Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Draga Delia, sa stii ca sunt langa tine si sunt de acord cu Elyanne. Am studiat putin literatura de specialitate si am gasit urmatoarele lucruri (asa rapid). 25% dintre femei sangereaza din diverse motive in primul trimestru de sarcina. 2. Dupa valoarea bhcg-ului tau nu ai 8 saptamani ci 6 saptamaini si un pic de varsta gestationala. Iata:
Levels of bHCG in pregnancy Estimation in normal pregnancy for weeks 4 to 8
Anticipate HCG doubling every 48 to 72 hours
Chart of corresponding gestational age
Day 23 (3.3 weeks): 100 mIU/ml
Day 28 (4.0 weeks): 250 mIU/ml
Day 35 (5.0 weeks): 1000 mIU/ml
bHCG 1800: Gestational Sac on Transvaginal U/S (adica ecografie)
bHCG 3500: Gestational Sac on Transabdominal U/S
Day 42 (6.0 weeks): 4000 mIU/ml
Day 49 (7.0 weeks): 15000 mIU/ml
bHCG 20,000: 5-10 mm Embryo with cardiac activity
Day 56 (8.0 weeks): 65000 mIU/ml
Decreases gradually after 8 weeks
Plateaus after 20 weeks
Ranges of bHCG over each Trimester
First Trimester: 30,000 to 100,000 mIU/ml
Second Trimester: 10,000 to 30,000 mIU/ml
Third Trimester: 5,000 to 15,000 mIU/ml
Asta inseamna ca la un bhcg de 7000 ar trebui sa ai un sac gestationa vizibil pe ecografia atat abdominala cat si transvaginala, sac ce trebuie sa se vada in uter. Deabea cand bhcg trece de 10000 se vede embrionul si activitatea cardiaca a fatului (adica se vede printr-o metoda speciala numita Doppler cum bate inimioara fatului). Oricum la o varsta gestationala asa mica ecografia poate da erori.
Nu se poate spune cu precizie inainte de 10 saptamani daca sarcina e unica sau multipla.
Eu te sfatuiesc sa nu-ti pierzi speranta si sa nu te pripesti cu chiuretajul.
Astept vesti de la tine si daca ai alte intrebari.
Iti tin pumnii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by DELL

Tocmai am fost din nou la eco si dr nu e prea multumita de ceea ce vede acolo.Tot imi spune ca nu arata ca o sarcina de 8 saptamani(luand in calcul UM).Dar eu sunt sigura ca am avut ovulatia la 25 de zile si nici intr-un caz la 14 zile,si as avea maine 4 sapt de la conceptie.Voi ce stiti la 4 sapt se vede deja embrionul si se aud bataile inimii?Laura,eu merg la o dr din Iasi ,nu in Piatra.Mai nou mi-a zis ca nu e obligatoriu sa scada Beta HCG daca se opreste sarcina in evolutie ca mai e si placenta care secreta hormoni.OFFF...Doamne...nici nu stiu ce sa mai cred.M-a mai chemat vineri si a zis ca daca tot nu e bine imi face chiuretaj!!!Am tot citit pe forumuri si am vazut ca au mai fost si alte fete care au avut scurgeri maronii si pana la urma a fost bine.Din contra,dr a zis ca nu e deloc normala asa o scurgere si asta inseamna o sarcina cu probleme...Nu mai stiu ce sa fac!Ajutati-ma,va rog!!!



Dell, la 4 saptamani de la conceptie, ar cam trebui sa se auda inimioara, dar nu e obligatoriu. E dur ce iti spun, dar eu am 2 sarcini oprite in evolutie si pot sa-ti spunm cum e. La a doua sarcina m-am dus si eu la Iasi. Era cam a 6-a saptamana (de la prima zi a CM), se vedea sac embrionar, ceva ce parea a fi embrion, dar fara inimioara. Dupa o saptamana, bHcG-ul era in crestere, dar sacul incepuse sa se "deterioreze", inimioara inca nu aparuse. Dupa o alta saptamana a trebuit sa fac ciuretaj. Si la fel am avut scurgeri maronii, dureri abdominale. Eu zic sa mai stai putin, daca nu te simti foarte rau, sa nu te grabesti cu chiuretajul si sa continui tratamentul cu gravibinon si utrogestan. Sper sa fie bine la tine si sa ne anunti in curand ca sarcina decurge bine.
Nu am vrut sa te sperii sau sa iti iau speranta, am vrut doar sa stii cum a fost la mine. Si eu eram disperata dupa informatii, am citit si am cautat mult pe net in perioada respectiva.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Laura 25, ti-am vazut comorile in pozici si filmulete... niste minuni!!! Sa-ti traiasca, sa fie sanatosi si sa creasca maaaaari!!! (nu m-am putut abtine sa nu-ti scriu, asa de mult mi-a placut de ei!
Pupici de la noi! Dalina cu gemenele Anita si Miriam (29.06.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

capsunica, tu ce ne mai povestesti de minunile tale? cat au acum? cum te mai descurci cu ele? ai ajutor? ce trasnai mai faceti?
Mai povesteste-ne si noua din experientele tale, sa stim si noi la ce sa ne mai asteptam!...
Pupici! Dalina, Miriam si Anita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokorina spune:

