Despre gradinarit (12)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Conchita, ce-i aia mulch?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Fetelor eu cum ma trezesc dimineata cum apar in gradina online ma bucur mult sa vad ca scrieti.
Crini uite ce stiu eu ca se face in tara: pamantul toamna se ara sau se sapa, cat se poate de adanc. Mai precis cam 30 cm...peste iarna ingheata si brazdele alea primavara se sfarama numai bine. Tot toamna se adauga ingrasamant din ala "organic" de la animale. Nu se foloseste decat unul care deja a statut un an..caci in faza noua " arde plantele"...tre sa fermenteze...Oricum tu poti folosi ceva ingrasamant caci este normal sa intre in compozitia pamantului ceva fosfor, azot, potasiu. Asta ca sa ajuti planta...nu sunt chestii nocive. Nu este bine cand se intervine pe langa plante cu tot felul de hormoni, chimicale (sa faca rosii patrate...tuguiate, mai multe culturi pe an, crescute la lumina artificiala...), dar sa asiguri totul in concentratii normale este indicat ca sa ai rezultate. DAca e o gradina undeva in oras presupun ca pamantul nu o fi tocmai de culturi...SAU poti sa cumperi ceva saci cu pamant, aici nu sunt scumpi...la centrele de gradinarit, si sa pui in jurul plantutelor cand le rasadesti. Cred ca este bine sa cumperi samanta...in Ro e mai greu si de ia poti recurge la alte metode, dar cum e aici cel mai bine e sa cumperi.Incoltesc toate, poti sa-ti alegi exact soiul...cat de productive sa fie, vazi ca sunt unele soiuri la rosii inalte tre sa le agati pa sarme...altele mai mici, nu prea inalte, depinde cum vrei sa le ai si sa tii cont si ce mai pui pe langa ela , caci, cand vor creste mari sa nu umbreasca alte plante.
Cred ca e bine sa te apuci sa tai buruienile alea...sa sapi pt. a fi gata la primavara.
Am vazut ca la noi, aici, au bagat reduceri la unele lucruri de gradinarit...caci vine iarna, asa ca poate si la voi o fi la fel..cred ca e bine sa investesti acum. Primavara gasesti de toate dar la preturi de varf.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Asa cum zice si Rodica liliacul treebuie scos cu mult pamant si primavara devreme, inainte de ai da frunze...doar muguri sa aiba...dar sa fi trecut pericolul inghetului. Daca e seceta in perioada aia mai trebuie udat...asa cat sa-i vina cheful de viata. Credeti ca ar fi bine sa-i taie si un pic din coroana?
Rodica normal ar fi sa nu pierzi clematia caci oricum se mai recomanda sa le tai toamna de jos dela nivelul pamantului. Au scoso si din pamant? si tu ai pus la loc radacinile...cred ca poti sa o radacina din aia mai mare intr-un ghiveci in beci, sa nu inghete si la primavara o pui in gradina. Trebuie sa o ei cu pamant cu tot. oricum cred ca poti sa ei si crengute sa le pui in apa, ar trebui sa faca radacini. Sa nu fie prea lungi, cam 20 de cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Fetelor, si eu m-am gandit sa-i taie sotul coroana, e mare... si va fi greu de mutat, nu stiu daca vom reusi sau nu...ma gandesc ca oricum va da vladite noi de unde il taiem chiar daca ma gandesc ca la anul nu va face flori.
Am pus o poza cu el, sa vedeti ce mare este, problema este ca acolo nu-i place, se tot inalta in sus si se chinuie sa iasa la lumina, e aproape lipit de anexa respectiva pe care la anul planuim sa o renovam si posibil chiar sa o facem ceva mai inalta atunci cu siguranta liliacul va fi si mai suparat poza o puteti vedea aici Nu are nici un pui, ma gandesc ca vom incerca mutarea si daca va murii o sa ne para rau dupa el, adica mai mult mie ca sotul zice deja ca il incurca...a taiat si niste tufe de strugurasi, nu mai am loc nici pentru bujori...care sunt aproape in mijlocul curtii...in primavara vom face multe schimbari, sper sa ne reuseasca sa mutam tot fara sa omoram nimic!!

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
Stefan - primul an din viatza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ana a este mare intr-adevar. Dar cine stie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Flamingo, te mai intreb o chestie, sa nu razi. Cam ce unelte trebuie sa imi iau?

Mami de fetita (1999)si baietel (16 oct 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Crini nu rad caci nici eu nu stiu.. ce sa cumperi...dar stiu cam ce aveau la tara...dar nu stiu cum le zice in italiana...doar daca te duci tu la un centru din asta si pui mana pe ele imediat ce le recunosti. Pai iti trebuie un harlet (cred ca asa se zice in ro.- indiferent de zona), sa sapi buruienile. Buruienile inta le tai si apoi le sapi...iti mai trebuie o "lopatica mica" sa bagi rassadurile in pamant...cred ca si un furtun din ala cu cap de stropitoare nu ar strica ca sa le uzi cand va fi cazul. Apoi bete din alea pt. rosii cand vor creste mari...cumpara si seminte..pt. seminte mai poti cumpara pamant si sunt tot felul de ghivece mici din material biodegradabil, pe care il plantezi cu tot cu planta in pamant...cand faci rasadurile...Nici nu mai stiu ce sa zic...caci asa din prima nu prea imi trec prin cap. Astea iti dai seama ca nu le ai cand ai nevoie de ele, la fata locului. Eu aici am o grebla si un harlet mic..pt. ghivece...Poti sa-ti mai ei si cleste din ala de taiat...daca ai ceva de curatat, crengi, diverse plante mai lemnoase...Mai vorbim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

aoooleuuuu mi s-a sters tot ce am scris o saga intreaga!

deci revenim cu versiunea scurta buna gradinarese frumoase!

am fost la sighisoara la festivalul etniilor unde am vezut neste begonii superbe, vi le arat mintenas, as fi facut eu mai multe poze dar eram si sofer, am pus si cateva poze recente din balcon, pastaia mimosei pudica (a cocosat planta!) muscatele psihedelice si crinisorii albi si roz, este uimitor ca infloresc toate intr-o veselie, uite aici: http://community.webshots.com/album/429971860uOIPJI

ce frumoase sunt gradinitele voastre, cred ca sunt singura cu gradina in... balcon, vreeeaaauuu si io gradiiinnnaaaa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ardit am admirat florile. Cem mai mult m-a impresionat mimoza si a ei pastaie. Este prima data cand vad asa ceva. Mi-au placut si feresrele alea cu flori. Ce frumos ar fi daca ar fi la toate geamurile as....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

pai in ardeal toate ferestrele sunt asa! mai ales la care dar si la blocuri, oare au ei mai mult timp?! cert este ca duc alt tip de viata! merci flamingo, pastaia aia incerc sa o cresc sa se matureze si semintele, poate reusesc sa prin din samanta, ar fi o minune

Mergi la inceput