Romanii din Marea Britanie (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Postez aici ce am scris si la generale..

Alerta maxima! Se pare ca cele trei bombe ce au explodat simultan la 8.50am ora locala nu au fost opera unor sinucigasi, asadar cei responsabili sunt inca in libertate.

Lumea se teme de un nou atac.
It is Britain’s highest ever state of alert — one level above the threat assessment after 9/11.

The only threat level higher than “critical” is “red alert” — when an attack is already under way (The Sun)

Exista si o teorie conform careia in busul 30 se afla un terorist ce urma sa puna la cale un nou val de atacuri la metrou dar nu s-a asteptat ca statiile sa fie inchise asa rapid si atunci a trebuit sa schimbe planul...ori a detonat bomba intentionat pt ca nu mai putea detona la metrou, ori din greseala (astia fac si greseli??) pt ca, as acum declara martori oculari, la etajul busului un tanar de vreo 20 de ani, piele maslinie, era foarte agitat si tot umbla intr-un rucsac.

Mai multe info:
http://www.timesonline.co.uk/article/0,,22989-1689497,00.html


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:



Salutare la toata lumea.
Si io am fost in oras in weekend, am vazut ca viata continua ptr fiecare. Nimeni nu vorbea despre atentate, dar mai citeau in ziare...cei care nu aveau, erau putin agitati in sensul ca analizau pe oricine care urca de la o noua statie si se uitau la bagaje.

In underground se anunta ca fiecare sa isi ia sticla cu suc sau garbage-ul sa nu lase nimik in tren, mai erau niste unii patrulau pe acolo...dar nimic deosebit.
In oras lumea vesela, isi vedea de cumparaturi, tinerii stransi la fantani ca de obicei....doar in mintea fiecaruia cine stie ce ganduri treceau

Una peste alta bine ca vine caldura din nou....ca nici ploaie nu e buna...

Hai o saptamana buna la toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flamingo spune:

Ramona si eu ma bucur ca vine caldura.
Imi pare teribil de rau pt. ce s-a intamplat, (last Thursday), dar ma bucur ca pot vorbi cu voi, ca sunteti ok., ma bucur de fiecare clipa. Va doresc o zi minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramybrasov spune:



Salutare...
Caldura mare mon'cher..am deschis 3 umbrele de soare in gradina dar vad ca nu ai cum sa te ascunzi.
Mie totusi imi pare bine, mai rau de cei care merg cu mijloacele de transport ca va fi rupere, iar nu poti sa respiri si tot felul de mirosuri...

Acu era bine de stat la o piscina in aer liber...
Mari noutati nu am asa ca va urez o zi insorita....io ma duc sa fac mancare...aseara am facut peste prajit cu mamaliga si mujdei de usturoi..
Azi ficatei de pui cu ciuperci...

Pupici

Scuzati "agramaticalitatile" vb lu Costi Ionita ....din postarea trecuta io acu am vazut ce am malbait acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Salut fetele din Anglia fiindca ma apuca uneori un mare dor de Londra... am stat acolo, si eu si sotul (inainte sa ne casatorim) atat cat am putut, adica aproape un an, amandoi cu vize de au-pair.

Ma intreb daca exista vreo posibilitate sa obtii legal un work permit care sa iti permita sa muncesti (eventual daca dai diferente de examene etc) in domeniul in care ne-am pregatit aici (eu resurse umane, el-tehnic, calculatoare). Ne-am gandit si la varianta Canada, dar parca e prea departe si-apoi Londra o cunoastem, avem si cativa prieteni insa nu stim cum am putea emigra legal.

Daca aveti informatii in acest sens, va rog sa imi spuneti si mie. Mersi anticipat :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Politia crede ca trei musulmani de origine pakistaneza au murit la scena a trei dintre atacuri, despre soarta celui de-al patrulea nestiindu-se sigur nimik.

Expertii in terorism considera ca in spatele atacului a fost cineva care se poate sa fi parasit deja teritoriul Marii Britanii.

Doi dintre suspecti au murit unul in explozia de la Aldgate/Liverpool Street si al doilea la Edgware Road, in timp ce al treilea a fost prins in explozia din busul nr. 30.
Documente persoanle, intre care permis de conducere si carti de credit apartinandu-le au fost gasite la scenele exploziilor.

O teorie ar fi ca cei trei de la metrou au plecat din Kings Cross in est, sud si vest, al patrulea urmand sa plece spre nord, insa Northern Line era inchisa in acea dimineata, asta schimband planurile.

Politia de asemenea incearca sa faca legaturile intre explosibilul gasit in masina din parcarea din Luton (se pare ca e masina cu care teroristii au venit din Leeds) si cel gasit intr-una din casele cercetate in Leeds.

Primul nume dat publicitatii privind identitatea celor 4 teroristi este Shahzad Tanweer, 22 de ani, despre care vecinii afirma ca era un baiat linistit, iubea cricketul si tocmai incheiase un degree in sports science.

Cu cateva minute inainte de atacuri, in jur de 8.30, cei 4 au fost surprinsi de CCTV la Kings Cross, cu rucsace de armata, discutand, dupa care s-au despartit si fiecare a plecat in alta directie.

