Mamici si viitoare mamici de gemeni (6)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

Am venit la voi sa va admir albumele si acum nu ma pot abtine sa nu va felicit...
Cred ca sunteti cele mai fericite si bogate mamici care pot exista !!!
Aveti niste copii SUPERBI ! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii !

Am furat si eu o poza si mi-am pus-o pe desktop

Va pup fericitelor !

dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

Salutici mamicilor si burticilor!
Am deosebita placere sa va dau de veste ca cei doi jucausi din burtica mea sunt, de fapt... doua jucause!! Am aflat acum cateva zile si nu-mi mai incap in piele de bucurie, ca o sa am doua frumuseti de fetitze!!
As vrea sa va intreb si pe voi ca m-a cam speriat doctorul. (Poate ati avut si voi probleme de genul asta cat ati avut bebeii in burtica) - mi-a zis ca una e mai mica decat cealalta, cam cu o saptamana (dupa masuratorile facute de el, acolo), ca cica s-ar putea sa se opreasca din evolutie - fiind in aceeasi placenta una "papa" mai mult si celeilalte nu-i mai ramane de-ajuns...etc...s.a.m.d.... chestii dinastea! ca simteam ca-mi da cu ceva-n cap cand imi mai spunea cate una!!
Voi ati trecut prin asa ceva? sau ati auzit la altcineva? Nu mai stiu ce sa cred. Ma rog la Dumnezeu sa fie bine pana la sfarsit si sa nu am parte de nici o problema... Bombonicile misca, se joaca, nu stiu ce mai fac ele pe-acolo, important e ca sunt vioaie.
Astept pareri de la voi, pupici de la noi!
Cu drag, Dalina 19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alda spune:

Buna Dalina!
Eu sunt insarcinata tot cu doua fetite (cu o singura placenta, dar in saci diferiti) si am ajuns in saptamana 32; si noua ne-a spus dr. ca este posibil ca una sa creasca in detrimentul celeilalte, la noi diferenta este de vreo 200 grame intre ele, important e sa stea pana cat mai aproape de termen, sa fie sanatoase, chiar daca una este mai grasuta si cealalta mai putin. Oricum, nu ai cum sa influentezi acest lucru, stai linistita si gandeste-te ca o sa fie bine! :)
Multa sanatate si multa rabdare iti doresc!
Eu stau cam prost la capitolul rabdare, sper bebelusele sa nu semene cu mine! :)
Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Dalina, si ale mele au fost in aceeasi placenta si intre ele a fost 1 kg diferenta. Acu au deja 3 ani jumate cred ca vre 2 kg diferenta, dar sunt bine amindoua si se iubesc tare mult...Si eu sunt din Arad...
Pupici,
Cristina si gemenutele

--

http://sysopconsulting.homeunix.net:8080/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Va salut si eu, (viitoare) mamici de gemeni! Chiar ca sunteti privilegiate!!! Va felicit pentru comori!

O intrebare am si eu:

Aveti gemeni in familie? Chiar este o conditie pentru a avea gemeni? As vrea si eu:))

Va pupic!


Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolcebaby spune:

DALINA felicitari pentru bebeline !!!!

Iti doresc sa ai o sarcina usoara si doua fete sanatoase si norocoase!!!


dolcebaby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalina2x2 spune:

nu s-a mai scris cam de multicel pe-aici...
dolcebaby, multumesc mult pentru urari!
uite ca am ajuns si eu la 30 de saptamani si totul pare sa fie ok... Eco nu am mai facut de pe 1 mai, o sa mai fac unul peste doua zile (a fost dr in concediu) si abia astept sa vad cum mai stau bebelinele mele pe-acolo, pentru ca tot timpul am impresia ca isi modifica pozitia.
capsunica, tu si minunile tale ce mai ziceti? Am citit de la inceput postarile tale si mi-am dat seama ca ai avut aceleasi temeri cu care m-am confruntat si ma confrunt si eu acum, mai ales ca, la fel cum ai facut-o si tu, ma rog la Dumnezeu sa stea cat mai mult bombonicile mele acolo, in burtica, sa se faca maricele! (chiar daca eu abia ma mai misc, iar noaptea ma trezesc deseori ca nu mai pot respira, de atata burta!!! )
Doctorita mi-a zis ca bine ar fi sa reziste acolo macar pana la 36 de saptamani (asta ar insemna sa ajung pana pe la jumatatea lui iulie), dar eu ma rog sa fie chiar mai mult un pic, daca se poate!
E minunat sa le simt in fiecare zi si sa "ma joc" cu ele si, pe de-o parte, parca-mi pare rau ca trece timpul si n-o sa le mai am in burtica toata ziua asa, "la purtator", sa inoate ele acolo, la mamica...
Am citit de la late mamici de gemenuti cum ca le-ar fi spus doctorii ca la gemeni e suficient daca stau 34 de saptamani, pe urma e, teoretic, ok sa se nasca. Asa ca... eu mai am vreo 4 saptamani si pe urma cred ca n-o sa mai stau chiar asa, cu sufletul la gura, sa le duc grija la bombonici.
Va mai tin la curent, va multumesc tuturor pentru toate lucrurile pe care le aflu aici, de la voi! (si mai astept si altele, in continuare!)
Mii de pupici la burtici si la mamici!
Dalina 2x2 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica. spune:

