Help - Botez orfan

Help - Botez orfan | Autor: crisulina

Link direct la acest mesaj

[blue]Va rog din suflet sa ma ajutati intr-o problema!Vreau sa botez un copil orfan si as avea nevoie de nr.de telef., adrese... orice informatie care mi-ar putea fi de folos !!
VA pup !
Multumesc anticipat!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

crisulina , bine ai venit pe forum
Din ce localitate esti ? incerc sa te ajut daca imi poti da mai multe informati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by Elenalove27

crisulina , bine ai venit pe forum
Din ce localitate esti ? incerc sa te ajut daca imi poti da mai multe informati.






Scrie ca e din Bucuresti.

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de crisulina

[blue]Va rog din suflet sa ma ajutati intr-o problema!Vreau sa botez un copil orfan si as avea nevoie de nr.de telef., adrese... orice informatie care mi-ar putea fi de folos !!
VA pup !
Multumesc anticipat!!





Felicitari pentru intentie
Poti sa mergi la un preot sa-l intrebi(stie unde sa te indrume), la o maternitate(din pacate sunt copii abandonati) sau la centrele pt. copilasii abandonati.


Tara
idei nunta
nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

La toate leaganele se organizeaza "actiuni" de botez in masa, periodic. Cauta (si) acolo.

http://community.webshots.com/user/tora97

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

Si noi am vrea sa botezam copilasi sarmani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Va admir intentia....dar as avea o sugestie, rugaminte, nici nu stiu cum sa ma exprim...
Daca se poate, atunci cand va exprimati aceasta dorinta la o maternitate sau oriunde altundeva aflati si daca exista cumva o familie care viziteaza acel copil. Spun asta pentru ca noi, dintr-o astfel de dorinta a unei femei (care a avut, sunt sigura, intentii bune desi am auzit si povesti de genul ca daca faci un avort si apoi botezi un copil iti iarta Dumnezeu pacatul ) am fost privati de bucuria de a ne boteza chiar noi copilul. Desi Alexandra avea doar 20 de zile cand am gasit-o noi, la urmatoarea vizita doamna de la DPC ne-a zis sa anuntam la maternitate sa nu cumva sa ne-o boteze (stia ca se practica chestia asta), dar din pacate pentru noi a fost prea tarziu. Si asa ca fata mea nu isi va cunoaste nasa niciodata, nu am fost langa ea si nu a fost botezata in biserica si cu lumanare ci in cada in maternitate, iar daca am fi vrut sa ii schimbam prenumele era oricum degeaba pentru ca in fata Domnului poarta acest nume pe care i l-au pus altii.
Va rog din suflet sa nu ma intelegeti gresit, dar avand in vedere ca eu am gasit-o atat de mica si practic a fost a mea de la inceput, sufar ca nu am avut parte de botezul ei....

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca_tomescu spune:

Subscriu la cele scrise de aissa...
Daca doar va doriti sa initiati si sa participati la ceremonia de botez. Pentru ca nu ar ajuta copilului cu nimic!

Dar poate doriti chiar sa duceti botezul pana la capat, adica chiar sa deveniti parintii spirituali ai copiluli, sa participati la educatia lui, sa ii raspundeti la intrebari, sa ii dati inca o perspectiva a vietii in afara de cea oferita de viitorii lui parinti.
Daca puteti face asta, va tin pumnii! Este un gest extrem de bun.
Dar ganditi-va bine inainte, pentru ca daca nu va tineti de promisiune, puteti face mai mult rau decat bine!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Aissa ai mare dreptate.Nu stiu cum faceam daca Razvan ar fi fost botezat.Eu stiu ca intentia aste buna dar nu trebuie facuta oricum.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

...ai dreptate...nu ma gandisem la asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisulina spune:

Elena , multumesc tare mult ptr. primire , locuiesc in bucuresti, am apelat la ajutorul vostru ptr. ca m-am gandit ca sunt persoane ,aici pe forum, care au botezat la randul lor si ma pot indruma mult mai usor !
pupici dulci!

Mergi la inceput