@ mai construit cineva CASA !?! (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Si uite ca am ajuns si la capitolul utilitati.,....daca aveam si de-astea, poate ne mutam anul asta. Suntem intr-o zona noua, 3 case, cam la 100 m de lumina / gaze. Care-s pasii, cum se face, cat dureaza, cat costa...pt ca este nevoie de extindere de retea. Eh, stie cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Fetelor cred ca am mai intrebat, vecini care tin porci aveti?Sau chiar vaci.
Crixia cum stati cu casa?Va mutati anul asta?Noi am terminat de tencuit gardurile tot de-a roata mai sa punem tigla.Acum ne-am apucat sa finisam al doilea dormitor.
Fetelor am pus jaluzele verticale la camera care am terminat-o, imi plac tare tare mult.Nu credeam ca o sa-mi placa chiar asa!
Spor la lucru la toata lumea!

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Ah Deborah, ai atins un subiect sensibil rau !!! Noi la teren stiam de la inceput asa: ca gazele sunt la coltul strazii de langa strada noastra, apa la fel, canalizare ioc, singura "bucurie" era stalpul de electrica fix in fata viitoarei porti.
Cu gazele s-au tot schimbat legile, ba ca nu e rentabil pt Distrigaz sa extinda si pe strada noastra (vreo 10 case deja existente si inca 6,7 care sunt in constructie) si sa platim noi extinderea, venea vreo 40 mil de casa, apoi au revenit ca e rentabil si ca extind ei, dar la anul, dar ca e posibil sa se schimbe iar pana la anul.
Cu apa iarasi sunt probleme, desi e conducta aproape ar trebui sa treaca peste un teren de care Primaria nu stie cui apartine si atunci ne obliga sa tragem apa de la o distanta foarte mare, ceea ce pica; urma sa ne facem put dar e apa foarte proasta chiar si la a doua panza freatica, la 34 m, multe bacterii. Insa mai nou s-a apucat Apa Nova sa aduca o alta conducta aproape de strada noastra (e peste puterile noastre de intelegere de ce nu o aduc si pe strada noastra si se opresc la colt, la telefon nu vor sa explice de ce) si atunci vom trage de acolo, cu costuri mult mai mici.
Canalizareae cea mai nasoala, lipseste cu desavarsire si ni s-a spus ca e o solutie f scumpa, zona fiind mai joasa, asteapta Primaria sa le pice bani de la BEI, etc. E groaznic, sunt enorm de multe case in zona si pe langa disconfort a fost si periculos, cu ploile astea apa nu a avut logic unde sa se scurga, 2 case au si fost daramate, dar mai departe de noi. Deci noi ne vom face fosa.
Acum, cu electricitatea. Oho, ce bucurie, ca puteam spune ca avem curent, cu stalpul in fata casei. Dar, cum lucrurile nu sunt ce par a fi, ne-am dus zilele trecute la Electrica sa transformam dosarul de organizare de santier in bransare definitiva. Si raspunsul a venit sec: "reteaua este proasta, nu mai permite nici un consumator in plus, trebuie sa o imbunatatiti pe banii vostri, adica cei cativa 6,7 viitori noi locatari". Asta e faza cea mai nasoala, incearca toti sa te jumuleasca cum pot. Profita ca suntem cativa care ne facem case si spera sa ne fraiereasca pe noi sa le reparam lor instalatiile, care intr-adevar sunt proaste, si cred ca s-au saturat de cate reclamatii au primit in trecut. Oricum, probabil trebuie ceva spaga, pt ca reteaua m-ar putea "suporta" si pt bransare definitiva asa cum imi suporta betoniera si alte aparate. si cum invingator va fi Electrica, costul pt toata strada trece de 100 mil.
Voi cum stati fetelor cu utilitatile?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Maggda, da, am si eu o vecina care are vaci, totusi la ceva distanta de noi si nu miroase des, sau poate nu mai avem noi timp sa adulmecam. Dar le tine inchise bine, mi-e si mila de ele. Si mizeria de la ele o arunca in lacul din fata casei , i-am zis o data, caci nu suport "atacurile" astea asupra naturii, si de atunci n-am mai vazut-o, probabil se duce mai sus si arunca. Dar cand trece cu galetile alea aburinde pe langa noi ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deborah77 spune:

Maggda, ma doare capul. Pai si cum va mutati atunci, ca toate par a fi in coada de peste?? Noi n-avem curaj sa ne apucam de finisaje cu riscul de a lasa casa inghetata la iarna.

Ne-am apucat de lumina deocamdata, in sensul ca am depus toti 3 dosarele pt aviz de racordare si a venit un inginer de-al lor sa evalueze situatia. Pasul 2 cica ar fi sa traseze cumva primaria drumul - ca acum e tot un camp - ca sa nu vina stalpii prin mijlocul drumului sau pe terenurile oamenilor. N-am inteles cat costa si cine plateste, dar se vehiculeaza sume de peste 100 mil.

Apa....la fel...ar fi tot la colt, dar cica nu prea se poate, ca...n-am inteles. Mai bine o tragem de mai departe, sau si mai bine de facem putz....la a treia panza freatica, adica 70 m. Cum costa 1,5 mil metrul....mai bine imi cumpar bidoane de la lafantana si fac dush la servic

Canalizare ar fi ceva, dar inca nu e functionala, nu se stie cand va fi, plus ca noi suntem in vale, si canalizarea sus.

De gaze inca nu stiu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simsimona spune:

Buna!
Va citesc de foarte multa vreme, dar am intervenit mai rar...

Tocmai am ajuns la curentul electric. Acesta este tras gratis pe strada noastra datorita efortului si interventiei a doi proprietari de teren din zona noastra care mai au teren de vanzare si au interesul sa-i creasca pretul...

Gazele. A incercat sotul meu in aceasta primavara sa discute la Distrigaz (ca un om de rand, fara relatii) si au spus ca in urmatorii ani nu au in plan o investitie pe strada noastra si trebuie sa platim noi reteaua pe strada. Din 20 de familii doar 5 erau dispuse sa plateasca acum, asa ca... am renuntat la gaze si ne-am cumparat centrala pe lemne cu gazeificare (mai scumpa decat cea pe gaze, dar costul incalzirii va fi mai mic decat la gaze).

Apa. Inainte de inceperea constructiei am forat la 30m (45 mil. acum 1 an si jum.)

Canalizare, evident, nu exista. Trebuie sa construim o fosa septica si aceasta este cea mai mare problema pentru noi acum pentru ca nu reusim sa gasim muncitori pentru o lucrare asa mica, sau vin si ne cer niste preturi absurde. La fostele echipe nu mai apelam pentru ca nu am reusit sa gasim oameni de care sa fim multumiti (cereau bani mai multi decat ne inteleseseram la inceput, sau plecau fara sa termine lucrarea).

Mult succes tuturor care au avut curajul sa se apuce de constructia unei case si...nervii tari!

Simona &Bogdan & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Deborah nu noi suntem cu probleme cu utilitatile.Eu am probleme doar cu vecinii mei cu 3 porci mance-i sa-i mance , vedea-ias friptura (pe porci nu pe vecini ).Vroiam sa stiu daca sunt si alte fete cu asa vecini.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

quote:
Originally posted by maggda

[purple][font=Arial]Fetelor cred ca am mai intrebat, vecini care tin porci aveti?Sau chiar vaci.

http://community.webshots.com/user/danut1965




Da, avem si noi vecini care au capre, porc, catel si gaini. Sper ca va renunta la ele. Aaa, uitasem... are si porumbei.


Poze cu mandrutele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

O Carmen cu porumbeii celuilalt vecin nici nu ma mai enervez!!!Ma bazez pe cainele nostru ca mai capseaza cate unul cand il prinde la noi pe gazon.Voi locuiti acolo?Nu miroase?Sau aveti norocul de vecini care spala la animale.Astept sa intram in UE doar pt a nu mai tine oamenii animale acasa.

Magda si Bianca

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Nu prea miroase, chiar nu stiam ca are 2 porci (cica ii tine numai pana la Craciun) am aflat abia zilele trecute. Mai nasol a fost cand a avut caninele langa garadul nostru chiar la intrarea in casa si nu prea facea curat dar acum l-a mutat. La bloc ai vecini, la casa ai vecini, nicaieri nu scapam de ei.


Poze cu mandrutele
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004)
Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.

Mergi la inceput