Salut fetele. Nu am mai scris de un secol aici. Noi suntem sanatoase. De fapt nu am avut nici o problema cu fetitele de cand s-au nascut si pana acum. Mi-am dat seama ca de fapt nici colici nu au avut. Fetitele mele plangeau cand le puneam la san si soacra-mea zicea ca e de la colici. Pe naiba. eu nu aveam suficient lapte, si ele saracele, vroiau laptic, si el nu iesea. Si daca le tineam in brate in pozitia orizontala, incepeau sa planga si taceau cand le ridicam pe verticala, cu capul in sus, deasupra umarului meu. Astea nu sunt colici. Si interesant e ca m-am intalnit cu cateva perechi de gemeni pe strada, si am ramas uimita sa aud ca nici ei nu au avut colici. Oricum, fetitele mele au deja 5 luni, au crescut foarte bine, multumesc lui dumnezeu. Problema e ca uneori nu le place in carut. A mai patit cineva asa? In fine...suntem bine.
Dalina, sa stii ca zilele trecute ma gandeam la perioada cand am fost insarcinata. Si vreau sa-ti spun, ca abia acum imi dau seama ca in cele 9 luni m-am simtit deosebita, unica, fericita, iubita, respectata, invidiata, si inca in multe feluri. Dar atunci nu am constientizat prea bine, din cauza fricii, a durerilor, a grijei permanente sa fie totul bine cu bebeii, samd...gravidutele stiu...
Acum, imi doresc sa fiu iar insarcinata, sa simt iar cum misca ceva in burtica, si cred ca am infinit mai multa rabdare cu trecerea timpului.
Nu stiu daca voi mai face alti copii, totusi as vrea sa trec din nou printr-o sarcina, chiar si asa dificila cum a fost aceasta, pentru ca la sfarsitul celor 9 luni, ne alegem cu cireasa de pe tort. In cazul nostru, 2 ciresele:))))
Noi suntem tare fericiti. a dat norocul peste noi si avem casa plina de copii:)) Fetitele mele rad in hohote, ma topesc dupa ele si mi-as da si viata pentru ele. Le iubesc tare de tot.
Dalina, trebuie sa fii pregatita pentru primele luni dupa ce nasti. O sa fie cam greu. Si asta e putin spus. La mine fetele mancau una acum, una peste o ora, si la fiecare dura o ora sa o adorm. Si papau la 3 ore. Eram epuizata, rupta de foame, si cu toate astea acum suntem fete mari, stam in fundulet, in picioruse langa fotoliu, si astazi au inceput sa paseasca iubitele mele. Bineinteles, sustinute de ambele manute.
aaa, si inca ceva, mai dalina, rezista si tu pana la 38 saptamani. Iti tin pumnii.
V-am pupat pe toate.

Capsunica si bebelusele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rhiannon spune:

Buna, dragelor!

Va citesc de multa vreme si vreau sa ma alatur si eu acestui grup. Sunt insarcinata in 27 saptamani si voi avea gemeni - fetita si baietel! Inca ma mai gandesc la numele lor...

Felicitari la toate mamicile de gemeni, vad ca pana la urma v-ati descurcat foarte bine, sper ca si eu voi face la fel, sunt inca foarte nedumerita cum o sa ma descurc....

pupici la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Ma bucur ca mai sunt gravidute cu gemeni cu care mai pot si eu sa schimb 2 vorbe.
Si eu am gemeni ,inca nu stiu ce sex sunt dar sper ca macar unul sa fie fetita.
Esti o fericita Rhianna cu fata si baiat ! Eu am facut FIV,tu ai ramas natural? Ca ar fi trebuit sa ovulezi 2 outze in acelasi timp care sa se fecundeze si sa se prinda amandoua,sa poti face baiat si fata. Si ai mei au fiecare placenta lui si sacul lui iar ca dimensiuni sunt cam la fel.
Pupici si sarcina usoara in continuare.
PS. La cate saptamani ti s-a spus sexul?

veronici
16+ cu doi

Mergi la inceput