Fetele din America (46)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zapacila spune:

Si eu as vrea sa am mai multe markete sau restaurante romanesti prin imprejurimi, ca sa dau vina pe burtica , dar se pare ca nu sunt asa de norocoasa. Nu e bai ca macar imi place mancarea mexican iar cand am stat in Hawaii nu am avut parte nici de atat macar, deci ma declar multumita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Fetelor, multumesc pt. raspunsuri! Lia, de ce zici tu ca e mai bine sa-mi pastrez statutul independent? Eu ma gandeam tocmai ca ar fi mai bine invers, pt. ca daca as fi pe H4 ar fi cu dubla-intentie, pe cand F e non-immigrant visa. Doua intamplari care m-au pus pe ganduri: 1. cand am intrat in US la un moment dat acum vreun an, am nimerit un nenea care s-a indignat tare cand i-am spus cati ani de scoala mai am, ca el nu mai auzise de asa ceva, si s-a apucat sa ma ia la intrebari: daca sunt casatorita si daca detin proprietati in US, de unde eu am dedus ca daca as fi fost casatorita cu cineva care avea statut de imigrant sau/si daca as fi avut proprietati in US s-ar fi putut considera ca dovada ca intentionez sa imigrez, ceea ce nu se potrivea cu statutul meu de non-immigrant; 2. o colega straineza, cu statut de student, s-a casatorit in US cu un cetatean american, a plecat acasa in vacanta, si cand sa revina in US pe statutul ei de studenta au intors-o din drum.
Nu vreau sa te contrazic, poate tu stii ceva ce eu nu stiu, tocmai de aceea intreb ca eu nu sunt pe deplin lamurita, asa ca ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai explica de ce ar fi mai bine sa-mi pastrez viza F dpdv intrat/iesit din tara

O alta intrebare: daca ne casatorim si el depune actele pt. GC doar in numele lui, pana la ce moment in procesul aplicatiei trebuie sa ma includa si pe mine? oricand?

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Lai, nu mai stiu, m-ai bagat in ceata cu intrebarea dc. esti casatorita, pusa la vama. Eu ziceam sa ramai F1 pt ca n-am avut probleme de reintrare cand am fost pe F1. Nu stiu cum e cu H4, poti sa mergi in continuare la scoala pe viza asta? Daca da, e OK. Cred ca cel mai bine este sa astepti sa te apropii de momentul plecarii si sa vezi atunci cum o fi mai bine, in functie de viza lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

quote:
Originally posted by ruxij

Lai, nu mai stiu, m-ai bagat in ceata cu intrebarea dc. esti casatorita, pusa la vama. Eu ziceam sa ramai F1 pt ca n-am avut probleme de reintrare cand am fost pe F1. Nu stiu cum e cu H4, poti sa mergi in continuare la scoala pe viza asta? Daca da, e OK.


Eu stiu ca poti sa mergi la scoala pe H4, dar nu poti sa lucrezi (nici in campus) - poti sa primesti bursa (scholarship/fellowship), daca e cazul, dar nimic ce este considerat salariu (deci nu TA, nu RA).

quote:
Originally posted by ruxij

Cred ca cel mai bine este sa astepti sa te apropii de momentul plecarii si sa vezi atunci cum o fi mai bine, in functie de viza lui.



hihi, ai dreptate, eu imi pun intrebari cu un secol inainte totusi ar fi bine sa stiu din timp care sunt alternativele, pt. ca daca se dovedeste problematic mai amanam cu nunta (bine, oricum n-o facem acum-acum, da' nici n-as vrea s-o amanam la infinit).

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Pai da, el poate o sa fie inca J1 cand va casatoriti, atunci fie iei J2, fie ramai cu F1, e cam acelasi lucru. Stiu ca poti sa lucrezi cu J2. Poate sa te bage in aplicatia de GC oricand, dar fii atenta sa nu fii in afara si sa incerci sa intri pe F1 sau J2 in vreme ce ai aplicatia de GC pe rol, ca devii cu immigrant intent. Dc. te baga pe aplicatie odata cu el, poti sa calatoresti cu "advance parole", care se ofera deodata pentru un an. Adica scrie pe el valabil intre 11 iulie 2005-11Iulie 2006 (asta e un exemplu). El o sa aiba avocat la vremea aia si il veti intreba pe el tot ce veti avea nevoie sa stiti.

Si eu fac planuri cu un cincinal inainte, dar din experienta mea, iti spun ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si intotdeauna s-au intamplat evenimente neprevazute, care au schimbat total planul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

care e inca sub asediul ploii si n-are chef de nimic, va recomand o comedie de comedie care sa va schimbe moodu' - Anchorman: The Legend of Ron Burgundy. e pe HBO in perioada asta. Lexi, deci pe tine contez in uichend :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Am si eu o intrebarica privitoare la acte...

Am pe cineva care a venit simbata cu loteria vizelor...Intrebarea este cind vine SSN? Aplica ei direct pentru tine (cind a trecut prin immigration) sau trebuie sa mearga la SS si sa aplice?

In rest...noi ne aventuram uichendul asta in camping...N-am mai fost pina acum cu cortul (sint o mare adepta a hotelurilor---hmmm spa, breakfast in pat...) dar baietii si 'otzul au insistat pina cind am cedat. Daca ma maninca ursul si mai ales tzintzarii...voi cere mari despagubiri de la 'otz.

Anamaria mama la Nick (7)& Alex (4)

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

Pozele Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare,
Anamaria, noi am fost acum doua saptamani in Yellowstone cu cortul. Nu-ti pot spune cat de incantati am fost. Mai ales copilul. Si nu mi-a fost deloc frica de animale. Veneau rangerii in fiecare noapte si verificau ca focurile sa fie stinse, sa nu fie lasata mancarea pe afara ca sa atraga animalele.
We trecut am repetat figura si ne-am dus undeva, intr-un parc national, camping. Nu-mi vine sa cred ce bine dormim si cat suntem de fericiti cu totii.
We asta iar o intindem. Vrem sa plecam de vineri seara.
Si eu preferam sa stau la un hotel bunicel, sa am toate conditiile, nu pot sa adorm seara decat daca stau cu ochii in TV, eh, si uite-ma acum alergand innebunita dupa camping. Iar cand il vad pe Luca ce bine se simte in aer liber parca nu-mi mai trebuie cine stie ce conditii. Sunt fericita cand il vad pe el ca e fericit, jucandu-se cu pietrele, cantand la niste scandurele uscate de lemn (imita perfect vioara cu arcusul si adauga si el cate un la-la). O iesi vreun muzicant din el, ca doar e Scorpion, si apoi Enescu nu a inceput pe la 5 ani cantand la coceni???
Gata, ma duc la treaba.
Numai bine,
Ciuf si Luca
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Las' Anamaria ca o sa fie misto. Uite-te pe net si vezi cum o sa fie vremea in zona unde va duceti camping ca sa stii ce haine sa iei. Eu sunt foarte friguroasa si mi-am luat geaca de iarna cu mine de 4th of july, pulovar, trening ce mai crezi ca iti trebe si pentru copii desi parca vad ca o sa alergi dupa ei sa se imbrace mai gros
Si contra tantarilor, nu te zgarci, cumpara spray care are substanta aia Deet sau cum ii zice in procent cat mai mare. Foarte bun e Repel care are 40% deet.
Distractie maxima

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Anamaria, in unele state vine acasa, in altele trebuie sa aplice. Pentru NY vine acasa, la adresa trecuta pe formulare. Daca in 2-3 saptamani nu vine acasa, sa mearga totusi sa aplice.

Oana D - saptamana 32

Foto

Mergi la inceput