Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauracatu spune:

Draga Mari (msemcu)
Hai ca m-ai dat pe spate cu tripletii tai din burtica !! esti tare! Io cu doi si tot mi-e greu sa ma gandesc cum oi face fatza, d-apai tu!
Inainte cu tupeu , nu avem incotro!
Daca tot esti din Iasi, tinand cont ca e sarcina deosebita la ce doctor mergi?
Io merg la Dr.Mihalceanu, e f buna, sunt multumita.
Tinem legatura
Pupici la cei trei mici si mamica
Laura Balaura
10+

Catu Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Msemcu, Wow ... tripleti! Felicitari. Si eu credeam ca se pot apare doar in urma tratamentelor de fertilizare...
Nu cunosc pe nimeni apropiat cu tripleti... Am vazut in parcul in care mergem deobicei baieti tripleti de vreo 3-4 ani. Vin mereu cu bunica si cu o bona (cred) ... Au fost de la inceput f. stricti cu ei... si erau ascultatori. Mai faceau cate o boacana... dar cum le atragea atentia, se potoleau. Mult mai cuminti decat alti copii din parc.
Acum sunt la gradinita unde lucreaza soacra mea... Nu stiu prea multe amanunte...

Lauracatu din cate am citit eu placentele pot fi f. apropiate si sa nu se observe daca sunt doua sau una singura... ca par lipite... E posibil sa fie doi saci cu doua placente. La mine e sarcina biamniotica... dar nu sunt in saci diferiti... sunt in acelasi sac, departiti de o membrana. Dar sunt doua placente.
Ma gandesc ca daca sunt 2 saci, sunt si 2 placente... asa mi se pare logic (s-ar putea sa spun tampenii).

Laura25 asa este... acum cat se mai poate. Ce bine era cand aveam nadra in burtica... ma duceam unde vroiam, cand vroiam... Acum ne facem programul in functie de al ei sau daca avem cu cine s-o lasam acasa.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Salut fetele!
sunt Liana si nu am mai scris de mult,insa citesc din cand in cand mesajele voastre.Sunt tare nelamurita din cauza ca la ultimul eco doctorul mi-a zis ca e o singura placenta si 2 saculeti....si nu prea sunt lamurita cum ii asta,crede-am ca sunt 2 placente si 2 saculeti sau o placenta si 1 saculet.....hmmmm.Cine ma poate lamuri cum vine asta?Daca sunt 2 saculeti pot fii de sexe diferite?Joi merg la eco si spre sa aflu ce sunt ca inca nu stiu.Astept sa-mi scrie-ti.MERCI!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Liana nu prea ma pricep nici eu... am citit atatea variante... chiar nu stiu. Si Lauracatu scria mai sus ca si la ea bb-ii sunt in saci diferiti, dar o sg. placenta.
Eu citeam ca se intampla sa nu se observe daca sunt 2 placente sau una singura, ca de multe ori sunt foarte apropiate si nu-si pot da seama daca sunt 2 lipte sau una singura.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mari, super. Sansa de a face tripleti pe cai naturale este de 1 la 70000 de sarcini. Esti a treia mamica de care aud in acest an (toate sunt bine si copilasii la fel). Sa-ti dea Dumnezeu sanatate, o sarcina si o nastere fara complicatii si laptic penttru trei!

O sa incerc sa va explic cum e cu placenta, sacii si gemenii identici.
Doi spermatozoizi care fecundeaza doua ovule dau nastere la gemeni dizigoti, diferiti, care seamana ca doi frati si pot fi de sexe diferite sau de acelasi sex. Acestia sunt in saci separati si in placente diferite. Insa daca locurile de implantare in uter sunt apropiate cele doua placente se pot lipi intr-una singura. La nastere se poate vedea daca e o singura placenta sau doua lipite. Deci gemenii dizigoti sunt intotdeauna in saci diferiti si pot avea una sau doua placente (sarcina biamniotica mono sau bicorionica).

Gemenii monozigoti sau identici (acelasi sex, aspect fizic, grup sanguin, profil genetic) provin dintr-un singur ou care a fost fecundat de un singur spermatozoid si care , din motive necunoscute inca, s-a divizat in doua produse de conceptie in primele 2 saptamani de la fecundare. Daca diviziunea are loc foarte repede (primele doua zile de la fecundare) vor rezulta doi saci si doua placente care ulterior pot sa ramana separate sau pot sa se lipeasca. Aproximativ 30% din gemenii identici provin din sarcini bicorionice biplacentare.
Daca diviziunea are loc la o saptamana de la fecundare va rezulta o placenta si doi saci amniotici (70% din sarcinile gemelare cu monozigoti).
Daca diviziunea are loc dupa 9 zile de la fecundare va rezulta o singura placenta si un singur sac amniotic (rara, doar 1% din sarcinile gemelare.
Daca diviziunea are loc si mai tarziu, dupa 12 zile, va rezulta o placenta, un singur sac si doi feti care sunt doar partial separati (gemenii siamezi).

Tripletii pot fi monozigoti (identici), dizigoti (doi identici si unul diferit) si trizigoti (toti diferiti).

