Endometru,ovulatie,temperaturi,monitorizari 46

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Buna ziua la toata lumea,
Ce mai faceti fetelor?
Catalinastiu ca este greu, dar incearca sa stai linistita si roaga-te mult sa fie bine. Eu una ma rog pt tine.
LauraIoanaun sfat, daca nu te superi, te rog nu fa inca eco, mai lasa sa treaca ceva timp, inteleg ca esti fffffff curioasa sa il vezi, dar poate ca este mai bine sa astepti. Nu fa ca mine, nu stii cat de greu este sa stii ca daca mai aveai un pic de rabdare embrionul se prindea bine si mai erau probleme.E cumplit sa constientizezi ca o parte din tot ceea ce mi s-a intamplat mi se "datoreaza".
Adriana Mica Felicitari si sa ai un bebe sanatos, o sarcina si o nastere usoara. Si pt tine aceleasi sfaturi ca pt LauraIoana, orice ar zice doctorul, in luna mica orice control sau eco deranjeaza copilul. Stiu ce spun, chiar daca acum o sa credeti ca sunt prapastioasa, dar sunt patita fetelor. A doua sarcina pierduta anul asta, prima chiar de 8 Martie. Frumos cadou, nu am ce spune.
Incerc insa sa ma gandesc la ce mi-a spus o prietena: "nu mai plange acum, important este ca ai vazut ca se poate. Data viitoare o sa stii ce sa faci, o sa iti tii in frau emotiile, o sa te controlezi si nu o sa mai dai fuga sa faci controale si ecografii", asta pt ca inca sunt cu moralul la pamant.
Haideti sa va spun ce am patit azi dimineata, Am vrut sa imi iau temperatura si pt ca nu se putea vaginal ca inca mai curge, am spus sa o iau bucal. Stau eu cu termometrul in gura 5 minute, si cand ma uit la el 35.8. Ok, zic, hai sa mai incerc o data. Acum stau 10 minute cu termometrul si aceeasi treaba, tot 35.8. Atunci imi aduc aminte ce mi-a spus doctorul sa fac in perioada cu rusii, sa imi iau temperatura asa ca la bebei, stiti ce spun. Dupa alte 5 minute, temperatura era 36.4, ca de altfel de cand a inceput hemoragia.Intrebarea mea este: care este temperatura adevarata: 35.8 sau 36.4? Eu pe care dintre ele o trec?
Ingeras26ade aseara nu mai curge asa rau, iar acum vad ca mai pica un pic, dar asa cam ca la inceputul CM. Sper ca maine sa treaca, ca deja dupa 4 zile de hemoragie ma simt tare slabita.
Aveti gija de voi, si sper din tot sufletul ca in curand toate vom striga in gura mare ca suntem gravidute, dar asta se va intampla doar cu voia lui Dumnezeu.
Va pup si sper ca Doamne- Doamne sa ne auda si sa ne vada si pe noi o data si o data.




catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Aisha, dupa cum stii, Utrogestanul e progesteron natural. Ceea ce mentine temperatura ridicata dupa ovulatie este exact progesteronul, deci nu e exclus sa ai reactia asta de la Utrogestan. Teoretic maine poti sa faci Beta Hcg-ul din sange, ca sa stii sigur.

Medeea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Lumit, Andicu, Laura, Miha..si restul fetelor mercic de urari...Laura Magne B6 nu este impotriva opririi sarcinilor in evolutie..este dat pentru evitarea crampelor musculare si regleaza influxul nervos pentru bebe..pe prospect scrie "acest medicament nu se va utiliza in timpul sarcinii decit la recomandarea medicului"...uite ca T il da in sarcina pe baza a celor ce ti-am scris mai sus..tu intreaba-ti doctorul daca iti da sau nu...daca zice nu..nu lua..eu ti-am zis ca-l iau deja de vreo 2 luni jumate de cind am aflat ca sunt gravida! Pupici!

Cafeluta draguta
Simburica mititica13+

Sa nu depunem armele si vom reusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Multumesc, fetelor, pentru urari. La fel va doresc si voua, optimism si bebei sanatosi.

Laura Ioana, ti-am raspuns la mamici.
PS Ce ziceti fetelor de "bentita" mea cu bebe strumf?

Adriana 5sapt+3zile

Bebe strumf
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irina71 spune:

Hello fetele
Azi am venit din concediul facut la Eforie Nord. Am foarte multa treaba la serviciu, doar am apucat sa citesc tot capitolul asta - dar pe celelalte, nu !
Adriana mica, felicitari pentru sarcina !!
Dar sa stii ca mi-ai bagat un cui in inima cu interzicerea expunerii la soare in timpul sarcinii (malformatii la fat ??!!) Pai, io sunt neagra toata - n-am stat deloc sub umbrela, dar am evitat perioada dintre orele 11.30-16 ! Si m-am balacit in mare de zor, ca era apa calda !

Catty - eu teoretic sunt in saptamana 7 si jumatate si am de gand sa ma duc la doctor pt. control si ecografie la inceputul lui august. Si eu am pierdut o sarcina in ianuarie si facusem 4 ecografii (eram sapt 6) - si am zis ca data viitoare nu mai fac eco intravaginal, astept pana s-o vedea copilul la eco normal, pe burta !
Si eu am impresia ca mi-au daunat atatea eco vaginale ....
Sper ca atunci cand ma voi duce la dr.(sapt. 10) sa-i pot asculta inima lui bebe cu aparatul Doppler .... cred ca voi fi VARZA de emotie ...

Pup pe toate fetele, fara deosebire - mi-a fost dor de voi !!
Ce-o fi facut MRL ? Cand am plecat eu avea mari sperante de la inseminarea nr. 7. Care sunt noile gravidute ? Cine ma ajuta sa aflu, ca n-am timp sa citesc din urma ?

Irina.

Multe poze cu mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mai Irina,mi-ai dat emotii,sa stii !Am inteles eu ca pleci in concediu,dar nu stiam cat,si cand am vazut ca nu mai dai nici-un semn, ma gandeam ca s-o fi intamplat ceva .Mai ales ca n-ai mai pomenit nimic de sarcina ta. Slava Domnului ca esti bine! Bravo tie! Nici nu stii cat ma bucur sa aud ca e totul in regula si bebe creste la tine in burtica!
Noi gravidutze sunt : Catalina (de care cred ca stiai deja),Adriana mica, Laura Ioana...si speram sa continue lista !

Catty,ai dreptate, si mie mi s-a zis la fel:"bine ca ramai,e dovada ca sunteti bine din pct asta de vedere",asa ca de-aia imi si fac sperante de viitor.Cat despre temperatura,sa stii ca temp. bazala este intotdeauna mai mare decat cea luata oral sau axial. Sunt bune amandoua, insa e bine sa te tii de un singur mod de masurare,ca altfel n-o sa mai intelegi nimic;de obicei,cea bazala este mai relevanta.Important, in ambele cazuri, este ca ovulatia se detecteaza atunci cand temp. creste cu 0.2 grade;sper ca am explicat si ca am inteles corect,ca nu pot zice ca-s experta.


http://photos.yahoo.com/andreeamihaela_stan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Catty si eu stiu la fel: temperatura luata din
e cu cinci liniute mai mare decat cea luata din gura. Stiu ca mamicile care iau copiilor temperatura din scad 5 liniute si afla temperatura reala a lui bebe.

Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

Multumesc, Medeea, pentru raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Bine ai revenit, Irina; vorba lui Andicu, nu mai stiam nimic despre tine. Imi pare rau pentru cui, nu a fost cu intentie; este posibil ca parerile medicilor sa fie diferite referitor la acest subiect, probabil si in functie de varsta sarcinii. Acum, eu sunt fricoasa din fire si chiar nu ma mai duc la mare, dar totusi nu cred sa fie probleme, mai ales daca ai evitat canicula de la orele pranzului.

Cat priveste riscul la ecografiile intravaginale, mie mi-a recomandat-o deocamdata doctorul pe cea de confirmare a pozitionarii sarcinii, de la sfarsitul saptamanii 6. Mai incolo, mai vedem, dar deocamdata am de gand sa il ascult.

Adriana 5sapt+3zile

Bebe strumf
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

Catalina, e groaznic prin ce treci! Iti tin pumnii, multa sanatate si ai grija de tine….

Mihaipopescu – am facut test azi dimineata si a iesit negativ, azi as fi in ziua 14 DPO, ar trebui sa se vada ceva, nu? Eh, asta e, o luam de la inceput. Tu ce tratament ai facut pt “ingrasarea” foliculilor? Si care e strategia ta de prestat inainte&dupa Pregnyl?

Ionica, chiar asa, ce tratament ai facut?

Mishulici, iti tin pumnii!!! Abia astept sa te intorci cu vesti bune! Pt ce ai facut perfuzii la Giulesti?

Adriana mica – bravo, foarte bune vestile, ma bucur mult!! Ai grija de tine si de BBic!!

Ingerash, bafta la monitorizari! Ne tii la curent, da?

Andicu, 3 saptamini, wow…. Dar aproape ai scapat, gata!

Utocata, sa-ti traiasca grashunica!!

Irina71!! Chiar ma gindeam la tine, stiu ca erai ingrijoarta ca nu ai simptome de sarcina! Altele ar fi zis ca esti norocoasa! Si io zic la fel! Ma bucur ca esti bine!

Fetelor, voi luati acid folic? Mie asa mi-a zis cineva, sa tot iau…


_
"After all, tomorrow is another day!!"

Mergi la inceput