Numai nasa poate lua motul / rupe turta?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

craciunita, eu nu sint de acord cu ce spui tu. sint lucruri pe care nu le poti prevede din timp. ai putea sa imi spui si mie daca poti te rog, sursa informatiei tale - cea ref la faptul ca nasii sint parintii copilului pe lumea cealalta. ce am spus te rog sa nu iei ca un repros - departe de mine acest lucru - ia-o daca poti ca pe o alta parere. eu de felul meu sint curioasa, studiez o problema din mai multe pct de vedere. al tau este inca in picioare (pt mine) insa vreau mai multe amanunte/argumete, daca ai. multumesc !
didi, eu daca as fi in locul tau as face cum "mi-ar dicta sufletul" - cred ca asta conteaza cel mai mult.

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Si daca alegi nasii bine tot pot apare situatii neprevazute.
La noi in familie se obisnuieste ca nasii sa fie din familie, asa ca eu am botezat ambele fete ale soramii... la cea mica insa, cand avea un an eu aveam un bebe de 4 luni si ma aflam la 400 km distanta. Cu bebe nu avea cine sta asa ca turta i-au rupto parintii mei, adica bunicii... iar eu cred ca este OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Anda, eu cand raspund la un subiect, raspund numai din experienta mea, nu ma reped sa dau sfaturi, doar povestesc ce am patit eu si fiecare extrage invatamintele de rigoare.
In cazul asta, eu asa am patit cand am botezat, mi-a zis preotul sa spun mamei "pe lumea asta sa fie a ta, pe lumea cealalta sa fie a mea", asa mi-a zis sa spun, asa am spus.
Uite, maine trebuia sa botezam fetita unor prieteni de care ne simtim foarte apropiati, in ultimul moment au aparut si nasii lor de cununie, jigniti ca nu boteaza ei copilul, prietenii nostri ne-au rugat sa nu ne suparam si sa botezam impreuna cu aia. Nu am vrut, am mai facut o data greseala asta, am alergat si am cheltuit bani iar in ultimul moment a mai aparut o nasa care a cules roadele.
Raman la parerea mea: ganditi-va bine cand alegeti nasii copiilor vostri.

Intre timp am avut o discutie asemanatoare cu o colega de birou si m-am intors sa completez: numai cine nu a botezat nu stie ce legatura spirituala se leaga intre bebe si nasa care-l tine in brate in timpul slujbei. De multe ori ne grabim sa alegem nasi pe oricine pentru ca nu are cine sa ne boteze copilul, de ce facem asta? De ce ne dam copilul pe mana oricui, fara ca apoi sa ne straduim sa intretinem relatia cu oamenii care ne-au botezat copilul, fara sa ne straduim sa fim cu adevarat o familie, ca si cum nasii sunt nasi doar in biserica la botez. Incepand de a doua zi sunt niste unii oarecare cu care se poate intampla orice.
In fine, sunt suparata acum pentru ca iar am luat teapa cu botezul si pentru ca, desi stiu ca nu pot repeta greseala facuta, nu ma simt deloc impacata cu hotararea care am luat-o. Ma gandesc numai la prietena mea si la fetita pe care trebuia s-o botezam maine :(

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

a..craciunita, pai stai asa, sa vezi ce teapa mi-am luat eu cu nasii nostri de cununie...si ii stiam de aproape 20 de ani. practic dupa nunta s-au rupt relatiile dintre noi si nasi.
in fine, cert e ca daca as accepta conditiile de aici de botez chiar ar tb sa imi aleg ca nasi "pe cine o fi". prietenii pe aici prea mari sau prea inchegate nu am. asta e un alt motiv pentru care fac botezul in tara - si sper sa nu ma mai tepuiesc si de data asta.
si mai ziceai tu ceva despre "nasa a cules roadele". la ce te refereai, ca asta nu am inteles. na...daca nu am fost la botez... acu' te-nnebunesc cu intrebarile...
si DA, e adevarat nu am botezat nici un copil - adevarul e ca nu am avut ocazia. ar cam fi cazul, desi aici ocaziile sint aproape inexistente...

multumesc de raspuns !

POZE
www.dropshots.com/panda" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Dragi nase sau doritoare,
eu stiu ca , crestineste, nasii de botez trebuie sa fie, cei ce au cununat parintii.
Se spune ca nasul, de cununie sau botez, devine parinte spiritual al celui pe care-l cununa sau increstineaza.
Se mai spune ca , atunci cand vrei sa-ti boteze copilul altcineva decat cei care te-au cununat, ai obligatia ca parinte, sa te duci la nasii de cununie si sa le ceri voie.
Aceeasi obligatie o ai atunci cand vrei sa te cunune altcineva decat nasii de botez.
Ati inteles ceva?
Intrebati pentru detalli!
Parintii mei au vreo 15 perechi de fini cununati si tot ei au botezat toti copiii acestora!
A fost si un caz cand nu cununasera ei, dar le-au botezat unora ambele fete!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput