Cate kg au avut bebeii nascuti prin cezariana

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rox_dumitrescu spune:

Am nascut la 36 saptamani fix, s-au rupt membranele, un Matei de 3150g si 49cm (destul de bine pt varsta gestationala) cu scor 9, prin cezariana datorata unor probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

39 de sapt, fetita de 49 cm si 3570g.

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AMALIA.U spune:

Miruna eu cred ca e foarte bine cu greutatea,mai ales ca acum,in ultimele saptamani iau cel mai mult in greutate si in ritm alert.Si la mine bebe la 34 sapt are 2400g si parca tot nu sunt multumita.Eu am luat in greutate 12kg in sarcina ajungand acum la 66 kg.Oare din cauza asta?Exista vreo legatura intre kg luate de mama si cele luate de bebe?0 buna prietene de a mea care e medic si a nascut prin cezariana mi/a spus ca e f important sa il lasi pe bebe sa creasca si sa programezi cezariana cat mai aproape de termen.Ea in ultimele 2 sapt a facut mai multe ecografii si de fiecare data cand voia sa se interneze dr ii spunea ca inca nu s/a copt bebe si sa il mai lese in burtica.In ultima sapt a luat 700 g si a avut la nastere 4 kg.Asa vreau sa procedez si eu daca o sa vrea bebe sa stea cuminte.Amalia 35 sapt si bebe David la purtator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Multumim pentru vorbele bune. Culmea e ca am facut eco cu 3 zile inainte de cezariana, si iesise de "doar" 3.500g. Am facut cezariana pentru ca am un transplant la un ochi, si am zis sa nu fie efortul din travaliu prea mare si sa mi se desprinda operatia. Si bine am facut, ca nu cred ca reuseam sa o nasc normal si sa-mi pastrez si ochiul intact.

Asa ca miruna, curaj! La mine a fost o eroare de mai bine de un kg la eco; o sa fie totul bine, iti tinem pumnii.

Ioana & Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

quote:
Initial creeata de miruna28

Presupunand ca cezariana se face inainte de termen, am intreb cate kg au avut bebelusii nascuti prin cezariana; mie medicul mi-a spus ca la 38 de saptamani ma va opera si ca bebe va avea cam 2,800 kg; ma gandesc ca e prea mic; la voi cum a fost ?
La 32 de saptamani va amintiti cate kg aveau ?
La mine are 1,800 kg



Miruna,

Eu am nascut cu cezariana la 37 saptamani si 3 zile, o fetita de 3200 g si 49 cm lungime. Scor Apgar 9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Sasha - cezariana programata 39 sapt., 4,150 kg 55 cm, scor Apgar 9

Anca si BB Sasha

Copilasi de Aug - Sept. 2003

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pxp72/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nexus spune:

Miruna nastere usoara, refacere rapida si un bebe sanatos.
Bebe Arthur a venit pe lume prin cezariana programata in saptamana 38 de sarcina. A avut 3,400kg si 52cm, perfect sanatos.

poze Arthur

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanap spune:

Sebi s-a nascut tot prin cezariana la 41 saptamani ,4,700kg,51 cm,scor apgar 8

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alma s-a nascut la 42 saptamani si a avut 4250g si 51cm.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma, sufletel mic si iubitnoisi mai noicele mai noinou-noute


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

bebe Andrei s-a nascut la 38 de sapt si 2 zile, cezariana programata si a avut 3,850 kg si 52 cm, scor Apgar 9

Oana si bebe Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput