Cartile copilariei- vi le amintiti? (2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Danais, ai rezolvat cu Povestile reginei Fabiola? Daca nu ti le pot trimite eu pe mail in format jpg. (am nevoie de adresa ta!). Corina a fost draguta si le-a scanat.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

ML, nu stiu de cine sunt facute ilustratiile, pt ca din pacate nu mai am copertile. De fapt am doar cateva pagini din cartea respectiva.
Povestile cu zane sunt intr-adevar prost traduse in editia noua. In primul rand numele personajelor sunt cam fortat traduse. In cartea veche erau foarte placute si faceau cat jumatate din atmosfera povestii. Nu stiu insa daca mai conteaza atat de mult asta pt cineva care nu le-a citit vreodata in editia veche, la mine poate sa intre si nostalgia in joc :) Apoi mai sunt si ilustratiile, care in editia noua aproape ca nu exista. Eu am inceput sa scanez cartea (sunt un pic paranoica, vreau sa am cartile astea si in format electronic, ca sa le scot la imprimanta in caz ca le pierd sau distrug din greseala pe cele fizice). Cand e gata, ti-o trimit si tie daca te intereseaza.

Off topic: m-am uitat la pozele de la semnatura ta, sunt superbe! Mai ales cele cu copilasii tai m-au impresionat in mod deosebit (dar si cele cu natura mi-au placut mult). Felicitari, esti foarte talentata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Patrunjik, Luna Betiluna o gasesti pe site-ul asta (tb sa intri in folderul "pt copii"): http://www.4shared.com/login.jsp cu login desprecarti@yahoo.com si parola romania

Danais, am si eu povestile Fabiolei, dar in format pdf, tot de la Corina. Deci ai de unde alege , dat fiind ca ML le are in format jpg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

[quote

Citat:
citat din mesajul lui musetto

...Povestile cu zane sunt intr-adevar prost traduse in editia noua. In primul rand numele personajelor sunt cam fortat traduse. In cartea veche erau foarte placute si faceau cat jumatate din atmosfera povestii. Nu stiu insa daca mai conteaza atat de mult asta pt cineva care nu le-a citit vreodata in editia veche, la mine poate sa intre si nostalgia in joc :) Apoi mai sunt si ilustratiile, care in editia noua aproape ca nu exista.

Te cred, am rasfoit-o in fuga (copii nu-s deocamdata de ea, mai astept putin) si am vazut ca ilustratiile lasa mult, mult de dorit.

Eu am inceput sa scanez cartea (sunt un pic paranoica, vreau sa am cartile astea si in format electronic, ca sa le scot la imprimanta in caz ca le pierd sau distrug din greseala pe cele fizice).

Ce idee buna!!

Cand e gata, ti-o trimit si tie daca te intereseaza.

Multumesc frumos, cred ca da, fara graba, poate astfel pot schimba numele personajelor cand le citesc si le arat (copiilor) si ilustratiile originale.

Off topic: m-am uitat la pozele de la semnatura ta, sunt superbe! Mai ales cele cu copilasii tai m-au impresionat in mod deosebit (dar si cele cu natura mi-au placut mult). Felicitari, esti foarte talentata!

Iti multumesc, pe undeva imi doresc ca timpul sa stea pe loc. De asta si joaca de-a pozele...


[/quote]

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

Familia Roademult,Povesti nemuritoare,Mica printesa,Habar n-am,Legendele Olimpului,Legende istorice,Ciresarii(muuuult de tot),Seria Jules Verne(muuuuuuult),seria Dumas tatal,Seri albastre,Comoara din insula,Cismigiu et comp si ma mai gandesc......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Iuliana, ai de gand sa scanezi povestile cu zane???!??!! esti o minune. Sunt si eu amatoare sa o am, pleeeease! Nu te grabi, cand ai tu timp si chef, incet incet...
Fetelor, daca mai vreti ceva din mica mea colectie de carti vechi, va rog sa nu ezitati sa cereti!
Si eu ca si Iuliana vreau sa le am in format electronic pentru "eternity" asa ca oricum le voi scana.
Pun inca o data linkul ca sa le vedeti.
http://entertainment.webshots.com/photo/2499938280099974135wkufZb

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite Corina, cam ezit sa te intreb (nu am scaner si nici nu cred ca vom avea candva, ca sa pot da ceva la schimb), dar daca spui ca le vei copia pt. tine...

Mi se par tare frumoase si interesante ilustratiile de la "Doi cocosei". Despre ce este vorba in carte? Ma intereseaza si Dochia.

Dar repet, fara graba si numai daca le scanezi pt. tine.

Take joy! (poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Citat:
citat din mesajul lui ML

Uite Corina, cam ezit sa te intreb (nu am scaner si nici nu cred ca vom avea candva, ca sa pot da ceva la schimb), dar daca spui ca le vei copia pt. tine...

Mi se par tare frumoase si interesante ilustratiile de la "Doi cocosei". Despre ce este vorba in carte? Ma intereseaza si Dochia.

Dar repet, fara graba si numai daca le scanezi pt. tine.

Take joy! (poze)


E f. draguta, sunt povestioare mici despre animale, sub forma de versuri. Fii-miu nu se prea omoara dupa ea, dar standardele lui sunt cam ciudate.
Cu placere o scanez si ti-o trimit si tie si oricui mai vrea, un pic de rabdarica numai sa aveti....

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Corina, sigur, imediat ce e gata o trimit cu mare placere.
M-am uitat si eu pe site-ul tau din nou si inafara de carticelele despre care am vorbit, m-ar interesa Doftorul Todiras si Zborul de la capatul lumii, DAR numai daca le scanezi pt tine, ca nu vreau sa te pun eu la treaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Cu placere!
Eu incet, incet o sa le scanez pe toate. Si abia astept sa mai vin in Romania ca sa strabat ceva anticariate

Corina

Mergi la inceput