Bani pentru nastere

Bani pentru nastere | Autor: catutza

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Eu mai am pana nasc dar ma documentez dinainte sa nu fac vreo gafa.Toate spuneti cati bani dati pentru nastere la doctor si la toata armata dar nu am vazut nicaieri sa spuneti cand se dau banii.Eu sunt in dubii pentru ca nu inteleg : daca ii dau inainte-cui ii dau?De unde o sa stiu eu cine va fi in sala de nastere?In timpul nasterii sau dupa nu cred ca o sa pot ca nu o sa am buzunare sau portofelul la mine!(si fie vorba intre noi-nici nu cred ca o sa pot sa ma mai gandesc cui sa dau).Asa ca inainte nu,dar dupa iar nu e bine ca poate ele or sa creada ca nu le dau nimic si or sa ma lase pana nu mai pot sa ma chinui. Asa ca va rog spuneti-mi voi cand a-ti "cotizat"catutza

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Lasa asta in grija sotului sau a mamei, sau a cui va mai fi acoo cu tine, ca doar n-o sa fi singura... Tu.. ai alte griji!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Multumesc Simina pt raspuns dar as fi vrut sa aud mai multe pareri.Mama mea nu sta cu mine si nu stiu cand o sa ajunga ea la maternitate iar sotul lucreaza destul de mult si pana o sa ajunga el poate o sa fim 2 nu una (bine ar fi sa nasc eu asa de repede!) asa ca eu as putea sa ajung la spital cu...taxiul sau cu vreun vecin sau cu nasa (ca ea sta mai aproape-asta daca o sa fie si ea acasa).Asa ca ma intelegi de ce ma stresezce o sa fac si cum.catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavi spune:

da-i inainte ca asa se practica, asta e.Il platesti sa isi faca datoria si sa fie atent, eu la Eva i-am dat inainte, acum cu bebe teo,am sa fac la fel.Nu cred ca este normal, dar deja este o cutuma,.
In limita experientei mele, inainte, ca se uita cit i-ai dat si deh...uremeaza semnele"de multumire" la nastere.
Nastere usoara si multa bafta

Lavi
http://community.webshots.com/user/lavinia295

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sincer, nu cred c-o sa ai timp de asa ceva. Fa pliculete cu sumele si cu numele pe ele si las-o pe nasa ta sa se ocupe.

Noi am dat (da, ca medic, a trebuit sa dau si eu, nu prietenei mele, ci anestezistei, pediatrei si f.f. mult la asistente si la infirmiere) dupa nastere, am zis sa nu fie "inainte, ca la c..ve"! Si s-au ocupat mama si sotul meu de asta...

Bafta mare si sa ne scrii dupa aia ce si cum!





Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Mey, eu am facut anul trecut o conizatie, inainte sa plec in Canada. De doctor ne-am "ocupat" inainte, dar nu stiam cine e anestezistul; asa ca m-am suit pe masa de operatie, numai cu bluza pe mine si o frica de-mi tremurau genunchii, iar in dreapta stringeam amarnic 500.000 . Mi-am adus aminte inainte sa ma anestezieze ca trebuie sa scap de bani, i-am dat anestezistei, care mi-a zis ca trebuia sa vin cu marunt ca sa-i dea si asistentei ei .

Invatatura de minte: rezolva chestiile astea inainte! Si bine ar fi daca te-ar putea ajuta cineva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Adica anestezistul vine si cu o asistenta?Daca da inseamna ca trebuie sa mai adaug o persoana pe lungaaa lista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

La mine anestezista nu a venit cu nici o asistenta, a ajutat moasa la "incovrigarea" mea. Si anestezistei i-am dat plicul cu forta si nici nu a vrut sa mai auda de alti bani pentru trusa de epidurala. I-am dat mai mult decat costa trusa, i-a ramas si ei ceva-ceva, dar mi-a parut rau ca nu i-am pus mai mult in acelasi plic.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Am uitat sa spun: si eu imi pregatisem plicurile dinainte pentru moasa si anestezista, plus un plic cu hartii de 10, 50 si 100 de mii.
Anestezistul poate fi abordat in timpul discutiei dinainte de anestezie, moasa - in timpul travaliului (dar atentie la schimbarea turei, moasa se schimba exact cand am intrat eu in spital, altfel nu stiu ce faceam cu doua moase!).
Celelalte le-am rezolvat a doua zi dupa nastere: de medic a avut grija sotul meu, eu m-am ocupat de neonatolog si zi de zi de asistententele care apareau la neonato si la spalat.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Hai ma fetelor,de ce nu vreti sa-mi raspundeti si mie?As vrea sa aud mai multe pareri ca ar fi mai bine si pentru mine si pentru viitoarele mamici .catutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankak spune:

Catutza, tu nu ai un medic sa te fi urmarit toata sarcina? Ca daca ai, atunci nu ai mai avea de ca sa iti faci griji! Ii dai banii la internare si gata. Chestia cu datul banilor inainte ca la ... e destul de serioasa! Am o cunostinta care s-a gindit la fel, sa nu dea banii inainte, desi ere vorba de dr. care o urmarise toata sarcina. A ajuns la spital cu membranele rupte si dr a lasat-o asa sa se chinuie! A venit sora ei si a vorbit cu o asistenta care i-a spus asa...pe ascuns, ca e prea mare copilul ca sa nasca natural si daca nu se duc sa vorbeasca cu dr se va chinui mai mult dar pina la urma tot la cezariana se va ajunge . Asa ca i-au dat banii si imediat dr. a intrat cu ea in operatie! Sa nu-ti mai spun ca a facut o endometrita si a stat 3 sapt. in spital cu febra mare dupa aia!
Eu cred ca "inainte" e mai sigur. Daca nu ai un medic al tau te duci si te interesezi care medic e de garda , cu siguranta cu ala ai sa nasti, iar de asistente, teorientezi la fata locului!
Succes!

Anca si Matei 35s+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ancaknacoschi/my_photos

Mergi la inceput