Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

felicitari veronici. sa-ti traiasac flacaii si sa stea cuminti la mami in burtica pina in sapt 40. si eu am avut cerclaj preventiv, pus in sapt 15. fetele s-au nascut in sapt 31 dar nu pt ca a cedat colul ci pt ca am intrat in labor. e bine ca te monitorizeaza indeaproape. ai grija de tine si odihneste-te. dormi cit poti de mult ca dupa ce vin bebelashii nu prea mai e timp.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Va multumesc pentru incurajari,suntem sanatosiu toti 3(un pic ametiti dupa anestezia generala)dar acum sunt sigura ca nu mai au pe unde evada.
Lorelai am vazut pozele cu fetitele tale,sunt superbe,nazbatioase si f."harnice". Ce inseamna ca ai intrat in labor? Suferinta fetala? Lumineaza-ma ,plz!

veronici
22+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

quote:
Originally posted by veronici

Va multumesc pentru incurajari,suntem sanatosiu toti 3(un pic ametiti dupa anestezia generala)dar acum sunt sigura ca nu mai au pe unde evada.
Lorelai am vazut pozele cu fetitele tale,sunt superbe,nazbatioase si f."harnice". Ce inseamna ca ai intrat in labor? Suferinta fetala? Lumineaza-ma ,plz!

veronici
22+ cu doi



labor = durerile facerii, i s-a declansat nasterea, adica

Acu stai cumintica in patut, citeste carti, dormi, leneveste-te cat poti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

veronici, imi cer scuze. nu mi-am dat seama ca am, strecurat cuvinte englezesti. cum spune soricica (field mouse), labour inseamna ca a inceput travaliul. eu am avut contractii, dese si ff dureroase. fiind in sapt 31 nu ajunsesem cu cititul in carte la capitolul despre travaliu si m-am cam speriat. erau la 5 minute si dureau rau. am fugit la spital si asta a fost, dupa 48 de ore de peripetii s-au nascut fetele, la 31+1zi.

stai cuminte si odihneste-te si aveti grija de voi.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Buna, fetelor!
N-am mai intrat de vreo luna, dar am scuza! Am deosebita onoare sa va impartasesc bucuria de a fi adus pe lume, in data de 29 iunie, pe cele doua minuni ale mele, Anita si Miriam!!!
Am nascut la 34 de saptamani si 4 zile, (nastere normala, cu toate ca doctorita ma programase deja pentru cezariana peste o luna). Mi s-a declansat travaliul acasa, dimineata la trei, iar cand am ajuns la spital, pe la 4 jumate, eram deja dilatata 8 cm, iar lichidul mi s-a scurs acasa, cand am simtit ca am nevoie la toaleta, inainte sa plec spre spital.
Prima data n-am stiut ce e cu mine, am simtit ceva dureri, m-am ridicat din pat, am luat o NoSpa si m-am pus inapoi, sa dorm... Peste vreo 20 de minute, iar dureri. Mai avusesem eu dureri asementoare, asa ca nu m-am speriat. peste un timp am simtit ca deja nu mai pot de dureri si se repetau la 10 minute, asa ca am inceput sa inteleg ce se intampla, de fapt. Cand am ajuns la spital, pana a venit doctorita (pe la 5 fara ceva dimineata; saraca, cu o noapte inainte fusese de garda) ma dilatasem deja destul, in cateva minute a fost dilatatie de 10 si n-ar mai fi fost timp sa ma pregateasca pentru cezariana, pentru ca Anita era deja "pe drum" . La ora 5 si jumatate le aveam deja pe amandoua, iar nasterea a fost, zic eu acum, destul de usoara, pe langa ce ma asteptam eu sa fie... Anita a avut 2.200 kg si Miriam 1.800. Ca gemeni nascuti prematur au fost cotati cu "Foarte bine" de catre toti medicii si asistentele de prin spital, acum suntem sanatoase si bine mersi acasa, dupa trei saptamani si jumatate de stat in spital, pentru greutate. (Au avut, totusi problemele obisnuite pentru prematuri, reglare de temperatura, de ritm cardiac etc, dar asta imediat dupa nastere. Li s-au pus si cateva perfuzii, dar dupa trei zile mi le-a scos de la incubator si au stat intr-un fel de patut cu incalzire reglabila, la nevoie - pentru ca nou-nascutii nu-si pot regla temperatura corpului ca noi, adultii).
Nu au trecut decat doua nopti de cand suntem acasa, dar fetitele sunt cuminti, nu ne trezim decat o data pe noapte.
Burticilor de gemnenuti si nu numai, din suflet va sfatuiesc sa stati cat mai mult cuminti, la pat, sa nu faceti nici un fel de efort!(am fost cu o zi inainte pana la Timisoara, deci nu pot spune ca am fost prea cuminte). Eu am fost o norocoasa, cu ale mele, dar ce mi-a fost dat sa vad prin spital, la terapie intensiva la prematuri, din cauza ca mamicile nu s-au menajat... nu va mai spun! Sa aveti grija de voi si de micutii vostri cat puteti, pentru ca pe urma, dupa nastere, sa nu va mustre constiinta cand va uitati in ochisorii lor!!!
Va pupam pe toate mamicile si burticile si va uram toata sanatatea din lume!
Dalina (o mamica ce nu-si mai incape in piele de fericire si de mandrie ) si bebelinele de 4 saptamani
Anita si Miriam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna Dalina,
FELICITARI pentru cele doua fetite!
Sa-ti traiasca papusicile si sa te bucuri de ele!
Vad ca mai au 3 zile si fac o luna, dragutele de ele!
Va pupam,
Alexandra si fetitele Daria (24 mai 2003), Cosmina si Medeea (22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

Felicitari Dalinda!! Sa-ti traiasca comorile. Pozici cind ne arati?

A mai observat cineva ca subiectul asta a fost deschis exact acum un an?

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
*** pt poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala) ***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

Felicitari, Dalina!!!!
Sa-ti traiasca fetitele, sa fie sanatoase, norocoase si frumoase!!!!
Tie iti doresc sanatate si mu-u-u-ulta rabdare!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Felicitari Dalina,sa-ti traiasca fetitele si sa te bucuri de ele.
Eu daca am cerclaj nu risc sa mi se declanseze nasterea,nu? Intreb si eu,vorba lui Moromete,exact ca prostu` !

veronici
24+ cu doi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Field_mouse spune:

quote:
Originally posted by veronici

Felicitari Dalina,sa-ti traiasca fetitele si sa te bucuri de ele.
Eu daca am cerclaj nu risc sa mi se declanseze nasterea,nu? Intreb si eu,vorba lui Moromete,exact ca prostu` !

veronici
24+ cu doi



Draga, INAPOI IN PAT!!!

E bine ca ai cerclaj si nu risti sa ti se DESCHIDA COLUL UTERIN, dar daca faci prea mare efort (prea mare pt tine, evident) poate sa ti se RUPA APA (doamne fereste) si cerclajul aici nu ajuta.

Asa ca stai in patut, citeste, dormi, uita-te la TV, plictiseste-te, fa ce vrei, dar fara sa faci vreun efort, bine? Nu trebuie sa fii speriata ca multe am fost in situata ta si cu odihna si medicatia corecta totul a iesit bine, ceea ce iti doresc si tie!!! Am vrut doar sa te avertizez sa ai grija de tine si de bebei!!!

Te pup.

Mergi la inceput