La ce varsta ati renuntat definitiv la scutece?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

La 2 ani si 8 luni, adica acum vreo 2 saptamani . Pur si simplu el nu m-a mai lasat sa-i pun pampers noaptea, au mai existat accidente dar in general e f bine!

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei
Poze Praga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crykett spune:

La cel din timpul zilei la 1 an si 10 luni si la cel de noapte la 2 ani si 6 luni fara chin.nu il mai udase de o saptamina si mam hotarit sa il scot cu succes

cristina de Antonio 20-11-2006 Andrei 31-08-2004 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

sa-mi explice si mie cineva va rog replica "sa-ti inveti copiii sa faca la olita la virsta asta e asemanator cu dresarea unui animal" ca eu nu pot sa pricep...
cind sint mici, copiii sint foarte asemanatori unor pui de animal, au aceleasi nevoi. cateii sint dusi la locul de pipi in niste momente: cind se trezesc, cind inceteaza joaca, imediat dupa ce maninca sau beau apa. ce e rau in a pune un copil pe olita in aceleasi momente? si pe mine m-a pus mama pe olita deindata ce am invatat sa stau in fund, si nu am ramas cu nici un fel de trauma din cauza asta,,,

eu cred ca in prezent copiii incep sa faca la olita atit de tirziu pentru ca si interesul parintilor de a-i invata sa faca asta a scazut. au disparut scutecele de bumbac care trebuiau spalate si fierte si calcate, care provocau iritatii si tot tacimul. acum avem minunatii pampersi, de unica folosinta, nu e mare bataie de cap cu ei, asa ca...hai sa lasam copilul sa "copilareasca". a si recunoscut cineva aici ca a inceput sa-si invete copilul sa faca la oala abia cind a fost fortata de imprejurari, ca nu-i primeau copilul la gradinita alfel....

" copilul e prea mic" este de multe ori o atitudine exagerat de protectiva din partea mamei; parerea mea ! cel putin in privinta asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Definitiv abia la 3 ani.
Dar de atunci am avut doar doua mici accidente, in sensul ca a facut pipi in pat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Scutecul de noapte nu l-am mai folosit de cand a implinit doi ani (pur si simplu se trezea dimineata cu el uscat). Cel de zi, in jur de 2,6-2,7 anisori.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tatiantudor spune:

Robert la varsta de 3 ani si-a dat singur pampersul jos si s-a dus la WC sa faca pipi. Nu a vrut sa cunoasca notiunea de olita. El a spus singur ca baietii mari fac pipi la WC. Apoi i-am luat colac de WC si s-a suit sa faca si treaba mare.
Acum are 3 ani si jumatate si inca foloseste pampers noaptea pentru ca nu se poate trezi sa mearga la WC. Se trezeste in prima parte a noptii si se duce sa faca pipi, dar dupa ora 2 noaptea pana dimineata nu se mai trezeste si face pipi in pat.
Eu nu l-am stersat niciodata cu olita sau cu wc-ul si nici nu m-am preocupat deloc de aceasta problema si cred ca treptat se va rezolva de la sine.
M-am saturat sa vad mamici disperate care nu stiu ce sa mai faca ca sa il convinga pe copil sa faca la olita. Ma stersam si eu si pe copil. Am renunat sa ne mai stresam si problema s-a rezolvat de la sine, mai tarziu, dar s-a rezolvat.
Cred ca teoria care spune ca, daca nu "obosesti" un copil sa faca la olita, el oricum va face pana in 4 ani, este foarte valabila.
Paste Fericit!
Cu drag
Liana
http://community.webshots.com/user/TudorAnastasiaDiana
http://community.webshots.com/user/tudorrobertalexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

La un an si patru luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

la 2 ani si 4 luni i am scos pampersul,i am explicat ce tb sa faca si n am avut probleme,de atunci a facut numai la olita.atunci a renuntat si la pampersul de pe tp noptii,pt ca nu a mai vrut sa i l pun.asa am vazut ca nu face pe el nici noaptea,dar e drept ca noaptea s au mai intamplat accidente,mai ales cand am fost la mare.cred ca daca i as fi scos pampersul mai devreme cu cateva luni,putea scapa de el atunci,insa n am vrut sa l stresez,mai ales ca tocmai incepusem serviciul si statea pt prima data cu altcineva .

Mami de Cris

Poze Cris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aghent spune:

buna
a mea fiica, Maria, a reusit sa-si faca treburile al olita, la un an si noua luni, dupa indeluuuuungi tratative...la un moment dat am renuntat s-o mai bat la cap..; dar intr-o zi, mi-a cerut senina olita sa faca pipi..si de-atunci, acum are arpox 4 ani, nu s-a mai scapat pe ea, n-am folosit pampersi de noapte...etc

aghent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhea spune:

La doi ani cu primul copil , cu al doilea sper tot cam pe acolo .

Mergi la inceput