Adoptie de catre un cetatean strain

Adoptie de catre un cetatean strain | Autor: mamaariadna

Link direct la acest mesaj

Fetelor, am o prietena buna care este in Germania si care a obtinut cetatenia germana. Conditia insa a fost sa renunte la cea romana. Sotul ei este si el german.
Ei si-ar dori mult sa infieze un copil din Romania, dar nu prea stiu ce au de facut si nici eu nu prea i-am putut ajuta cu informatii.
Imi puteti spune voi cam ce ar trebui sa faca si cam ce sanse au, ca cetateni straini?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Sorry: nici una!
E total adoptie internationala, lucru imposibil acum, e interzisa. Asa ca...sa-si ia gandul. Imi pare rau!

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

si dc unul dintre parteneri e roman,nu are cetatenie ci doar dreptul de sedere nelimitat?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Daca unul din soti are cetatenia romana ar fi o sansa daca: isi stabileste domiciliul undeva pe teritoriul Ro pe perioada desfasurarii procedurilor, indeplineste celelalte conditii pt. obtinerea atestatului(de spatiu, venituri). Cam la limita dar functioneaza. Altfel nici o sansa, cetatenii romani cu domiciliul in strainatate sunt asimilati cetatenilor straini.

Pozele noastre
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

nici o sansa. iar cu stabilirea domiciliului in romania poate functiona, dar e riscant...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

M-am lamurit, multumesc mult pentru raspunsuri!
Desi eu tare nu inteleg sensul acestor noi reglementari, ca mie mi se par mai mult in dezavantajul copiilor...adica mai bine in camine in Romania decat la familii care le pot oferi sansa unui viitor mai bun. Unde mai pui ca ar pastra si limba romana ca limba materna. Dar asta e...
Inca o data multumiri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pashosha spune:


ar insemna sa isi ceara cetatenia romana inapoi, sa isi ia un job, sa renunte macar 1 an la germania si o mai pun sa dea si declaratii la notar ca nu are alte domicilii sau alte case in afara teritoriului Romaniei...mie asha mi-au facut...a fost greu dar a meritat sa stau aici...
bafta

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52144" target="_blank">Ajutati-o pe micuta Bela!!!

pashosha mami lui Luca si Maia

where is a will, there is a way !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:

Cetatenii romani stabiliti intr-o alta tara sunt asimilati cetatenilor straini ?
Asta da porcarie, pai sunt cetatean roman....nu e corect.
Noi chiar ne gandim ca in viitorul apropiat sa adoptam o fetita.
Am pastrat multe de la Isabel pt ea si chiar in primavara vrem sa ne mutam si luam in calcul si camera bebelusei.
Acum chiar m-am incurcat. Dar chiar nu e corect.
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

As mai avea o intrebare,si anume: stie cineva cum e cu adoptiile in Republica Moldova? Ca daca Romania are asa reguli nebune, poate are sanse acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IT spune:

Pentru mamaariadna

Ref adoptiile din Moldova

Mai jos este o adresa si un numar de telefon.Eu nu am incercat sa sun deci nu am verificat dar sper sa fie corecte si sa poti obtine informatiile dorite. Adoptia internationala in Moldova nu este stopata. Germania ca si Romania a semnat Conventia de la Haga si cred ca cetatenii germani ( ca si romani de altfel) pot sa adopte din alte tari atit timp cit adoptia este legala in tara respectiva. In mod normal o adoptie internationala legala ar trebui sa fie recunoscuta in Germania. Probabil ca se va cere sa se faca printr-o agentie acreditata.

MOLDOVAN ADOPTION AUTHORITY:
Ms. Raisa Lozinschi,
the Executive Secretary
Secretariatul Comitetului pentru Infiere a Moldovei (The Moldovan Adoption Committee) #1,
Piata Marii Adunari Nationale room # 424
Chisinau, Moldova
Tel: (373 22) 232-255
------------------------------------
http://travel.state.gov/family/adoption/

Mult succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaariadna spune:

IT, multumesc foarte mult pentru informatii!!!!!

Mergi la inceput