Concluzia: daca e un singur sac amniotic sunt sigur gemeni identici daca sunt doi saci amniotici pot fi si monozigoti si dizigoti. Ramane surpriza pana la nastere (uneori si dupa).




Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Creola spune:

Fetelor va multumesc si eu pentru urari.(va rog sa-mi scuzati intarzierea dar am devenit o lenesa in ultimul timp)Sunt la ora asta pe net deoarece `am reusit si am dormit la amiaza altfel cadeam la 8 jumate -9 deodata cu fiica-mea.
Va multumesc si pentru sfaturi ,chiar trebuie puse in aplicare caci dupa ce vin adio timp dedicat noua .
Elyanne mandruta mea e nascuta pe 13 aprilie deci va avea cam 2 ani si 2 luni,cam pe acolo.
Eu am fost super fericita cand mi s-a spus ca voi avea gemeni,imi venea sa spun tuturor vestea cea mare ,mi-am sunat repede sotul care a ramas un pic socat dar acum si-a revenit(chiar daca nu recunoaste)
Msemcu te mai felicit inca o data pt
Laura Catu felicitari ,sarcina usoara si sanatosi.
Gemenii mei sunt dizigoti(sarcina biamniotica si bicorionica)
si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna fetelor !

Felicitari noilor venite multa sanatate si sarcini usoare si FELICITARI PT TRIPLETI ! Sa dea Dumnezeu sa fie totul bine !

Fetelor ajutati-ma si pe mine cu un sfat ! Cele 2 bubuline ale mele nu vor deloc sa miste, doar sa ma faca sa simt falfaieli si fluturasi, dar nici o lovitura ca lumea mai fetelor, nu vor deloc sa ma bucure si pe mine cu una in coaste.....ce parere aveti ? Bine la eco e totul ok, deci nu va faceti griji, dar de ce oare nu le simt ca lumea si eu ? Ati mai auzit cazuri asemanatoare ?

Va pup dulce

Flavia 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenita spune:

Buna, fetelor!
Vreau si eu sa ma inscriu in clubul viitoarelor mamici de gemeni. Sunt insarcinata in 29 de saptamani, voi avea doua fetite minunate iar DPN-ul este 23 ianuarie. Fetitele sunt in saci separati, au placente diferite, insa doctorul mi-a spus ca de-abia la nastere va putea spune daca sunt gemeni identici sau fraternali.
Am o burta maaareee! Deja am luat 17 kg(sunt ingrijorata, cred ca este prea mult). Merg ca o ratusca.
La ultima ecografie, la 28 de saptamani de sarcina, fetitele aveau o greutate de 1400g, respectiv 1300g. Ma doare spatele de mor, ma dor oasele bazinului, iar noaptea in special durerea coboara in picioare.
Simt ca nu mai pot sa fac nimic. Mi se umfla mainile si picioarele.
FLAVIA-IOANA, am observat ca suntem apropiate cu DPN-ul. Si vei avea si tu tot doua fetite! Nu cred ca trebuie sa fii ingrijorata ca fetitele nu prea se misca, odata ce doctorul spune ca totul este OK. Modul cum se comporta in burtica ne spune ceva despre personalitatea lor. Asta inseamna ca vei avea doua printese cumintele, care nu te vor tine treaza toata noaptea. In cazul meu una este foarte activa si cealalta mai putin. Te-ai gandit ce nume le vei pune? Eu nu m-am hotarat inca.
Urez tuturor viitoarelor mamici de gemeni si tripleti o sarcina cat mai usoara si fara probleme si sa dea Dumnezeu sa avem o nastere usoara si bebelusi sanatosi!
Elenita, 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mari Ti-am citit mesajul in ziua in care ai postat si am ramas asa de ca abia acum m-am adunat, sa pot scrie la subiectul asta. In primul rand iti doresc o sarcina usoara (atat cat se poate), muuulta sanatate tie si la samburicii din burtica si sa ajunga cat mai aproape de termen, cu greutati cat se poate de mari. marturisesc ca m-ai facut curioasa si m-am uitat la celalte postari ale tale. M-am intristitat cand am citit ce ti s-a intamplat, dar sunt convinsa ca sarcina asta e un mod al lui DD de a compensa lucrurile. Sa speram ca o va face cu varf si indesat si peste 1 an si 7-8 luni o sa vii sa ne povestesti cum ati aniversat primul anisor, in 3.

elenita bun venit in randul mamicilor super fericite! O sarcina usoara si numai bine in continuare. Eu am luat 18kg pana in saptaman 36, cand am nascut. Intreaba doctorul ce poti face sa iti mai ameliorezi durerile.

Flavia nu stiu ce sa-ti spun, daca la eco se vede ca e bine, atunci e bine! Ai mei marurisesc ca ma tocau marunt pe ficati, rinichi, coaste, tot ce prindeau. Baiatul imi articula piciore in stomac, fata in ficati. Sa ne dai numai vesti bune!


Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

ELENITA. Ma bucur mult pt tine si iti doresc multa sanatate si sarcina usoara ! Si stai linistita pt ca eu sunt cu adevarat , am 93 kg si am plecat de la 65. Mi se umfla picioarele ca la porc, ma doare spatele de imi vine sa ma urc pe pereti, iar de burtik nu mai zic...


Flavia 28+

Mergi la inceput