Mamici de noiembrie-decembrie 2005

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

joy, de obicei astora care nu cred li se intoarce inzecit...
lasa-i...
si n-au decat sa sufere ei. sacrificiu nu inseamna masochism. daca tu nu te simti bine, nici bb nu da pe-afara de fericire. asa ca sa nu faca pe expertii daca n-au copii!

asa sunt si finii mei, n-au copii, dar el cel putin e "Expert" in crescut copii... io il las sa vorbeasca... si abia astept sa am un finut mic si sa le "recit" din propriile lor teorii.
ieri am iesit impreuna... si cum eu eram cu burtica, a alergat el dupa andrei... il aducea pe brate si ma intreba cum sa-l faca sa stea locului... pai... el, expertul, nu stia...

Cristina 21+ si Andrei-Razvan
http://www.andreirazvan.home.ro
http://www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

A, Anda, pai daca de Mustela e vorba atunci sunt de acord cu tine, ca si eu tot asta folosesc pt sani si burtica si e foarte buna!

Ina pe unde esti? Ai venit de la cabana? Asteptam fetele de peste mari sa se trezeasca!




Alina 24+ Bebitza Amalia

http://community.webshots.com/user/alina_delebarre
Puiutul meu e pe drum:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20717;2/st/20051113/dt/6/k/83eb/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Buna fetelor,
Si eu semnez condica
Sa stiti ca si eu folosesc Mustela si sunt super incantata de ea. Mi-am planificat sa-i iau si bebelinei aceeasi marca pentru ca au de toate pt. bebei la gama Mustela.
O zi buna!

Meems 19s+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns proadelina spune:

Buna fetelor! M-am intors in sfarsit acasa... A fost obositor, mi s-au umflat picioarele, dar am pastrat starea de spirit buna. In concluzie suntem bine, atat eu cat si bebe.
Credeti ca se pot modifica si datele mele de pe listuta? Am 29 de ani, locuiesc in Petrosani, Romania.
Va multumesc!

Adelina cu BB 22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna seara,

Sper ca nu m-ati uitat ca nu am mai scris de multisor dar am umblat sapt trecuta dupa cumparaturi! Am luat camera video si camera foto pt.bb si sunt mandra de achizitiile mele. Le-am luat in rate bineinteles ca nu aveam de unde atatia bani!

Fetelor care ati pus poze sa stiti ca sunteti minunate si aveti niste burtici superbe! Eu nu pot pune poze ca o sa va seriati si voi si bb-ii vostri si nu vreau sa traumatizez pe nimeni mai ales in perioada asta!

Puteti vedea poze cu mine de acu' un an de la nunta unde eram mai umana dar totusi GRASAAAA! : http://www.webshots.com/search?new=1&source=mdocsheader&words=dordia2000

Eu va citesc mereu, si ma bucur pt cele care au probleme de sanatate ca sunt bine si ca noi toate avem bbi sanatosi si voiosi!

Nu pot intra decat seara de acasa ca la servici am fost acuzata ca de cand am ramas gravida nu mai depun acelasi interes si daca ma vad pe net iau foc! Eu intentionez sa raman acasa de la 1 Septembrie pt ca vad ca nu sunt apreciata cum ar trebui dupa 4 ani pierduti la ei asa ca nu merita efortul de a mai veni peste cele 7 luni. Consider ca mai importanta sunt eu si baiatul meu decat un job pe care il pot gasi si maine in ziar!

