Sezatoarea canadiana (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

Haide ca ma bag si eu in grupul vostru, vin si eu la sezatoare...
Sint din Toronto...
Saptamina viitoare am sa fiu in Montreal. Ma bate gindul sa ma mut acolo. Ce puteti sa imi spuneti de Montreal?...

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Bine ai venit, Alyssa! Chiar vrei sa te muti la Montreal?

Ira, e plin netul de moteluri si hoteluri in Niagara Falls. Uite un link:
http://niagarafallsmotels.info/motel/
Dar eu iti spun ce am facut noi. Am cumparat o harta rutiera a orasului si acolo am gasit o lista cu toate motelurile si hotelurile din Niagara Falls. Poti sa vezi foarte bine si cat sunt de aproape de cascada, iar daca te atrage ceva poti cauta pe internet sa vezi cum arata locul respectiv si ce tarif are.
Noi pana la urma am plecat fara nici o rezervare si am gasit o multime de moteluri care aveau camere libere. Sa te uiti pe harta ca sunt cateva strazi pline de moteluri, de la multe dintre ele ajungi pe jos la cascada si scapi de beleaua parcarii masinii.
Sfat: sa va luati apa imbuteliata la voi daca asta beti de obicei, ca e destul de scumpa acolo. A, mi-am amintit, nu asta beti de obieci. Dar poate le prinde bine altora sfatul asta.
Cum a fost reportajul?

Adelamaria, pai tu deja erai cu broderia in mana cand am deschis subiectul si parca se vedea ca deja lucrasesi cate ceva.

Narancea, concertele mai pe la sud, pe la Woodstocku' american. Pe la noi mai mult se da cu sapa, ca suntem granarul (porumbarul) Canadei.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Melody spune:

Buna,
Eu sunt din Hamilton,Ontario.
De fapt multe fete (sper)ma stiu deja.
Sunt fosta "puricel", cu puricica mea Bianca Allison,care azi
implineste 3 ani.
Mai vorbim,acum fug sa termin pregatirile pt ziua ei (avem musafiri cativa copilasi..).
By,by

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Alyssa, Montreal e misto, fa-ne o vizita inainte de a te decide. Daca nu te sperie gropile din asfalt e ok. Platim asigurare la masina 35 $/luna, gradinita 140$/luna, etc.

Donia, imi iau apa, ok, treaca de la mine , ca doar n-o sa beau din Niagara. Am gasit in link-ul de la tine cateva moteluri cool si rezonabile ca pret . Merci.

Puricel, ne vedem ? O sa trec pe la tine prin sat -2 aug . Pe bune. La multi ani pentru cea mai mare printesa hamiltoneza, sa creasca mare si desteapta si sanatoasa ! Petrecere frumoasa diseara !

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Ira, iti recomand www.michaelsinn.com/" target="_blank">Michael's Inn, e curat, frumos, si aproape de cascada -- la cativa pasi de Rainbow Bridge si se merge doar pe faleza.

Bine v-am gasit la sezatoare!

Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Merci, Bubbles, m-ar fi interesat ceva mult mai ieftin, chiar de 2 ori mai ieftin, o sa vad la fata locului, oricum.



Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:

va rog sa-mi explicati si mie urmatorul fenomen : canadienii sunt un popor care nu dau mare atentie cum se imbraca, ce daca au 130 kg, ele tot poarta fuste scurte si sorturi...ma rog, m-am obisnuit cu asta .
Dar cand merg la plaja si ar trebui sa-si lase corpul in bataia soarelui, isi pun maica niste costumoaie de baie ca din 1950 toamna iar copiilor costum intreg de la 2 luni !!!!
Nu bikini, cu la copilasii mici ...care e explicatia ? Sunt asa de puritani tocmai acolo unde natura te invita la dezbracat ?

Scarlet O'Hara : Si maine mai este o zi !
Laura si shoricutzu' Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Nu stiu cum e dpdv estetic (mie-mi plac costumele intregi la copiii mici, fetitele parca sunt niste mici printese), dar stiu ca e sanatos....la cancerul asta de soare de afara....nu prea-mi vine sa-mi dezbrac copilul complet. Si pune tone de crema solara, peste 35fps ! Laura, eu in Qc vad f rar femei grase, probabil ca ontarienii o duc mai bine de sunt asa de voluminosi !!! Glumesc.

Voiam sa va scriu cum ne alinam noi dorul de Ro/Bg ....cu ajut. calculatoarelor, mama are net prin cablu + webcam, si facem video-party on line. Intr-o zi chiar era chef dincolo, la Buzau, iar noi aici ne ofticam cu ochii zgaiti pe net in timp ce ei se dadeau in spectacol. Si cu socrii mei vorbim la fel. Daca o sa va incarcati noua varianta BETA de mess., veti remarca ca ea este mult imbunatatita. Nu veti mai avea nevoie de SKYPE, conferinta functioneaza perfect.

cu drag, I.

Vara quebecoise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Donia, intre timp DNP-ul de pe 2 mai a devenit data sigura a nasterii pe 30 aprilie 2005. Am nascut o fetita, se numeste TUDORA, e de la sine inteles ca e frumoasa si desteapta ca sora mai mare, Agata. Nu am mai scris de mult tare, dar de citit va mai citesc cind am timp. Nu pot decit sa ma bucur ca de acum inainte voi intra numai pe un singur subiect ca sa aflu ce fac canadiencele si puiutii lor.

Cornelia, mami de Agata (28.06.2001) si Tudora (30.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Nelia, sa-ti traiasca Tudorita!

Ira, vaz eu bine sau spui ca in Montreal asigurarea la masina e 35 $ ???

Noi ne-am luat o masina zilele trecute si asigurare mai mica de 250 $ nu izbutim sa gasim...
In aceeasi ordine de idei, am aminat si plecarea la Montreal, ca sa rezolvam cu inmatricularea si celelalte hirtoage pt masina. Iar cu autobuzul, Laura, merci de linku cu greyhound, nu ne place deloc .

Nu's ce sa zic apropo de bikinii de pe plaja , dar mie lumea chiar mi se pare ...puritana prin comparatie cu Europa.
Si mie imi place .

Mergi la inceput