Cezariana....cu cate zile inainte

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Eu cred ca depinde de situatia fiecarei paciente.. Noi nu am avut nici o programare, medicul (prof. Ancar) ar fi tinut sarcina cat mai mult, dar a decis sa intervina in saptamana 38 pentru ca aveam colul sters. Si uite asa am mers la control marti, miercuri m-am internat si joi am nascut Lunea urmatoare eram acasa cu bb


Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Voua v-a fost considerata varsta sarcinii in functie de ultima ecografie, sa zic sau in functie de prima zi a ultimului ciclu ? la mine, de ex, DNP-ul ar fi 25.10 insa medicul mereu mi-a spus, in urma ecografiilor ca termenul este 28 oct.pana la 2 noiembrie.Prin urmare, eu care voi naste prin cezariana, oare cand o voi programa, cu o sapt-doua inainte de 25.oct sau o sapt-doua inainte de 2 noi. ??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fiquelle spune:

Cezariana cu o saptamana inainte de termen, fara travaliu, la cerere. DPN era 20 august, stabilit conform masuratorilor si datei ultimei menstratii.

Mami-Mada si minunea Sofia Maria,12/08/2004

POZE CU MINUNEA MEA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Mirela,

Eu la prima sarcina am facut cezariana la 37 saptamani si 3 zile. Fetita insa era bine dezvoltata (3200 g si 49 cm lungime) si probabil ca de aceea a acceptat si medicul sa faca cezariana asa devreme.

Cred ca daca totul e OK, nu ai motive sa o faci cu mult timp inainte. Daca insa sunt ceva probleme, atunci totul este numai in functie de bebe.

Acum sunt insarcinata in 28 saptamani si termenul limita este 1 decembrie 2005. Voi naste tot prin cezariana, si as rea sa nasc pe 24 noiembrie (asta daca nu se va grabi bebe .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doris-Alina spune:

DPN era 06.07.2002, dar am nascut prin cezariana, mai repede cu o saptamana, deci in 29.06.2002.
Ines a avut la nastere, 3,650 si 52 cm., scor Apgar 9.

DORIS siINES
Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Portofoliu INES

POZE CU NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

La prima cezariana e bine sa se astepte inceperea travaliului, e mai bine si pentru mama, si pentru copil. Sau, ma rog...e bine sa se astepte termenul si apoi sa se intervina.
La a doua cezariana, e bine sa se intervina inainte de termen cu o saptamana, doua, ma rog...depinde de la caz la caz. Sau de la dr. la dr.

_Ella, Emma & Matei

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielama spune:

39 de saptamani in cap, cu cateva ore inainte de programare, in miezul noptii; 3,850 kg (fetita) si 51 de cm. Mi s-a rupt apa la 12.50, la 2.45 a.m. bebe a vazut "lumina" salii de operatie. N-am avut nici o durere in timpul dintre ruperea apei si intrarea in operatie.

Gabi

Mergi la inceput