Hai ca v-am facut capul mare si mai scriu si maine seara!
Sa fiti cuminti da?
Diana 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:


In subiectul trecut, cineva se intreba cum sa facem sa ne lasam de baut cafea. Eu asa am renuntat la cafea...
http://www.cartoline.it/pics/_zoom_flash.htm?immagine=scherzi_150404_0
(introduceti moneda, alegeti bautura, ridicati paharul dupa care apasati apri)
Cristina & BB 20 s fix

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Disperare!!!!!!
La o calcemie de 8.4 (minima este 8.1) si o Magnezomie de 1.57 (min. 1.8) dr. gineco mi-a prescris o reteta de toata frumusetea:
- Glucomolactat de Ca si Mg fiole, 2 injectii/zi timp de 10 zile
- Vit. D3 fiola dupa ce termin Ca
- Ferre... ca nu inteleg, 30 cp, 1cp/zi;
- Prenatal, 30 tb, 1 tb/zi.
Medicul de familie e de parere ca, la gravide, Ca (mai ales cel injectabil) este prescris dupa luna a 7-a. Eu inclin sa-i dau dreptate medicului de familie, mai ales ca acel calciu s-ar putea depune pe unde nu trebuie la bb... Voi ce parere aveti?
Cristina N. si BB de 20 s fix!!!

Cristina Negara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

NEGARACRISTINA absolut de acord cu med de fam al tau sunt si eu. inafara de prenatal nu iau nimic, chiar daca imi mai trebuie si ca ...

joy + 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ina869 spune:

Alina sint prezenta la datorie dar toata ziua am avut probleme cu internetul de-aceea nu am putut scrie…
Am avut dimineata progr.la dr. si am ajuns aproape de prinz la servici…m-am saturat de stat la rind doua ore ptr. numai citeva minute consultatie …mi-a spus dr. ca rezultatele de le triplu test au venit si sint foarte bune,sansele sa am un copil cu SD sau probleme de alta natura sint extrem de reduse in cazul meu ( cf. rezultatelor de la analize) ca sint foarte sanatoasa. I-am spus ca nu am mai luat vitamine fiindca ma constipau dar ca daca trebuie sa le iau o fac, mi-a spus ca nu-i cazul.I-am pomenit ca nu prea beau lapte dar in schimb maninc zilnic brinza si mai scap si cite un iaurt, oua ; mi-a spus sa ma duc la farmacie sa-mi cumpar calciu, dar nu stiu daca o sa o fac…mai bine ma fortez sa beau lapte, maninc oua..o sa vad. I-am spus ca am avut vreo trei zile la rind dureri de burtica, exact ca si cind cineva m-ar lovi cu un pietroi si l-am intrebat daca trebuie sa ma ingrijorez; mi-a spus ca nu sint normale si sa ma duc peste doua saptamini la control. Cam asta a fost tot, din pacate, m-am dus cu o listuta de intrebari si am incercat sa le epuizez pe toate ( le-am memorat inainte de a intra, ca sa nu-l apuce nervii cind ma vede cu ea in mana fiindca stiu cit de grabit este mereu).
Coralia felicitari ptr. un bebe sanatos! Fetele cu poze, sinteti mamici bine! Dordia, ai fost o mireasa foarte frumoasa si sint sigura ca si acum esti o mamica frumoasa.
Alina sa ai un concediu linistit si placut; cit vei sta acasa? Unde esti?
Da, am fost la cabana, a fost super simbata dar duminica a fost o ploaie torentiala care ne-a cam fortat sa plecam mai repede decit programasem. Eu nu am pierdut timpul, am luat primele lucrusoare ptr. bebe; 3 body-uri (alb, galben, vernil) un set de botosei cu manusi (ca sa nu se zgarie) un costumas gros de iarna, care poate fi purtat de fetitza sau baietzel, tampoane ptr. sani (ehe, nici nu stiu daca voi avea lapte, dar le-am luat sa fie acolo…) o jucarioara ptr. cind ii apar dintisorii, o paturica unisex ,foarte moale, doua buretele intre care trebuie pus bebe sa doarma (pe la citeva luni, ca sa nu se intoarca in nici o parte) o pungulita cu 5 perechi de ciorapei albi , foarte moi si pufosi. Am fost foarte fericita si am incercat sa nu fiu ingrijorata de stresul cu superstitia de a nu cumpara inainte de a se naste bebe ( ce credeti, ca nu m-am gindit, sigur ca da, dar am ignorat chestia asta pur si simplu, uite-asa!).
La cabana am avut sansa sa cunosc o prietena de-a vecinei de acolo, tipa are 20 de ani si a nascut acum 10 zile prin cezariana, copilul avea in jur de 3 kg. ti-era si frica sa pui mana pe ea, dar ce credeti ca au facut ele, ca sa-mi invinga frica de bebelusi mici? ; m-au pus sa o hranesc (cu formula, binenteles! cu ce altceva…ca mama ei nu a avut lapte) mi-au aratat cum trebuie tinuta ca sa dea gazuletele afara, am schimbat-o de nr. 1 si 2, am imbracat-o singura si i-am facut baita!- bineinteles, totul sub supravegherea vecinei cu experienta si a mamei fetitzei, altfel, nici nu ma hazadram. Am fost atit de fericita! Fetitza este o dulcica si o scumpica, atit de cuminte si linistita, nu am mai vazut asa copil ..dupa aceasta experienta, chiar ca nu imi mai este frica cu un bebe nou-nascut.
Ma bucur ca Tania se simte mai bine. Nu trebuia sa vina astazi Lavi02 din concediu? Eu asa am retinut.

