Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Haideti mamici cu prematuri , nu ne intilnim si noi ? As vrea sa mai vad si eu un copil prematur , ca toti din parc sunt mari , grasi , normali , numa' al meu ii cel mai mic !! Eu stau la mosilor-obor , daca mai este cineva din zona.....in rest suntem bine si va pupam !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

noi stam pe la podul grant si iesim in herastrau, dar serbanul meu e un haidamac cu juma' de cap mai mare ca fetitele de 2 ani... dar putem oricum sa ne intalnim!

madalina
http://pg.photos.yahoo.com/ph/madalina_dumitr/album?.dir=e08e&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Si eu vin la intalnire. Eu stau in 13 septembrie dar gasesc o varianta sa vin unde ziceti voi.... Poate pe saptamana viitoare sa ne strangem mai multe..

Lidia si eu vad copii foarte mari si parinti care se minuneaza de minionu meu.. Dar Victor e asa haios ca nu l-as da .... Si eu sunt si rea si nu le zic nimic, de ce e mic piciu, ii las asa nelamuriti... Daca ar sti ei ce mandra sunt eu ca a crescut asa de la cat a fost de mititel...

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

ANA-MARIA, esti tare !...si eu ma gindeam chiar azi sa nu mai spun de ce-i Dragos asa mic !, ca-l vad ca-i argint viu si fuge prin parc , dar foarte mic, si ma intreaba: cit are?...si eu draguta zic: un an si trei luni , dar el a avut la nastere 1350 kg...dar cred ca ma fac rea si nu mai dau explicatii !! Pe saptamina viitoare- simbata , poate ne mai sringem , si ne intilnim...abia astept !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Salutare fetelor si bine v-am gasit!

Sunt si eu o mamica de baietzel mititel, nascut pe 20 august 2005 la 35 sapt, greutate nastere 2150 gr, 47 cm, Apgar 9. Ne primiti si pe noi printre voi, desi suntem mai mititei?

Noi papam deocamdata mixt, san+PreNan, ca nu luam in greutate doar cu san si palngeam tot timpul ca nu ne ajungea. De cand am introdus laptele praf am crescut cu 250gr in 6 zile. Astazi aveam 2315 gr.

Acum fugim sa facem baitza ca daca intarziem prea mult ni se face foame si urlam. Pe curand,

Nadina+bb Serban Andrei, 20 august 2005



NADINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lidia abia astept sa ne intalnim!!!

Nadina bine ai venit!! 2,350 ce vremuri frumoase!!! Imi zicea lumea: Sa vezi ce repede creste!! Si eu ma indoiam, dar asa a fost...

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

bun venit, Nadina si Serban Andrei! crestere usoara!

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cezara08 spune:

Buna seara mamici de pitici,

Si noi vrem sa ne inscriem pe listuta: Nichita Daniel nascut pe 29.05.2005, la 35 de saptamani cu G = 2200, L = 46 cm. Desi suntem si la bebei de mai-iunie, nu prea ne vine sa scriem cand vedem ce greutati se vehiculeaza pe-acolo.

Pot spune ca baietelul meu a luat foarte bine in greutate in primele doua luni numai cu laptele meu (1,2 Kg pe luna) dar in luna a 3-a mi-a luat numai 600 gr! Initial doctorita mi-a spus ca e din cauza anemiei dar acum anemia s-a rezolvat si copilul tot nu creste cine stie ce - avem 5.400 la 3 luni si 3 saptamani.
Asa ca ne paste completarea in cateva zile daca o mai tinem tot asa.

In rest, Nichi e dezvolat super normal si e un frumos

Voi vad ca sunteti mai maricei.....Stiti daca exista pe undeva grafice de greutate pt prematuri? Ca la ei nu se prea potrivesc astea obisnuite (750 gr/luna in primele 3 luni). Teoretic ei pot si trebuie sa ia chiar mai mult,nu?

Va multumesc

Cezara si BB Nichita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Salutare !...da' ce mai faceti esente ?...parca se inscrisese mai multi prematuri pe aici , dar nu am mai auzit ce fac , cum se dezvolta etc.Bine ati venit mamici cu pitici mai noi ! Ce ne facem cu vremea asta ?..Dragos are muci , si vad ca nu-i mai trec , tot ii dau si nurofen , si panadol , nu are altceva , dar o tine de citeva zile cu mucisori , am inceput de azi sa-i dau vitamina c 10 zile pe luna , si calciu tot asa ca nu i-am mai dat de pe la 6 luni [ acum face pe 28 un an si 4 luni].Mai folosesc picaturi ophtamesone n , parca nu i-as da vibrocil , si seara pe compresa linga el carvol. Sper sa-i treaca , ca nu am mai iesit de simbata nici afara...noroc ca el es joaca mult singur cu jucariile !!...in rest , bine ...voi ce mai faceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lidia multa sanatate lui Dragos!!!

Cezara nu stiu daca are sens sa-i completezi lui Nichita. Cred ca f1iecare are ritmul lui. Victor avea 5,4 kg la 4 luni si acum la 9 are 8kg. In ultimele 2 luni a luat in medie 650 grame. Cu alte cuvinte dupa 6 luni cand am inceput diversificarea (de la 7 in cazul nostru) a inceput sa ia foarte bine. Si eu nici acum nu completez cu lapte praf.

Ana Maria si bebe Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput