Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Buna fetelor....

Poate ma trece si pe mine cineve pe lista...

Noi avem acum 1.4 luni si pare o vesnicie decand am nascut. Si fetelor nu va amagiti ca doar primele luni este mai greu...ca de fapt greu este tot timpul...dar altele sunt greutatile in timp....daca la inceput este trezitul nopatea din cauza colicilor...pai sa stiti ca apoi vin dintii...bolile copilariei...racelile...otitele..febrele...diareea....

Si noroc ca e UITAREA!!!!

Mai da si ce frumos este.....creste inima in mine cand ies cu ei la plimbare sau trimit poze la amici....toata lumea zice...vai ce greu, dar cum te descurci....e pai uite asa (cum Mirupati zicea...fiecare zii e o victorie!!)...viata mea e mai plina decat a unei persoane cu un singur copil...

Eu am nascut la 37 saptamni...cu cezariana de urgenta..fetita a avut 2.4 kg si baiatul doar 2....el a stat 2 zile la oxigen in incubator...ca incepusem sa pierd meconiu....am luat 20kg si am dat 16 in spital...de stateau lucrurile ca pe gard pe mine...

Fruntea sus fetelor!!!
Gnadit-va cate lume nu ar da orice sa fie in locul vostru...






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PELATIA spune:

Buna!
Nu am scris cam de multisor, dar am fost cam ocupata.
Puisorii mei de baieti, nu au mai avut rabdare si au vrut sa-si faca aparitia pe lume la 29 de saptamini. Au stat in incubator pina acum 4 zile, respira singuri si ma rog la D-zeu sa fie bine. Eu am fost tare suparata si nici acum nu sunt prea ok, dar gindul imi este la ei tot timpul, daca totul o sa fie bine , o sa-i am acasa prin ianuarie. S-au nascut chiar acum o luna, pe 5 noiembrie, Oliver cu 1250g si Felix cu 1315g. O sa pun doar citeva poze cu ei pina cind o sa fac un album mai serios. Va sarut dulce pe mamici si pitici si promit ca o sa revin .
Pelatia (Diana) si bebeii Oliver si Felix

Fotos here

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariamunteanu spune:

PELATIA, sa-ti traiasca baieteii si sa fie sanatosi si voiosi ! Ai o mare realizare ! De fapt 2 mari realizari. Vei vedea ca se vor inzdraveni si peste cateva luni vor fi deja marisori, cresc foarte repede. In poze nu par asa mici, sunt foarte bine formati.

Michelle T, felicitari ! Asa e, greu, dar merita pe deplin. Cine mai e ca noi ?!

va pup pe mamici si bebei,
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Pelatia, sa fiti fericiti, scumpeii sa-ti traiasca , sa se faca mari si sanatosi si frumosi ca tine.
Mi-ai luat-o inainte. Eu incerc sa mai rezist un pic. Mai mult in pat.

Celelalte gravidute mai dati un semn. Va simtit bine? Mai sunteti burtoase sau ati nascut?

Mamicilor de gemeni: abia astept sa fiu si eu asa mandra ca voi.

Capsunica36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:


Buna mamici, bebei si burtici (si mamici din UK), bine v-am regasit.


Michelle T, m-am bucurat sa va vad in poze, sa stii ca m-am intrebat de multe ori ce faci si daca ai nascut.
Pelatia, wow, asta da surpriza.Mi-au dat lacrimile cand ti-am vazut micutii, unul langa altul.Nu stiu daca ai citit un mesaj al meu mai vechi,in care ma ofeream sa iti trimit niste carti despre gemeni, daca ai vrea asa ceva oferta ramane valabila. Imi inchipui ca nu te simti ok in totalitate, dar ai sa vezi curand cum or sa se indrepte lucruile.Slava Domnului ca micutii sunt bine si se descurca pe cont propriu acum.In ce oras esti si cum ti s-a parut experienta din spital? Mai scrie-ne.
Miruna (Mirupati), ce mai faceti? Au inceput sa vorbeasca baietii?

Noi am implinit astazi 2 ani! Fetele mele sunt deceva vreme in plina perioada a "tantrum-urilor" adica plang, se trantesc la pamant sau se dau cu capusoarele de pereti, ce vine in cale mai intai :) Avem nazuri la masa si ne trezim tipand noaptea.Sper sa nu dureze prea mult.E bine insa ca o fac pe rand, foarte rar ambele deodata.

Capsunica, e bine daca esti 36+ deja, you made it, daca totul va decurge usor la nastere, veti putea merge acasa imediat.Eu le-am avut pe ale mele la 36 si 2 zile si au cantarit fiecare 2500 g.

Ne puteti vede in albumul "poze recente-2005", tocmai am pus cateva poze noi, nu sunt cele mai reprezentative dar pe moment nu am altele salvate pe disc.Promit sa revin.

Pupi la toate,

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MichelleT spune:

Buna Patricia.

Mi-a soptit mie un soricel ca esti din nou gravida? si ai mei din pacate au inceput cu tantrum....by the way cum se traduce in romana?
Iti e grau sa stai acasa singura cu ele doua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Buna Mihaela,

Am pierdut sarcina la 12 saptamani, asa a fost sa fie.Nu a fost un bb planificat insa a fost acceptat cu bucurie.Pana sa imi dau seama ca sunt insarcinata am luat norfloxacin pentru o infectie urinara urata (la sfatul medicului), apoi am sperat ca nu o sa il afecteze si chiar ma linistisem cand am vazut inimioara batand, cu ocazia unui scan...
Da, mi-e greu sa stau singura cu ele acasa,la asta contribuind faptul ca nu prea pot iesi nicaieri.Noi locuim intr-un satulet mic si izolat iar eu nu conduc (inca), am picat testul de 3 ori.Astept ca nu stiu ce sa ne mutam de aici.
De altfel, spun pentru celelalte mamici in devenire, care inca nu stiu cum o sa se descurce, nu mi s-a parut extrem de greu sa am grija de ele.In primele luni care au fost cele mai intense, am avut o energie surprinzatoare, iar de indata ce au aparut primele zambete si gangureli, m-am simtit atat de rasplatita si privilegiata..
Nu stiu cum se traduce "tantrums", poate crize de personalitate, accese de plans si mofturi.., am mai citit despre manifestarile astea si incerc cat pot sa le ignor, desi nu rareori s-a lasat si cu bataitza.
Insa progresul pe care il fac aproape zilnic acuma, la vorbit, afectiunea pe care ne-o arata, nazdravaniile lor extremely cute, recompenseaza pe deplin totul.



Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Mamici, crizele astea tantrums de care vorbiti apar la toti copii? Sau numai la gemeni? Eu acum aud prima data de asa ceva, si nu mi-ar strica sa stiu din timp. Puteti dezvolta putin? Este asta o perioada perfect normala in dezvoltarea lor? Trec toti prin asta? Ce le faceti sa-i calmati?

Cred ca va amuzati. Eu inca nu am nascut, nici la colici nu am ajuns, dar ma interesez de tantrums. :))
De nu stiu cate ori am vrut sa postez la subiectul marieimunteanu "Cine are gemeni si mai vrea copii ?", numai ca eu nu am nascut inca.

Patricia, bine ai revenit. Stii ca sunt 2 actrite gemene binecunoscute, care au jucat in filme de cand erau fetite mici. Acuma au crescut mari. Eu de cate ori vad pozele fetitelor tale, la ele ma gandesc. Mi se pare ca seamana. Nu stiu cum le zice.

Se pare ca eu mai duc un pic sarcina. Cateva zile probabil, si ma voi interna.

Sanatate si noroc.
Capsunica36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Buna Capsunica,

Am fost intotdeauna aici, am citit cat s-a putut de mult, numai ca nu am scris de o bucata.Toti avem perioade din astea.
Tantrums-urile sunt specifice tuturor copiilor de varsta de 2-3 ani, uneori incep mai repede cum scrie si Mihaela si pot tine si pana la 4 ani.Sunt perfect normale.Uite iti pun un link si poti sa mai cauti si tu : http://gnfc.org.uk/tantrums.html
Este bine ca poti sa te informezi de pe acuma, caci dupa ce se vor naste vei fi mai mult interesata de subiecte cum ar fi alaptatul, colicile, sterilizarea biberoanelor, cum sa le faci baita
etc.
Nu stiu la care actrite gemene te referi dar m-a surprins placut ca le asemeni pe fetele mele cu ele.Si eu de multe ori cand ma uit la evolutia mutritzelor lor in timp ma intreb cum vor arata cand vor fi mari, daca vor mai semana, ce fel de personalitate vor avea.O chestie de care imi dau seama din ce in ce mai mult este faptul ca ele (si toti copiii in general), inteleg mult mai mult decat ne imaginam noi. De aceea este bine sa nu fie tratati ca niste papusi, cel putin dupa o vreme.Chiar daca nu reactioneaza imediat, ei inmagazineaza tot ce aud si vad.De multe ori le rog sa repete dupa mine cate un cuvant, in general in lb.romana, ca asta ne chinuim sa obtinem acum, si ele nu vor pur si simplu,se prefac ca nu aud sau ca nu inteleg ce vreau de la ele.Apoi dimineata, dupa ce se trezesc, eu le aud prin monitor vorbind una catre alta, in timp ce se joaca in patuturi.Sunt uimita sa aud toate cuvintele pe care ma stradui sa le invat, si pe care fata de mine nu vor sa le spuna.Vorbesc una cu alta pe limba lor si dau dovada ca inmagazineaza perfect tot ce aud si vad peste zi...
Iti doresc sa ai o experienta unica si frumoasa la nastere, nu te astepta sa ii iubesti instantaneu sau sa simti ca stii ce trebuie sa faci imediat.Asta vine cu timpul si garantat.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile noastre aici si aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Patricia, multumesc pentru urari. Zilele astea scap si eu, ca am cam ajuns la limita. Acu o saptamana aveam 78kg, mi-e greu sa stau in sezut, de dormit ... cred ca aveti o idee cum mi-e. Dar sunt pregatita sa nasc, si ma rog la Dumnezeu sa fie totul bine.
Abia astept sa revin cu vesti noi.

Sanatate si noroc.
Capsunica37+

Mergi la inceput