Pupicei la toate!

Ina si fluturasa 21+




Ina

http://community.webshots.com/user/ina869
Virsta puisorului meu:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20727;31/st/20051203/k/f560/preg.png

Sometimes by losing a battle you find a new way to win the war.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

negaracristina-prenatalele sunt musai...trebuia sa le iei deja...daca ai dubii in ce priveste suplimentul de calciu, atunci schimba-ti doar dieta intr-una cu multe lactate...necesarul de calciu pe zi la gravida e 1000mg.
eu chestia asat cu depusul calciului aiurea la bebe am auzit-o doar la doctorii de familie romani- am mai citit eu un post ca cica d'aia s-a nascut un bebe cu capul mare si corpul mic, de parca nu toti sunt asa(citeam undeva ca circumferinta capului e cam 60% din lungime). Problema cu suplimentele de calciu e ca se poate depune in corpul mamei aiurea, daca nu poti sa-l asimilezi...

dupa un articol american:
De ce am nevoie de calciu?

Bebelusul tau are nevoie de calciu pentru oase si pentru dinti sanatosi, o inima sanatoasa, nervi si muschi, un ritm normal al inimii si ca sa dezvolte abilitatea sangelui de a se coagula.DAca nu ai o dieta cu suficient calciu , bebelusul tau isi va lua calciul din oasele tale, ceea ce va afecta sanatatea ta mai tarziu.
cat calciu am nevoie?-1000mg/zi
alimente bogate in calciu
235ml iaurt fara grasime- 414 mg
240 ml lapte slab-302 mg
440 mg branza de vaci-300mg calciu
90g sardine-300mg
25g branza cedar-202 mg

(conversia unitatilor americane in cele metrice e aproximativa, ca urmare lista are scop de ghid aproximativ)...

am nevoie de un supliment de calciu?
o vitamina prenatala include cam 150mg -200mg CA.Puteti incerca un supliment. Cautati calciu carbonat deoarece e mai usor de absorbit de organism...

Nu zic ca avem toti nevoie de suplimet de calciu atata timp cat dieta e bogata in calciu si ne luam prenatalele, DAR...sa nu iei nici un fel de CA pana la 7 luni cu o dieta saracacioasa in CA inseamna sa-ti afectezi propria sanatate. Eu stiu-am patit-o cu Alex. Am devenit hipocalcemica in asa masura incat a trebuit sa-mi dea supliment de calciu cativa ani dupa nastere.Ca sa nu mai vorbesc de dintii mei...Apoi alta doctorita de familie din Romania-inteleapta, mi-a dat doza dubla de supliment.Urmare -acum trebuie sa ma feresc de orice supliment pentru ca fac calculi renali de la el...
Ok promit sa nu mai spun nimic pe subiectul asta, mi-am vspus of-ul...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993 si samburelul de decembrie 2005-20
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput