doliu si botez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

Tora draga, sincere condoleante!
Sa-ti dea D-zeu putere sa treci peste acesta grea incercare.
Poti face botezul, dar, asa cum spun si fetele fara cheful de dupa.
Puteti face o masa acasa cu nasii.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greierash78 spune:

Ce greu poate sa fie in aceste conditzii!Sincere condoleantze, tora!Prin ceva asemanator am trecut shi eu!In decurs de o saptamana socrul meu a mers la cele sfinte, iar eu am nascut (chestia asta m-a marcat destul de mult shi acum am momente cand pur shi simplu imi vine sa imi smulg inima din mine de durere!)!Foarte nasol, nu ne-am putut bucura de nashterea bblushei noastre asha cum ne-am fi dorit, dar asta a fost sa fie!Am botezat-o la 6 saptamani, dar fara petrecere decat masa de rigoare cu nashii, parintzi fratzii shi surorile!Cu o saptamana inainte ii facuse pomana socrului meu de 6 saptamani, iar acum la aproape un an....la fel....a trebuit sa ii iau motzul mai devreme sa nu se intercaleze cu pomana de un an!Mi-e foarte greu ca tot timpul am sa ma izbesc de chestia asta la aniversarile bblushei, dar cel mai greu ii e sotzului meu!

ppv shi Sara Ioana(7 octombrie 2004)
pozele noastre:http://photos.yahoo.com/greierash78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Fetelor,
vreau sa va intreb si eu, tatal meu a murit acum o luna de zile, acum doua zile s-a nascut finuta noastra, avem vioe peste 6 saptamani de acum incolo sa o botezam?
Ce inseamna cumatrie? Am o vaga banuiala ca este petrecerea de dupa botez, dar nu stiu daca e asa..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Originally posted by dariana

Fetelor,
vreau sa va intreb si eu, tatal meu a murit acum o luna de zile, acum doua zile s-a nascut finuta noastra, avem vioe peste 6 saptamani de acum incolo sa o botezam?
Ce inseamna cumatrie? Am o vaga banuiala ca este petrecerea de dupa botez, dar nu stiu daca e asa..


Dumnezeu sa-l ierte
Puteti boteza fetita oricand(se poate si in timpul priveghiului, botezul nu este oprit) dar nu poti petrece ca e pacat(stiu ca in cazul decesului unui parinte doliul este de 1 an).
Mergeti la petrecere(cumatrie) dar nu petreceti(dans, veselie, etc...), ca muzica oricum o sa o auziti - ca nasii nu pot lipsi sau pot, in f-tie de dorinta voastra.

noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Condoleante! Dumnezeu sa o odihneasca in pace!

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Copilul trebuie botezat cat mai repede, pentru a putea primi pe Hristos, pecetea Sf. Duh - Mirul, inger pazitor si a putea fi pomenit ca fiecare crestin la Sf. Slujbe. Condoleante pentru mama ta, doliul este important dar Taina Botezului il depaseste. Botezati copilul, dar in legatura cu petrecerea, faceti doar atat cat puteti face acum, cat va dicteaza sufletul. Asta e viata,: cand unii pasesc in ea, altii trec la cele vesnice. Este important sa ne facem datoria fata de toti, si cel decedat, prin parastase, milostenii si pomeniri in fiecare saptamana, si mai ales pentru sufletelul abia pasit in lume, care are si el mare nevoie sa-L aiba alaturi pe Dumnezeu.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput