Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici!

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

bun venit Cristina!

si pe esenta ta cum o cheama?



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59341" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Bebelina mea Mirai s-a nascut saptamana trecuta pe 21 oct., cred ca e cea mai mica de aici, la 35 sapatamani, 2270g, 46 cm. Nu a stat in incubator, nici la oxigen, doar perfuzie pana ieri, de ieri a papat la san pentru prima data, si a papat mult iar eu radeam singura de fericire ca nebuna...
Aici la mine regula e ca prematurii sa stea in spital pana fac 2200, 2300 g, bineinteles daca nu exista alte probleme. Deci bebelina va veni acasa cam in 2, 3 saptamani, asa au prognosticat medicii.

Eu am avut cerclaj, dupa ce prima sarcina am pierdut-o anul trecut la 23 saptamani. Acum am stat numai si numai la pat, in spital, de la 21 saptamani cand colul ajunsese la 1 cm iar sacul amniotic depasise cu cativa mm firul de cerclaj. S-a pus problema ca firul a fost pus prea lejer, daca nu poate nu era nevoie sa stau la orizontala atata timp. In fine, problema e mai complexa, legat prea strans exista riscul de rupere a tesuturlor.
La 35 sapt. mi-au oprot tocoliticele si au inceput imediat contractiile. Si a venit Mirai, draga de ea...

Ma storc cam din 3 in 3 ore si congelez lapticul, maine fac o livrare la spital si inca o alaptare la san, abia astept !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

multumesc, Herra!
Oficial-Andrei, in familie e Andi, Dutzu si pentru mama lui -topita dupa el, - este "Soare cu picioare"


cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Salutare mamici si bebici!

Bun venit Cristina si pineapple!

Am o intrebare pentru fetele cu "esente" mai mari si stiti care-i treaba cu diversificarea la prematuri: suculete, supitze si etc.

Aveti idee cand ar trebui sa incep sa-i dau suculete de morcov si mar Dariei?

Ea s-a nascut la 35 de saptamani si 2 zile, 2 kg si 44 cm. Acum are 3 luni jumate, 5,200 kg si 59 cm, mananca numai san. Pediatra ei mi-a zis sa incep sa-i dau de la 3 luni, dar oare bebe este dezvoltata de 3 luni, daca s-a nascut mai devreme cu o luna si o saptamana?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

irda, felicitari dariei ca s-a dezvoltat asa de frumos! ea nu mai este acum un prematur, la valorile astea... diversificarea se incepe ca la un copil nascut la termen, cu mentiunea - mai ales ca alaptezi exclusiv - ca e totusi devreme... ultimele teorii merg pe diversificarea la 6 luni, si din experienta mea creste minunat pana atunci numai cu lapte! noi am inceput cu suc (mar, apoi morcov, piersica), pulpa de fruct, apoi dupa cateva sapt. (? nu mai stiu exact dupa cat timp dar ma pot uita acasa in schema) supa de legume, piure. sfatul meu? mai asteapta cu diversificarea, si asta nu din cauza ca e nascuta mai devreme!

madalina
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidiadanaila spune:

Bun venit IRDA , CRISTINA si PINEAPPLE !! Sa va traiasca frumosi si destepti copii !! In primul rind , tot Dagos ii cel mai mic de pe aici la nastere cu 1350 kg - 39 cm !Supeb PINEAPPLE , ca poti sta acasa linistita , si sa-i livrezi laptele tau bebelusului la spital...ei alta tara nu ca la noi !!IRDA , sa nu te gindesti la diversificare orice ar spune pediatra ta ! In mod normal se incepe la 5 luni , la un copil mai gras si 6 luni la cei mai slabuti ! Tu v-a trebui sa-i corectezi virsta , ceea ce inseamna ca vei incepe diversificarea la cel putin 6 luni !...eu cu Dragos am inceput dupa ce a implinit 7 luni fiind nascut cu 2 luni jumate mai devreme...singura parere de rau a mea este ca la 7 luni , pentru ca el a fost asa micut ar fi trebuit sa-i bag cereale in biberonul cu lapte formula - a avut sin pina la 4 luni !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

bun venit si voua, pineapple si Mirai ! e super ca suge deja la san, sa nu se invete numai cu tetina.

