Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Elyane mie mi s-a facut un cerclaj la 10 saptamani si am sta in casa de la 3 luni, 80% din timp la orizontala si am facut tratament cu gravibinon, utrogestan, nos-spa, vitamine toata sarcina. Cand mi-a fost f. rau am facut injectii cu progesteron ( o saptamna dupa cerclaj si pe la 4 luni), scobutil sau no-spa. De 2 ori a trebuit sa mi se puna perfuzii. Toate, la recomandarea medicului ce-mi urmarea sarcina. Iti urez sa nu trebuiasca sa iei nici o pastiluta si sa ajungi macar la 36 de saptamani.

Luminita, multumesc ca ai avut rabdare sa citesti povestea mea, dar te rog sa nu mai plangi, ca bebelusii simt supararea ta. Sa ai gemeni e o raritate, sa fie si identici, e o chestie extraordinara. O sa vezi ce frumos e, cum o sa se uite toti la tine si o sa te invidieze pentu norocul tau. Si sa vezi cat de mult o sa te ajute Daria cu cei mici. Te pup si iti urez numai bine.

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna fetelor,
Ma bucur ca pot impartasi si eu cu voi experienta mea, Imaginati-va ca la numai 23 ani m-am trezit ca voi avea 2 puiuti, am fost foarte socati cand am aflat, chiar si sotul meu, desi stiam ca in familie am mai avut, dar nu ne asteptam sa ni se intample si noua.
Acum am 18 saptamani si astept cu sufletul la gura ca Alexia si Daria sa vina pe lume. Chiar pe 31 am fost la clinica Sanador la d-na doctor Bosneac Adina, care este o femeie de milioane, ve-o recomand din tot sufletul, desi eu sunt din Brasov, dar am fost pt ecograful 4D la dansa.
Fetitele mele au placenta lor fiecare, lucru care m-a socat cand am aflat pt ca la Brasov, la ecografia normala, mi s-a spus ca impart aceeasi placenta, dar s-a vazut foarte bine la ecograful 3D-4D, este sfant acest ecograf, cu care am numarat pana si degetelele fetelor, a fost impresionant...

Mai povestiti si voi cum va simtiti, cum va e, ca eu deja am 74 kg, dar eram mai plinuta dinaintea sarcinii...

Va pup dulce si sa fiti sanatoase atat voi cat si BB-ii vostri !

F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Flavia-Ioana in primul rand FELICITARI!
Spune-mi,te rog si mie in cate zile obtii programare la Sanador?D-na Dr e ginecolog sau enumai pe ecografii?

Luminita 15+ si Daria

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dnenescu/album?.dir=620d&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Draga Levi, felicitari si tie !
Eu am avut noroc, deoarece dureaza pana te programeaza, dar eu am rugat-o din suflet pe tipa de la receptie sa ma programeze mai repede, ca vin tocmai de la Brasov, bla bla bla, ca deja am 4 luni si ca vreau sa fiu sigura ca totu este ok, asa ca am reusit sa ma programez in 2 saptamani. M-a costat 4.500.000 plus 270.000 caseta pe care mi-a inregistrat absolut tot ce am vazut eu si sotul meu acolo, ce sa mai zic...o amintire minunata; acum aproape zilnic eu si sotul ne uitam la puiutele noastre.
Iti recomand din tot sufletul aceasta ecografie, este f buna, vezi tot inima, creier, rinichi, ficat, stomac, li se fac toate masuratorile puilor tai, ti se spune daca sunt sau nu in standardele normale, lucru foarte bun, care pe mine m-a linistit, acum stiu sigur ca fetitele sunt ok.
Daca nu ma insel D-na doctor este si ginecolog, dar intreaba totusi la receptie, ca sa nu ma insel eu. Iti recomand ecografia dupa 20 de saptamani, asa mi-a spus d-na doctor, atunci se pot face si mai multe masuratori, iar imaginile sunt incredibile...

Pupici dulci !

F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Of of fetelor, ajutati-ma ca sunt tare trista si speriata. Mi-am facut niste analize de rutina, si am descoperit o usoara anemie, nu cred sa fie ceva grav, dar infectia urinara nu imi place...Voi ati avut ?! Cu ce ati tratat-o ?! Mie mi s-a recomandat o antibiograma intai, apoi voi vedea ce tratament voi primi...

Va pup dulce !

F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Si mie mi-a iesit o usoara anemie, insa dr. a spus ca in sarcina valorile alea nu se considera ca fiind anemie, pt. ca sunt mai mici in timpul sarcinii decat in mod nomal.
Daca dr. considera ca e anemie o sa-ti dea fier...
Despre infectie urinara nu stiu ce sa-ti spun... n-am avut niciodata. Dar nu e ceva grav oricum... se trateaza si in timpul sarcinii...




Eliana si Elena (23 octombrie 2004)www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">
S-a mai nascut o stea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Multumesc mult Elyanne...esti draguta, m-am linistit pt ca am mai auzit si in alte parti ca nu este foarte grav si ca se poate trata, slava Domnului...dar nu stiu de ce sunt asa de panicara...

Fetelor, voua cand v-au miscat gemenii prima oara ? Ca eu nu prea imi dau seama, parca simt ceva, dar parca totusi nu ceva exact, fetele mele au 18 saptamani astazi, ma gandesc ca ar trebui sa le simt bine, nu ? Voi ce spuneti ?

Pupici !

F.Meleaca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Am inteles ca infectia urinara se trateaza cu amoxicilina(augmentin)si nu e contraindicat.Si eu am luat pt un streptococ descoperit la cultura de col si mai cunosc si alte persoane care au luat amoxicilina in sarcina si au nascut bebei sanatosi.

Luminita 15+ si Daria

Poze
Editat din cauza lungimii semnaturii (lorelei_19)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Salutare, mamici de gemeni!Ce mai faceti? Ce fac bebeii?
Eu am fost la eco saptamana asta la dr Iosup si mi-a spus ca sunt baieti,au 180 si 171g si sunt in regula. Le-am vazut chiar si fetele la 4D.
Spuneti-mi si mie ,voi ce suplimente de vitamine sau fier luati si pe ce perioada?Eu am luat elevit pana la 12 saptamani dupa care mi s-a spus sa ma opresc si sa iau doar 10 zile pe luna.Oare este necesar la gemeni un aport crescut de vitamine?

Luminiža16+ si Daria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flavia-Ioana spune:

Buna Levi

Uite, eu iau vitamina E una pe zi si Tardypheron tot una pe zi, dar in functie de analize imi va mari doza la fier, stiu sigur ca fier trebuie luat la sarcina gemelara, iar vitaminele sunt necesare, asata am citit si auzit eu...bineinteles ca vitamina C mi s-a recomandat chiar si 4/zi...

Pupici !

Flavia Alexia si Draria 19+

Mergi la inceput