Vreau sa invat modele de tricot

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

quote:
Originally posted by kittygreeneyed


Am si eu o intrebare la cine se pricepe: Am incercat sa "culeg" ochiurile pentru maneca unei bluzite, dupa ce am unit fata si spatele. Mi-a iesit sau prea stransa (ochiurile de margine corespunzand la 2 randuri) fie prea larga (daca am inmultit sa am cate randuri, atatea ochiuri). Ceva nu fac bine. Cum se procedeaza de fapt?

Kitty, mamica de Adi si Robi



Chiar nu stie nimeni sa ma lamureasca si pe mine?


Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Pot sa incerc.
Maneca de obicei nu se incepe de sus.Deci nu trebuie sa culegi ochiurile.Incepi cu un elastic pe un nr de ochiuri(compari cu cel de la fata sau spate)si apoi cresti usor.Iar cand cind consideri ca ai lucrt lungimea manecii se uneste cu restul bluzei prin cusatura.Asta daca e o bluza tricotata ,daca e crostetata atunci altfel se procedeaza.

Da mai multe amanunte

mihaela si ANA MARIA 27.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Metoda asta o folosesc si eu de obicei, mihaela_ce . Si iese bine de obicei, dar as vrea sa invat si metoda "inversa". Adica se cos intai partile fata/spate la umeri si apoi se culeg ochiuri pentru maneca. Dar asta nu mi-a iesit.
Sper sa stie cineva, poate ne lamureste pe amandoua

Aurasa - multumesc!

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Uitati-va aici:
carte
poate gasiti ceva interesant de andrelit/crosetat. In general sunt jucarii.

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Fetelor, ma dezamagiti...
Nu mai lucreaza nimeni?!
Eu mi-am facut o palariuta de iarna, o bluzita la fiu-meu cel mic si acum lucrez la un poncho pt mine... sa vedem ce iese
Intr-un din zilele astea o sa fac si poze si o sa va arat ce-am lucrat, mai ales ca am facut anul trecut o bluzita la baiatul cel mare, cu Winnie, de care sunt mandra...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Buna fetele, ma bag si eu in discutie, din amintiri, ca mi-am lucrat multe bluzite cand eram mai tanara si toate manecile le lucram de sus in jos, dupa ce coseam fata de spate, doar la umeri, trageam ochiuri din ele (cand faceam fata/spatele scadeam la maneca 3 ochiuri ca sa-mi fac semn unde incepe maneca), si eu le trageam ori pe fiecare, ori mai saream un ochi, imi iesea un numar de 80-86 de ochiuri, pe urma scadeam pe parcurs sa nu-mi iasa asa de larga, eu tot de mi-am lucrat a fost fara elastic jos si la maneci, cred ca ati inteles ce prostii am zis eu pe-aici



Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Draga Elena, vad ca esti "stapana pe situatie" si la andrelit, nu numai la croitorie! Pana la urma am facut maneca cum stiam eu, dar voi mai incerca data viitoare. Eram prea grabita sa trec la urmatorul proiect...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

Mersi, esti draguta, le-am incercat pe toate incepand cu musca (pe etamina), crosetatul, andrelit, goblen si printre ele croitoria, de, fata de la tara, trebuia sa stiu de toate, am avut si de la cine invata, adica prietene, vecine, mama nu le are cu nimic din ce-am enumerat.

va pupic si spor la tricotat, o sa citesc si eu capitolul abia imi mai aduc aminte si invat si lucruri noi, ca de-acum trebuie sa ma reinformez sa-i fac lucrusoare frumoase lui bebe!



Elena 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kittygreeneyed spune:

Ma simt ca un dinozaur! (adica specie pe cale de disparitie pentru cine nu ma intelege )
Nu mai tricoteaza/croseteaza nimeni?
Eu aproape am terminat poncho-ul.

Am salvate modele de tricotaje / croseta pentru cine intereseaza. Doar sa dati un semn de viata...

Kitty, mamica de Adi si Robi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Ba eu: am tricotat 2 caciuli si un fular pentru baiat, ca vine iarna.

Mergi la inceput