Vreau sa invat modele de tricot

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by dpop

offfff, mai scriu un mesaj,acu va stresez, da'abia acu am vazut poza la fularul cu dungi orizontale colorat, a lui ana68. ptui ce frumos e si ala!! cum ai facut franjurii aia verticali? trebuie material special pentru ei? eu folosesc fir alpin la fular, se preteaza? mie mi-a parut ca era facut in punct lenes fularul, foarte frumos a iesit.





Nu stiu cum se numeste materialul pe care il folosesc,acril parca....habar n-am...Bobine de alea de 38 000 lei...Pentru ciucurii aia orice material se preteaza...Depinde cat de gros este firul de material,caci in functie de grosime folosesti mai multa sau mai putina ata....
Pentru fular poti lucra si circular sau pe carlige,daca vrei sa nu se vada urat nodurile.E adevarat ca fularul iese dublu,intra mai mult material,dar e mai calduros si sta si fain....De obicei fularele se fac simplu,tocmai ca sa ramana intinse pe latime,sa nu se stranga din cauza modelului....Dupa ce innozi atele de culori diferite,sa tragi cu croseta(iglitza)firul printre ochiuri,in asa fel incat restul de ata ramasa si nodul sa se ascunda in lucratura....
Iubika...esti artista !!!Fain fular...
Fetelor,spor la treaba!
PS.In Romania habar n-am ce reviste exista cu modele de crosetat,tricotat si dantelarii...Exista candva o revista ungureasca,nu ma puneti sa spun cum se chema ca nu cunosc limba,sorry!,pe care o cumparam ca disperata si revista "Verena",pe care nu am mai vazut-o de un secol pe standuri....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Iubika...esti artista !!!Fain fular...





Multumesc
Oricum nu ma pot compara cu tine!...

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Ntz ntz ntz mai fetelor!
Nu mai faceti nimic? Ok, inteleg, nu aveti timp... Nici eu nu am mai lucrat nimic in ultima vreme.
Da` nici de zis nu mai ziceti nik???

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Nu stie nimeni sa-mi raspunda???
Chiar imi piere cheful de tricotat!

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by V. Erica

Buna fetelor,
Imi place tricotatul si va tot urmaresc, insa nu prea (mai)am rabdare.
Copiilor le-am mai lucrat cate ceva, dar pt. mine nu m-as incumeta, desi imi face cu ochiul poncho-ul acela.
I-am facut fetitei o rochita de bumbac si a iesit super. Na ca ma laud singura!
Intrebare: stie cineva cum se finiseaza mai frumos marginile? (de ex. cum e finisat costumul acela de baie, era un link pe-aici...)

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)





Dana,io mi-s noua pe aici si nu am apucat sa citesc chiar tot ce ati postat de la bun inceput...Nu imi dau seama la ce fel de tiv te referi,insa am sa incerc eu sa-ti raspund din ceea ce stiu eu.In cazul croitoriei ai doua variante de surfilat tivul:ori indoi de doua ori marginea,lucru care merge bine facut la materialele subtiri cusute,ori faci surfilare normala,fara indoitura dubla si apoi indoi putin in interior marginea si o calci cu fierul de calcat si apoi insailezi usor fara sa se vada pe fata materialului,lucru care se preteaza la materialele groase sau cele de gala...
Pentru lucrurile tricotate,marginea nu se tiveste in general,deoarece se ingroasa materialul si apare urat...Depinde si de material,intradevar,dar mai bine faci o margine frumoasa din lucru,eventual cu model,pretabil la fuste,bluze...
Nu stiu daca am fost pe frecventa cu ceea ce ai intrebat...
Iti doresc spor la lucru!


Iubika
,asa-i cand e cald afara,nu prea merge tricotatul....Stai sa vezi cand vine frigul ce o sa mai dam cu toate cu spor din manute si andrele...

Va doresc spor la treaba si numai bine!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Fetelor , ajutati-ma sa fac si eu rascroitura la gat pentru jachetica Andreei .. si la maneci.. habar n-am cum se face...
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by lili

Fetelor , ajutati-ma sa fac si eu rascroitura la gat pentru jachetica Andreei .. si la maneci.. habar n-am cum se face...
Lili




Lili,pentru rascroitura asta eu fac in felul urmator:impart la doi numarul de ochiuri al partii din fata si aleg mijlocul.Apoi hotarasc cate ochiuri strang astfel incat sa ramana largimea aceea de la baza gatului.Pentru ca "decolteul" sa fie rotund,pe langa gat,scad in ordinea asta :4 ochi,3 ochi,2 ochi si 1 ochi,fiecare scadere o fac numai cand lucrez pe fata ,nu pe spatele lucrului.Spatele il lucrez normal,fara nici o scazatura.Umerii nu ii scad,de obicei ii las drepti,se aseaza pe urma materialul dupa forma umerilor si in plus eu lucrez manecile dupa ce am cusut fata si spatele bluzei(puloveruli,jachetei,etc.) si bag andreaua prin ochii de margine ai spatelui si fetei.Am grija sa fie un numar egal de ochiuri pe andrea si la fata si la spate...
Pentru spate rascroiala gatului o poti lasa dreapta sau poti face ca la fata,adica alegi mijlocul spatelui,socotesti un numar de ochiuri din mijloc care vrei sa le scazi(sa le strangi),apoi faci rascroiala dupa forma gatului,dar scazi mai mult:5(sau 6)ochiuri,4 ochiur,eventual 3ochiuri,daca vrei mai rascroit.Te orientezi,in functie de cat de rascroit vrei sa fie,cat de micut e copilul,cum vrei sa inchei puloverul(cu nasturi sau cusut) si asa mai departe.
Sper ca am reusit sa ma exprim corect...daca crezi ca te ajuta cu ceva si nu ai inteles ceva din ce am scris,sa imi spui si lamurim problema...Spor la tricotat!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpop spune:

despre marginile la hainutele tricotate pot sa spun ca se pot face foarte frumos cu croseta, daca stii si sa crosetezi. poti sa le faci drepte sau ondulate.... eu ma gandesc sa fac o margine crosetata drept la fularul la care lucrez acum... ce ziceti, se preteaza? e pt prietenul meu, si o sa fie in dungi orizontale negru cu albastru, si marginea crosetata o s-o fac cu negru. ca altfel parca nu-mi place cum arata marginile la tricotaj, ochiurile din margine imi par asa, scalambaiate si mari... sau poate fiindca nu stiu eu tricota frumos?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili spune:

Buna dimineta fetelor,

O sa incerc sa inchei la gat jachetica Andreei...si va scriu ce a iesit.
Multumesc mult de sfaturi!
Lili

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:



quote:
Originally posted by dpop

m-am decis ca model pentru un sah - adica 2 pe fata, 2 pe dos 5 randuri, si dup-aia invers, 2 pe dos, 2 pe fata.



M`am apucat de un nou fular cu acest model.
Nu am lucrat prea mult, dar pana acum arata destul de bine...
Sper sa ajung sa il termin

dpop tu ai lucrat asa? Cum a iesit?

If you love something let it go. If it comes back to you it`s yours. If it doesn`t, it never was

Mergi la inceput