Securitatea este inca la alerta de gradul zero, politia confirma ca exista teama unui nou atac.

La aceasta ora 52 de morti si peste 700 de raniti.

Mai multe info:
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/4677601.stm

In The Times apar si numele celorlalti suspecti:
Mohammed Sidique Khanm, 30 de ani, cel care a plantat bomba in trenul din Edgware Road, era tatal unui bebelus de 8 luni.

Hasib Hussain, 19 ani, bomba din busul din tavistock Square.

Si Shehzad Tanweer, de care am zis, 22 de ani, bomba de la Aldgate Station.

Al patrulea poate fi inca prins sub ramasitele trenului de pe Piccadily Line.


Persoana arestata este una din rudele unuia dintre cei patru. Se afla inca sub custodia politiei pt investigatii.

Info: http://www.timesonline.co.uk/article/0,,22989-1691994,00.html


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystina spune:

Doamne Ajuta!

Nu stiu pe voi, dar pe mine m-a dat putzin peste cap...colac peste pupaza lui Ryan i s-a oferit un job in Londra si stiu ca am sa fiu paranoica pentru ca la ora de varf va fi in metrou.

Cum mai e atmosfera in Londra?



Cristina si Lilly Elisa

http://community.webshots.com/user/crystinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Crystina, deocamdata se stie de atacuri asupra moscheelor musulmane si atacuri rasiste asupra musulmanilor.
Un musulman de origine asiatica a fost ucis ieri intr-un astfel de atac.

Tensiunea e maxima.

Abia azi a fost aglomeratie in zona mea, atat la bus cat si la metrou. Ca ieri si alataieri a fost gol aproape.

O colega de-a mea care trebuie sa mearga in centru la o firma client pt contabilitate se teme sa mearga. Azi sta acasa.

Vad ca multi sunt in continuare dati peste cap. Colac peste pupaza, vad zilele trecute un reportaj pe Five daca nu ma insel in care zic astai ca ei se asteptau la un atac cu substante radioactive si apoi prezinta pe larg efectele, cum se poate realiza astfel de atac samd. Adika, mey teroristi, ia mai luati o idee...ca cine stie..!?

Noi suntem hotarati sa evitam centrul pe cat posibil. Nu vreau sa cred ca am devenit paranoica dar macar un timp, pana se termina toata tevatura, e bine sa fim mai precauti ca de obicei.


--------------------

Andra
Noi
Paris1Paris2

Suflet de copil - povestea lui Andrei


O mana intinsa catre Toni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Crystina,
cel putin in s-v LOndrei este f liniste, pace si armonie ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic . Eu una cred ca am ramas singura fricoasa din partea asta de oras! Brrrr
Fam. mea isi trim copii cu metroul la scoala, ba ieri au mers in centru in Sloane Square si fetita cea mare a fost inafara Londrei cu trenul pt o serbare sportiva.
Toata lumea pare ok. Sapt trecuta, vineri, vb cu niste batrani de cele intamplate . Ei f relaxati, zambareti imi spun ca ''dar asta e primul incident de acest gen din viata ta? In rom la voi acolo nu a fost nici un atentat niciodata?'' Raspunsul il ghiciti si reactia mea ...
Alt cuplu de oameni la vreo 60 ani imi spun ca au bilete la teatru in Oxford Circus (asta tot vineri) si ca s-ar duce daca o sa se deschida teatrul.

Duminica eu cu Pui am fost in Trafalgar Squere si era puzderie , la fel era f aglomerat si in metrou si in bus.
Sper ca ati vazut si voi la tv cati oameni au venit la comemorarea a 60 ani de la sf celui de-a 2 lea Razb Mond/
La tot pasul cupluri de batranni brat la brat mergeau la comemorare. Babutele erau f cochete cu palarii sifisticate si barbatii cu baston cu maner din nu-s ce material :))
In bus noi ne-am urcat sus si era full.Nu va mai spun ca am inceput sa ma itiesc la o punga goala de la nu-s ce patiserie , ca ...dehh...un confrate o lasese in plata domnului ca sa imi dea mie dureri de cap.

Andreea si Ramy au fost si ele in centru si au zis ca era f aglomerat.

Eu recunosc ca imi e f tare frica dar -desi evit centrul- tb sa merg in continuare cu milj de transport ca altfel ins sa ma inchid in casa.
Mi-e f frica cand stiu ca vine pui cu metroul la mine si ma rog pt el.

Sincer, daca nu ar fi fost englezii astia asa curajosi si optimisti, eu o luam razna .Atitudinea lor iti inspira incredere , siguranta .

Eu vreo 3 nopti am visat urat si nu prea am dormit bine , dar acum is ok.

Nu avem ce face decat sa ne rugam la D-zeu .
Eu ma bucur ca politistii au facut ceva si ca sunt pe urmele celor vinovati sau macar a unora dintre cei vinovati.
Nu cred ca se mai risca sa atace din nou chiar acum pt ca politia s-a descurcat f bine, cu siguranta mai bine decat se asteaptau teroristii.

Cu D-zeu inainte!





''Suflet de copil -ANDREI ONICIUC''
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52159
O sansa pt Silviu!
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52298

Mergi la inceput