Parastas de 1 an...cum se face?

Parastas de 1 an...cum se face? | Autor: anangel_lexi

Link direct la acest mesaj

Pe 24 septembrie facem parastasul de 1 an pt tata. E prima oara cand ma implic atat de mult in asa ceva. La inmormantare eu am cam fost vioara intai, si si atunci a trebuit sa ma informez caci nu stiam absoult nimic despre asta. Acum as vrea sa stiu cum se face parastasul de 1 an. Pe langa coliva pe care, pentru prima oara in viata, am s-o fac eu, ce mai trebuie facut? Cineva mi-a zis ca trebuie sa cumpar cani, farfurii, linguri, prosoape, dar nu stiu nimic. Noi vrem sa facem parastasul ca la carte cu slujba la mormant, etc. Ma poate ajuta cineva cu sfaturi? Multumesc mult de tot!

P.S. Nu stiu daca am postat bine subiectul, daca nu, rog moderatorii sa-l mute unde trebuie. Multumesc!

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Condoleatze pe tatal tau si Dumnezeu sa il ierte!

Din cate am auzit si am vazut io, aceste obiceiuri difera de la zona la zona.
Recent, o colega de servici a facut acelasi parastas pt tatal ei.
Ziua aleasa de parastas este sambata, 24 septembrie vad ca este sambata, deci, coincidentza. trebuie sa mergi la biserica sa vb cu preotul. se merge la mormant in ziua respectiva.
Parastasul - "painea" se face la o brutarie sau il poate face cineva in casa din aluat de cozonac, nefiind post.
in mod normal se dau 40 de lumanari, 40 de covrigi...de ce..nu stiu..
tot la un an se da de pomana un rand de haine pt cel pomenit (in cazul in care nu s-au dat la pomana de 40 de zile).
poti sa pregatesti si cani, prosoape si feluri de mancare si sa le imparti..

Daca vrei mai multe detalii, scrie-mi pe PM si o sa iti dau numarul de telefon al prietenii mele care e preotesa si, le cam stie pe toate.

sper sa te fi lamurit macar putin.

Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bosioc spune:

Pt ca in familia noastra au decedat multe rude indraznesc sa scriu si eu citeva rinduri.La un an de zile se face parastas la mormint si va tb colac, coliva , o sticla cu vin si luminari.Pt preot si dascal va tb doua prosoape si doua luminari mari.Puteti face niste pachetele pt oamenii din cimitir.Daca vreti sa faceti masa si acasa atunci puteti da ce doriti,camasi, prosoape,batiste, ce doriti.Rugaciunea este totul.
Dumnezeu sa-l ierte,iar dv sa traiti sa-l pomeniti !

Silviu si mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri. Nu stiam exact daca trebuie un anumit numar de cani, farfurii, linguri si prosoape, sau e in functie de cate pachete dai de pomana.

Mai astept si raspunsuri din Bucuresti, pentru ca asa stiu si eu, ca difera de la o zona la alta.

P.S. Silviu, pe mine ma cheama Alexandra. Chiar daca ai numai 16 ani, poti sa-mi spui linistit "tu"

Toate cele bune!

I wish I were an angel...

http://photos.yahoo.com/anangel_lexi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrienne12 spune:

Anagel_lexi din nefericire am avut ocazia sa ajut prieteni sa faca parastatsul pt. rude decedate. Am facut coliva, plus o piine de casa si am luat o sticla de vin. Preotul a facut o slujba speciala de pomenire in biserica si dupa aceea a avut loc o masa. Aici nimeni nu da nimic de pomana decit mincare. De regula lumea face de mincare lucururile care ii placeau mai mult persoanei decedate. Dar astea sint obiceiurile de aici, aduse cu noi din Ro si cred ca cel mai importante sint rugaciunile si slujba. Personal nu cred ca are vreo relevanta daca imparti cani luminari sau alte chestii dar in Ro lumea s-ar putea sa te judece pt. asa ceva. Oricum obiceiurile variaza f. mult de la o zona atarii la alta. Condoleante.pozele mele :http://pg.photos.yahoo.com/ph/adrienne12us/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Eu de curand am facut pt mama, dar de 7 ani.
Cum zicea si Silviu, la biserica trebuie o lumanare de care se leaga un prosop, una pt preot si una pt dascal...apoi pe colacul mare , adica in jurul lui am pus 12 colacei(nu stiu de ce 12). Asta a fost pe masa de la biserica unde a citit parintele. La lumea care era prezenta in biserica li s-a dat cate o lumanare, un colacel sau covrig, plus o batista. Apoi si o coliva pt biserica. Dupa aceea am fost la mormant si stiu ca acolo am dat de pomana o galeata cu cana, o patura, o gaina si o geanta, toate peste moramant. Din nou a fost coliva care s-a impartit dupa de a sfintit-o preotul.
Apoi am mers acasa si s-a asezat masa.
Am mai dat de pomana haine de-ale mamei(dupa ce in prealabil a mai citit preotul ceva la ele), o pereche de pantofi si la unii din meseni farfurii cu mancare si o cana plina cu vin.
Cand s-a asezat preotul la masa , a trebuit sa avem tamaie si o icoana, pe care a taiat dint-o paine o bucata, in bucatele mai mici.
asta se intampla undeva in judetul Galati, dar la tara, acum stii si tu, cate bordeie, atatea obicee...

Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Alexandra, sa stii ca in general cam asa se intampla, cum ti s-a spus in raspunsurile anterioare. Dar cred ca cel mai bine ar fi sa intrebi in mod direct preotul pe care intentionezi sa-l chemi sa tina slujba. El iti va putea spune cu siguranta ce ai de facut, de la A la Z.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralnied/my_photos
E si maine o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by GabrielaG

Eu de curand am facut pt mama, dar de 7 ani.
Cum zicea si Silviu, la biserica trebuie o lumanare de care se leaga un prosop, una pt preot si una pt dascal...apoi pe colacul mare , adica in jurul lui am pus 12 colacei(nu stiu de ce 12). Asta a fost pe masa de la biserica unde a citit parintele. La lumea care era prezenta in biserica li s-a dat cate o lumanare, un colacel sau covrig, plus o batista. Apoi si o coliva pt biserica. Dupa aceea am fost la mormant si stiu ca acolo am dat de pomana o galeata cu cana, o patura, o gaina si o geanta, toate peste moramant. Din nou a fost coliva care s-a impartit dupa de a sfintit-o preotul.
Apoi am mers acasa si s-a asezat masa.
Am mai dat de pomana haine de-ale mamei(dupa ce in prealabil a mai citit preotul ceva la ele), o pereche de pantofi si la unii din meseni farfurii cu mancare si o cana plina cu vin.
Cand s-a asezat preotul la masa , a trebuit sa avem tamaie si o icoana, pe care a taiat dint-o paine o bucata, in bucatele mai mici.
asta se intampla undeva in judetul Galati, dar la tara, acum stii si tu, cate bordeie, atatea obicee...

Gabriela si baietii


Multumesc Gabriela fara sa vrei mi-ai raspuns si mie. tocmai voiam sa intreb ce se face pt 7 ani. pe 9 septembrie se implinesc 7 ani de cand a murit tata


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Noi am facut in noiembrie parastasul de un an pentru tata...Stiu acea paine sau "parastas", cum am mai vazut ca i se zice, la noi in Muntenia se numeste Capat si este, intr-adevar, un colac mare cu mai multi colaci mici. Oricum, la orice patiserie se primesc comenzi de "capete" si nu trebuie sa le spui mai multe... Se fac pachete egale cu numarul de colaci mici, pachete care contin cana cu vin si lumanare, lingura si farfurie cu mancare, coliva. Aceste pachete se impart, de obicei, acasa, dupa ce preotul vine si sfinteste hainele pe care vrei sa le imparti si bucatele, inclusiv cele care se dau la masa de-acasa. In rest, cum s-a mai spus: 2 colivi (apropo, eu stiam ca, de obicei, coliva trebuie facuta de o femeie vaduva...), una pentru acasa si una pentru biserica si cimitir, 1/2l de vin (pentru biserica si cimitir), tamaie (pentru cimitir si pentru acasa). Oricum, pe mine ma depasesc obiceiurile astea....dar nu regret ca le fac pentru tata...
Sper sa nu fi uitat ceva...

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra


Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manda spune:

anangel-lexi,DUMNEZEU SA-L IERTE SI SA-L ODIHNEASCA PE TATAL TAU !
Asa este, obiceiurile sunt diferite de le zona la zona .
Pentru tatal meu, la parastasul de un an, noi am impartit calavie cu o seara inainte de parastas,am comandat colacii si capetele pt.parastas de un an la alimentara(la fabrica de piine ),am facut 40pachete de imparteala in care am pus luminare (se spune ca ii dai lumina )chibrit ,colac,mar si citeva bomboane.
Mami a facut 2 colive una la cimitir ,una acasa.
La cimitir am mers de dimineata am tamiiat mormintul am aprins luminari,am impartit coliva si ne-am intors acasa .
Acasa era masa asezata cu colacii(comandati), coliva si restul.
Preotul si dascalul au venit la ora stabilita,au primit prosop cu luminare ,au citit parastasul si 'VESNICA POMENIRE',am asaezat oamenii la masa iar la plecare le-am impartit cele 40pachete
Am dat si haine de pomana ,noi, la un vecin care era prieten cu tata
si mai inainte ,la pomana de 40 zile dadusem haine din cele purtate de tata ,2farfurii ,2cani,2prosoape,tocator de lemn,candela,masa si 2scaune,si o canapea cu lejerie cu tot.

Mergi la inceput