DRAGA MEA DELL......te roga sa consulti si alti doctori inainte de a te chiureta o nebuna.eu sant o graviduta care cu greu am obtinut sarcina si crede-ma ca in locul tau as mai avea nevoie de inca una sau mai multe pareri ale altor medici.scurgerile maronii......teoretic nu sant normale,dar cate dintre noi nu le-a avut,ba chiar menstruatie peste sarcina si cu toate astea sarcina a mers mai departe.te rog din inima mea.....du-te si la alti medici si afla parerea lor inainte de a te macelarii nebuna aia de doctorita.scuza-ma ca ma exprim asa,dar nu sant de acord cu ea....nu te stresa,mergi sa-ti faci un alt control(fa-te ca nu stii nimic),vezi ce spune si apoi tu decizi ce este bine pt tine.iti tin pumnii si iti doresc o sarcina usoara!sa fie cu noroc!

31 + cu si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

dalina Multumesc mult! Si tie sa iti traiasca fetele cucuietele. Vreau si eu poze cu voi! Ce fac gazicile? Au scapat de colici? Mai apuci sa dormi? E tare greu, dar e asa de frumos, ca merita fiecare clipa de efort. Ma duc ca ma striga "datoria" de dincolo. I-am lasat sa se joace impreuna si nu pot imparti ceva, dupa cum se aude . Mai vorbim!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

NU MAI STIU CE SA MAI CRED SI CE SA MAI FAC!!!
miercuri seara am mers la alt dr.sa mai aud si alta parere.Dr.respectiv mi-a spus asa:daca am norocul sa fi ramas insarcinata atunci cand sustin eu ,adica in ziua 25 (si nu in a 14-a),atunci sarcina arata cum trebuie pentru o sarcina de aprox 4 saptamani.sa imi dozez in continuare beta HCG-ul si sa revin la control luni dupa-amiaza.Si sa iau Utrogestan 4 pe zi.Mentionez ca Beta HCG-ul este in crestere.Am ajuns la valoarea de 10200.
Azi am fost din nou la dr mea la control si ea sustine in continuare ca inca nu se vede embrionul ,si ar trebui,si nici activitate cardiaca nu este.Ce sa fac fetelor?Imi vine sa mor!!Nu mai stiu ce sa mai cred.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DELL spune:

Laura,ultima data cand ai pierdut tu sarcina,cum si-au dat seama ca e oprita in evolutie daca tu aveai beta HCG in crestere?S-au bazat pe scurgerile maronii si pe durerile abdominale pe care le-ai avut.Dar simptomele astea le au marea majoritate a fetelor de pe aici,dupa cum am citit eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anail spune:

Buna Dell! Vreau sa-ti scriu si eu cateva randuri....am trecut si eu prin situatia ta.Am pirdut anul trecut o sarcina oprita din evolutie.La 5 saptamani am avut o scurcere la fel maronie,dar care nu a durat mult;apoi doctorul meu mi-a zis ca s-a oprit din evolutie si m-a programat la chiuretaj,dar am mai consultat si alti doctori;insa parerile au fost impartite timp de 5 saptamini dupa care am mai avut o scurgere si am mai mers la alt doctor care mi-e confirmat ca sarcina este oprita din evolutie.Vreau sa-ti scriu sa te incuraj sa nu-ti pierzi speranta.Eu sunt acum insarcinata in 16 sapt. si la 7 sapt.am mers in Romania si pe drum am avut o scurgere maronie.Asa m-am speriat cand am vazut ..eram sigura ca urmeaza sa pierd sarcina,dar din fericire nu s-a intamplat nimic.Deci nu stiu in ce masura sunt normale scurgerile,dar in cazul meu la sarcina care o am nu s-a intamplat nimic.Nu-ti pirde speranta!!!!!Sper si eu din tot sufletul sa fie totul bine in situatia ta.Dumnezeu sa te aiba in paza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Dell sarcina oprita in evolutie mi-a fost confirmata cand s-a vazut clar la ecograf ca punctul alb ce reprezenta embrionul cu o saptamana inainte disparuse si sacul embrionar se deteriora. Adica nu mai avea forma aceea aproximativ rotunda, ci se micsorase si era neregulat. Asta era cam la 8 saptamani de sarcina. Eu zic sa nu disperi (e greu, stiu), incearca sa te calmezi si sa stai linistita, poate la tine nu o sa fie cazul. Eu stiu exact cand am ramas insarcinata cu gemenii (unul pe 9 si unul pe 10 octobrie, asa cred eu), asa ca te cred cand spui ca tu stii altceva legat de data conceperii, nu ce spun doctorii. Te pup si iti tin pumnii sa fie bine!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput