Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Erica, Mitzuka, va rog sa ma scuzati pentru confuzie. Nu mi-am dat seama ca era un citat. Oricum spor la treaba! De-abia astept sa vad listuta!

quote:


Si pt. ca ati pomenit de contesa de segur, imi mai aduc aminte de o carte ce continea o singura poveste, cred ca tot frantuzeasca, in care era vorba de un rege sarac care trebuia sa mearga la serviciu (da, da) de unde se intorcea cu servieta si cu o bucata de peste ("mai mult dinspre coada decit dinspre cap"). La sfirsit, pe ultima pagina, era o ilustratie cu o nunta regeasca si cu un tort roz tare apetisant. Isi aduce aminte cineva cum se numea cartea?



Cartea se numeste "Osul de peste fermecat", autorul nu il stiu, dar daca te intereseaza caut, pentru ca o mai am. Teribil regele, tii minte ca avea o multime de copii, parca 30? Erau pe doua pagini desene cu copiii lui, ii tin minte pe bebelusi in fundul gol si cu tichii de bucatari.

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

quote:

Mai este si o a treia in serie, "Cei trei nazdravani".



Da, asa e, pe-asta o uitasem!Toate trei mi-au placut, dar cel mai mult "Eu sunt Tonita"

Off topic: Cand faceti un comentariu la ce a spus altcineva, cum de va apare si Originally posted by ca eu nu reusesc?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Atentie!!!!!!!!!

PE PAGINA 1 GASITI LISTUTA CU CARTICELELE PENTRU COPII DESPRE CARE TOT VORBIM...
Astept sugestii, completari si mai ales daca cunoasteti pe unde s-ar mai gasi...

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Asa este, Haley a scris-o,multu ca mi-ai amintit!
Eu am citit-o pe la 10 ani, nu ca as fi fost precoce, ci atunci am dat de ea si mi-a placut.
Iata ca apare o pb: vom incadra cartile pe ctg de varsta? Ca nu stiu daca va veti pune de acord in cazul asta...
Sau poate s-a discutat deja de carti pt o varsta mai mica si mi-a scapat mie! Corectati-ma, va rog.
Eu nu le-as interzice copiilor mei sa citeasca vreo carte la orice varsta (cu mici exceptii, desigur!), cu conditia ca eu s-o fi citit-o, ca sa stiu ce contine si sa le pot raspunde la eventuale intrebari.

Dana, Eric (27.01.2002) si Ruxi (10.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Papadia spune:

Ce mult imi placea sa citesc cind eram la scoala si nu numai.A amintit Ina32 de Legendele Olimpului.Ce carti minunate erau 2 vol.Zeii si Eroii.Le citeam cu atita placere si le reciteam.Imi mai placeau povestile nemuritoare ale Fratilor Grimm.Craiasa Zapezii de Christian Andersen ,cred ca am scris bine numele autorului.Si multe alte carti pe care acum nu m-i le mai amintesc dar intotdeauna mi-a placut sa citesc.Imprumutam carti de la biblioteca scolii si citeam toata ziua.Avea George Cosbuc o carte de poezii nu mai tin minte cum se chema si avea acolo o poezie Mama ,superba.Ce placut e sa-ti amintesti de copilarie.

moldovan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

M-am si repezit sa consult lista, trebuie s-o stampez.
Completari:
Minunata calatorie a lui Nils Holgerson prin Suedia - Selma Lagerloff
Carticica de 4 ani (3,5) - Constanta Buzea

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zana spune:

quote:
Originally posted by Papadia

Imi mai placeau povestile nemuritoare ale Fratilor Grimm.Craiasa Zapezii de Christian Andersen ,cred ca am scris bine numele autorului.
moldovan


Acestea sunt pe http://84.244.131.254/index.php?dir=Basme_Celebre/.
Mi-am amintit de Betisorul nazdravan nu stiu de cine e scrisa, dar aflu eu si va spun...

Zana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Zana..nu merge link-ul...cere sa fi login...

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Am si eu o lista, unele se repeta probabil:

1. Aventurile lui Habarnam: Nosov - reeditata Humanitas 2004
2. Mary Poppins toate cartile din serie - vreo 6 in total
3. Doctorul Au ma doare
4. Micul Lord
5. Huckleberry Fin -Mark Twain
6. Tom Swayer - Mark Twain
7. Oliver Twist - Dikens
8. David Copperfield - Dickens
9. Povestirile lui Creanga
10. Seria de povesti nemuritoare
11. Luna Betiluna si Dora Minodora
12. Povestiri cu zane - Contesa de Segur (?)
13. Fram Ursul Polar
si multe multe altele...

http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sofia_misicu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Sofia...listuta este cu cartile preferate..sau ai toate cartile mentionate.....?

Simina si Deian
Varsta lui Deian
Ingerasul nostru

Mergi la inceput