ajutati-ma cu o parere!

ajutati-ma cu o parere! | Autor: rory76

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, sunt invatatoare si printr-un mare noroc, am apucat un post la o scoala particulara. Acum intervine problema mea: daca ati avea copilul la o scoala privata, care ar fi asteptarile dumneavoastra de la cadrul didactic? Trebuie sa fie altfel decat la o scoala de stat? Ma gandesc ca in momentul in care platesti 100 de euro pe luna, ai alte pretentii...Nu stiu nici eu ce sa fac sa multumesc pe toata lumea.Sper ca nu o sa am parte de parinti care sa nu accepte note sub FB pentru copilul lor...
Va rog mult sa ma ajutati, sunt foarte preocupata de acest subiect, nu mai dorm noaptea...Va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iri_sori spune:

Ca parinte as dori pentru copil calificative in functie de valoarea lui intelectuala, asa un cadru didactic ajuta copil-parinte.

iri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns louisea spune:

notele trebuiesc date dupa aceleasi norme ca si la o scoala de stat.. iar daca lasi de la tine prea mult copii vor specula asta si o vor intoarce in avantajul lor..

ce as face eu: m-as ocupa de copii sa invete cat mai bine ..

una din metodele observate prin afara si care mi-a placut e convorbirea/-rile cu prof./ invatatorul..
afla cum / ce le place la metodele tale de predat si ce nu; cum ar vrea ei sa invete si ce ii intereseaza mai mult; cum le place sa le predai etc. etc. - astfel ii vei stimula mai mult, dor fi mai dornici sa invete, isi vor da mai mult interesul etc.....

ce-mi amintesc mai "rau" din .ro e paginile intregi care trebuiau tocite la fiecare extemporal si pe care le-am uitat in mare parte..

ce mi-a mai placut pe aici e ca , copii invata mult in grupe (pe cand am predat eu in .ro nu exista asa ceva); metodele de predare sunt diferite astfel incat esti "nevoit" sa citesti ca astfel esti pe langa..
parca tot sistemul diferit - pe deoparte mai bun pe alta nu... copii nu sunt pusi sa toceasca ci sa gandeasca..

hai ca ma intind la povesti nemuritoare si poate plictisitoare..

oricum notele se dau dupa munca fiecaruia - dar nu uita si aprecieri in rest care sunt constructive..



------------------------
Louisea si Bandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Din pacate, s-ar putea ca parintii care platesc sa aiba pretentii (nejustificate) aiurea, de exemplu notarea. Nu stiu cat esti de buna ca invatatoare, dar moralitatea sa nu o pui niciodata in discutie, pentru ca nu o sa mai poti scoate capul in lume. Asta ar fi pretentia mea, pe langa profesionalism.
Apoi, avand deja doi copii in ciclul primar, eu am apreciat activitatile extrascolare, organizate de invatatoare: excursii, tabere, muzee, teatre, filme, spectacole, desene pe asfalt, pictura la muzeul de istorie, concursuri, orice ii poate reuni pe copii.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Rory, eu ma gandesc la faptul ca au avut ei un motiv pentru care te-au ales pe tine si nu pe alta, asa ca nu-ti mai face atatea ganduri negre.

Ma mai gandesc la faptul ca si conducerea acestei scoli (patroni, directori, ce or fi) au, fara indoiala, un "plan de lucru", o strategie pe care voi, cadrele didactice, va trebui sa o adoptati. Eu ca parinte, ca sa imi inscriu copilul la o astfel de scoala, am fost deja convinsa ca merita: si probabil ca si la aceasta scoala li s-a spus deja parintilor ce se va face (mai special) cu copiii lor.

In rest, ai incredere in tine, ca vrei-nu-vrei tot programa aia este, copiii sunt tot copii si tot aceleasi lucruri trebuie sa invete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

quote:
Originally posted by Rufus

Din pacate, s-ar putea ca parintii care platesc sa aiba pretentii (nejustificate) aiurea, de exemplu notarea. Nu stiu cat esti de buna ca invatatoare, dar moralitatea sa nu o pui niciodata in discutie, pentru ca nu o sa mai poti scoate capul in lume. Asta ar fi pretentia mea, pe langa profesionalism.
Apoi, avand deja doi copii in ciclul primar, eu am apreciat activitatile extrascolare, organizate de invatatoare: excursii, tabere, muzee, teatre, filme, spectacole, desene pe asfalt, pictura la muzeul de istorie, concursuri, orice ii poate reuni pe copii.

http://community.webshots.com/user/tora97

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



parca numai la scolile particulare sunt parinti cu pretentii exagerate si mai ales nejustificate...? sunt peste tot din astia... din pacate. am o experienta trista in acest sens si nu la o scoala particulara.

Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001 http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Danielac, zi-mi mai multe despre experienta ta, sa stiu de ce sa ma feresc...Te rog!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2 spune:

quote:
Initial creeata de rory76

Dragele mele, sunt invatatoare si printr-un mare noroc, am apucat un post la o scoala particulara. Acum intervine problema mea: daca ati avea copilul la o scoala privata, care ar fi asteptarile dumneavoastra de la cadrul didactic? Trebuie sa fie altfel decat la o scoala de stat? Ma gandesc ca in momentul in care platesti 100 de euro pe luna, ai alte pretentii...Nu stiu nici eu ce sa fac sa multumesc pe toata lumea.Sper ca nu o sa am parte de parinti care sa nu accepte note sub FB pentru copilul lor...
Va rog mult sa ma ajutati, sunt foarte preocupata de acest subiect, nu mai dorm noaptea...Va multumesc!



Draga mea daca ai asemenea incertitudini,poate ar fi mai indicata o alta meserie.
Adica parintii spun unui cadru didactic ce trebuie sa faca? Ce te intereseaza de "pretentiile parintilor"?Treaba oricarui om de la catedra este aceeasi indiferent de banii dati de parinti.
Cum adica daca o mama nu accepta o nota sub FB trebuie sa-ti faci tu probleme?Pai atunci puneam mamele sa predea nu mai plateam din buget invatatori Probleme sa-ti faci numai daca simti ca notarea ta nu este realista.

Oricum, sper ca baietelul meu sa nu aiba vreodata in fata lui o invatatoare care sa se gandeasca la ce zic eu in loc sa se gandeasca la ce stie el si la cum sa-l faca sa stie mai mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Adela 2, crede-ma ca atunci cand predam la stat nu imi faceam astfel de probleme si cand aveam mamici isterice care nu suportau note sub FB le inchideam gura cu replica : "eu sunt invatatoarea, nu dvs.!" Acum, ma gandesc ca parintii astia platesc totusi o carca de bani pentru copil, cum sa le-o retez cu aceeasi replica? Sunt niste parinti destul de pretentiosi, nimic nu li se pare prea bun pentru copil, nimeni nu e destul de bun sa predea la copilul lor...Si, cum spunea o colega mai sus probleme cu parintii avem oricum, si la stat si la privat! Cred ca nu ti-ar pica prea bine ca al tau copil sa ia numai Insuficient, nu? Te-ai gandi ca e vina invatatoarei...nu a lui! Lucrez de 10 ani in invatamant si crede-ma ca m-am gandit de multe ori sa plec, datorita multor lucruri pe care noi la facem in plus, fara sa ne dea careva un leu in plus la salariu...Eu efectiv nu am timp liber, planificari si hartoage scriu tot timpul, si in vacante...Si peste toate astea, vine o mamica bnervoasa pe barba-su si se ia de mine, ca i s-a parut ei ca nu stiu ce...Asa ca, lasa-ma cu aerele astea de mamica model, mai vorbim noi cand o sa ai copilu' la scoala...
Notele de fapt sunt pentru parinti, nu pentru copii, de aia nu mai poate Georgel ca ia un Insuficient!!!In schimb, maica-sa...turbeaza!!!

pestoaica visatoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Rory, eu am copilul la o gradi unde platesc 100 euro / luna. Se dau calificative de la A, la E.( A e f.bine, E.insuficient). Baiatul meu a luat si C, adica good enough. Nu m-am repezit la educatoare s-o intreb de ce e asa slab la sport si muzica, doar am intrebat-o ce as putea eu ca parinte sa fac ca sa-i maresc performantele. M-a consiliat si dpv psihologic, asta mi-a placut mult la d-na educatoare a lui Vlad. E blanda in general dar ferma cand prichindeii si-o iau in cap, f ingrijita, face cu ei f multe kestii la lucru manual (vederi, masti, casute din lemn, ierbare cu frunze si flori, etc). Plus notiuni de matematica, scris, citit, asocieri de forme si culori, totul in lb. engleza...
Te pup si iti doresc succes la noul job si...nopti linistite !

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

http://photos.yahoo.com/florea_tatiana111

http://community.webshots.com/user/florea_tatiana111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Draga Rory, mi se pare un lucru interesant faptul ca te preocupa atat de mult profesia ta, si e laudabil faptul ca accepti sfaturi de la noi, parerea mea e ca nu conteaza la ce scoala predai ci cum predai si cat de mult te implici in educarea fiecarui copil in parte. Fiecare copilas care iti "trece prin mana" este marcat de cei 4 ani petrecuti cu tine si de tine depinde evolutia lui.
Succes si multa sanatate.

Mergi la inceput