune:

crista, merci pt informatii.
Cred ca o merg de la gara pana la biserica San Lorenzo. Am inteles ca aici este un fel de piata. Pe urma vreau sa vad Domul si o merg spre Ponte Vechio. De aici vreau sa iau autobuzul 13 spre Piata Michelangelo. La intoarcere poate am timp sa merg pe jos, daca nu tot autobuzul 13 o sa-l iau. Nu cred ca voi mai avea timp si pt Gradinile Boboli. Am vazut ca un bilet costa 1,20 sau 2,00 euro pt 70 minute. Nu prea am inteles diferenta intre ele.

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

1,20 dc il cumperi de la aia care vind ziare, sau de la un chiosc ceva ( probabil in gara ) unde scrie ATAF... 2 euro ( a bordo) dc il cumperi din autobuz ( cred ca de la aparat din ala bagi fisa de 2 euro si iese biletul) ... cu siguranta nu de la sofer ( cel putin in Bologna nu se cumpara de la sofer).



dc sosesti la gara stazione centrale santa maria novella iesi spre lungoarno ( amerigio vespucci ) vezi harta de la mine ... si pe linga Arno ajungi in 30 min la Ponte Vecchio ... casti gura la el, traversezi, ajungi la Pitti te uiti de afara ... si te intorci ... treci podul si intri spre Uffizi vizitezi doar galeria de afara ... nu ai vreme de muzeu ( nici macar sa stai la coada ) .. apoi intri in piazza Signoria , de aici e o starada directa la Dom ..ai vreme sa urci si in Campanille si poti vedea de acolo Firenze de sus ... si apoi cam in 30 min ajungi la gara SMN...

asa zic eu ca e drumul cel mai scurt ... si nu pierzi multa vreme la dom ca sa nu mai apuci sa vezi restul .. ci domul ramine la urma ..

piazza san Lorenzo tb sa fie unde e nr 26 pe harta de la mine ... deci atunci mergi , iei auobusul .. urci pe deal .. si la intoarcere cu atobuzul ( biletul e valabil tot ala timp de 70 min de la prima taxare pt toate autobuzele cite vrei sa schimbi) .. deci dc stai sus pe deal putin s-ar putea sa te poti intoarce cu acelasi bilet inapoi ( alea 70 min atentie ... sa calculezi bine timpii ) ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili78 spune:

Ai dreptate, asta-i drumul cel mai scurt. Dar dupa cum am calculat, va trebui sa iau 2 bilete (vreo 25 de minute e doar un drum + cat stau in Piata Michelangelo). Spune-mi te rog, exista aparat pt taxat bilete in statie sau trebuie sa le taxez in autobuz?

Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Biletul il taxezi in autobuz ( asa e la Bologna, Roma, Milano si deci banuiesc ca si la Firenze ) .. eu n.am fost cu autobuzul caci m.am invirtit tot acolo in centru si in citeva ore (3-4) pe jos cu tot cu cascat gura + mincat inghetata nu aveai ce face ...

+ cit astepti autobuzul .. ca nu stiu la cite minute soseste .. cind te dai jos din autobuz sa cauti in statie lista cu orarul si sa vezi la ce ore sunt urmatoarele pt intoarcere .. asta ca sa nu pierzi aiurea timp in statie ci sa sosesti inainte sa vina autobuzul ... In It au ore fixe ( cel putin la mine in Bo ) si le respecta ..

Mergi la inceput