Cristina - ce frumos suna "Soare cu picioare"!

Irda - eu am inceput diversificarea la 5 luni; la trei mi se pare mult prea devreme.
noi vroiam sa incepem la 6 luni, dar a cam stagnat Vlad cu greutatea in luna a 5-a si de-asta a decis pediatra asa.
a ta se pare ca vrea sa mearga pe schema medicilor de familie de la noi, ca si al meu ma punea sa-i dau suc de portocala de la trei luni...
ei (medicii de familie) merg pe o schema la toti copiii, nu se uita la evolutia fiecaruia in parte.
noi am inceput cu suc de mar si de morcov; apoi cu supa de morcov si albituri...
dar ne mai intrebi si iti mai spunem noi cand va fi cazul!




www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank">Bazar pt Alex
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59171&whichpage=1" target="_blank">Alex, un bb de 1 an, diabetic, are nevoie de noi!!!




Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are!

Cristina & Vlad (23 septembrie 2004) - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59172" target="_blank">copilul meu de cristal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

Tot cu sucul de morcov am inceput si noi (in prima zi o lingurita, a doua zi 2 lingurite etc), putin inainte de trei luni, apoi suc de mar, dupa aceea piure de mar s.a.m.d.+tzitzi pana la 5 luni. Eu m-am grabit putin, pt. ca la 4 luni am plecat la servici. O luna am mai reusit dupa aceea sa-i dau tzitzi si la cinci luni a trecut pe lapte praf Bebelac. Andrei a fost inca de la inceput un mancacios, in primele saptamani il alaptam din ora in ora (Sa NU radeti de mine)!
Ceiutz anticolici Babycalm i-am dat de la inceput i-a placut si-l bea si acum.
SANATATE LA TOTI SI FELICITARI PENTRU COMORILE VOASTRE!

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irda spune:

Va multumesc pentru raspunsuri, fetele!
Am hotarat sa mai asteptam cu divesificarea....mai ales ca a crescut asa bine numai cu laptic de la mine pana acum.
Probabil o sa incepem pe la 5 luni.....o sa va fac atunci capul calendar cu intrebari , dar voi nu va suparati ca sunteti fete bune, nu-i asa?!!?

madalinad multumim de apreciere!
Intr-adevar Daria s-a dezvoltat nesperat de bine. o cam bagasem pe maneca atunci cand am vazut ca dupa o saptamana si 2 zile de stat in spital pe tocolitice incepe travaliul ala zdravan de nastere!! Mi-era teama pentru ea...sa nu fie prea mica...sa nu aiba probleme de respiratie!!!!
M-am trezit pe la 3 dimineata ca s-a rupt apa.....deja aveam dilatatie 4 cand m-au controlat moasele si intr-o ora si 20 am nascut!


Pupicim mamicile si esentele scumpe

Irda
si bebe Daria 13 iulie 2005

http://community.webshots.com/user/irdaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dutzi spune:

quote:
Originally posted by Irda

Am hotarat sa mai asteptam cu divesificarea....mai ales ca a crescut asa bine numai cu laptic de la mine pana acum.
Probabil o sa incepem pe la 5 luni.....o sa va fac atunci capul calendar cu intrebari , dar voi nu va suparati ca sunteti fete bune, nu-i asa?!!?



Cred ca e foarte bine ca ati hotarat sa amanati diversificarea; daca Daria ia normal in greutate, si-i dorim din tot sufletul sa creasca frumos, chiar si dupa 6 luni e ok. Noi asa am facut, Iustin s-a nascut la 36 sapt, si a papat numai san pana dupa 6 luni; n-am avut nici un fel de probleme pana acum, cand mai avem o luna si implinim 1 anisor.
Si, desigur, te asteptam cu intrebari, ca si noi am gasit raspunsuri la atatea fete bune, nu-i asa?

Va pupam pe toti si va dorim multa sanatate,

Mergi la inceput