Bebelusi de septembrie-octombrie 2004(59)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Iulyp, eu nu imi mai aduc aminte decat de Elena, Elianei care a aparut pe prima pagina la DC acum de putin timp.

La mine Alexandra sta in scaunelul de masa de fiecare data cand ajungem in bucatarie si ii dau si ei de lucru sa pape un biscuite ca sa nu se plictiseasca acolo.

Aissa, stai linistita ca o sa faca ea de toate in curand.


Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Aissa eu zic sa te bucuri acum de bebe stirb ca nu te poate musca la sange asa cum fac unii bebici, stiu eu care nu dau nume ca face nani in dormitor si poate ma aude si se trezeste.
Cat despre mersul si calcatul picioarelor... sa o vezi pe a mea cd ii dau salopetica cu botosel si merge de-a lungul canapelei cum se calca pe vf celuilalt picior si incercand sa faca urmatoul pas intinde cracul de la salopeta de ajunge cu vf piciorului pe la nivelul genunchiului la salopeta si continuand in felul acesta sa o vezi cu cracii de la salopeta dupa ea. Nu stiu daca am explicat bine si daca ma intelegi da daca ai inteles si-ti poti imagina cum o i-a dupa aia in 4 labe te prapadesti de ras.
Cat despre progrese bebei le fac in salturi asa ca sa vezi cd s-o salta Alexandra ta intr-un progres dinala cu mersul de o sa te lase masca... Atunci cine o sa fie in capul listei la ASA DA.

AURASI NICOLETA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Iulyp, sper sa nu te fi auzit personajul respectiv

Fetelor, nu ma intelegeti gresit, nu imi fac probleme, dar, ca orice mama, mi-ar place si mie sa o vad reusind o data toate aceste lucruri noi. Iar despre dinti, stiu ca ii ies curand, dar m-am saturat asteptandu-i. Adevarul e ca Alexandra e un copil foarte bun, cumintica foc, nu plange (decat foarte rar). Ii cer cam mult avand in vedere ca a fost prematur, dar sincer, la cat de batoasa statea in picioare nici nu mai stiu la ce varsta (in brate la mine) toata lumea zicea ca la 10 luni pleaca singura. Si uite, are 9 luni si 1 saptamana si nici macar nu se ridica (nu ca ar fi neaparat nevoie sa o faca....). Dar sunt nerabdatoare eu din fire si....mai sunt niste chestii pe care vreau sa le faca sa le bifez eu pe o lista imaginara.
Va multumesc tuturor pentru ca ma sprijiniti pe aici cand o iau razna....Si ca sa nu ma intelegeti gresit, cam in acelasi timp am "urmarit" evolutia a 2 copilasi. Baiatul sorei mele care s-a nascut cu probleme si fetita unei colege. Si la fiecare reusita simteam ca mai trecem de un prag (statul in fund, mersul, vorbirea). Si daca nepotul meu a reusit pe la 1 an sa mearga (desi...cica nici sanse de viata nu prea avea) iar acum, la 3 ani incepe sa "vorbeasca" (ca greu intelegem exact ce spune), fetita colegei mele nu da semne de evolutie in ciuda tratamentelor si recuperari...... Asa ca sunt un pic marcata de intamplarile astea si mi-a ramas asa, undeva un pitic pe creier si vreau sa o vad ca merge....

Cristina si Alexandra (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_simona spune:

LA MULTI ANI
LOREEMA MARIA


Multumesc Ramona, am reusit cu codurile sa scriu si eu colorat. Nu am inteles de ce nu a mers si pana acum, cand marcam si dadeam pe icoana, dar nu mai conteaza. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellen spune:

Aissa, eu te inteleg perfect. Si eu tare imi doresc sa o aud spunand si altceva infara de Tata, Baba si Papa pe care le zice de ceva timp. Altceva nu mai are in vocabular. Mai vreau sa o vad mergand singurica, sa ii iasa si ei mai multi dinti si multe altele.
Ideea este sa ne inarmam cu rabdare pentru ca or sa le faca ei pe toate in curand si tare bucuroase o sa fim atunci.

Este foarte bine ca Alexandra ta este o fetita tare cuminte, lucru pe care de ex. eu nu pot sa-l spun despre nazbatioasa aia mica a mea. Cum nu-i convine ceva, cum baga un plans scurt de nici nu mai stiu ce sa-i fac ca sa se linisteasca.
Dar cand vine si ma pupa, uit de toate si asa imi vine sa o mananc toata.


Elena & Alexandra (25.09.2004)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51010" target="_blank">Povestea Alexutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_simona spune:

LA MULTI ANI si pentru Vlad, Ana Maria, Miron Radu si Omar.

Andreea am vazut pozele. Ce printesa frumoasa ai!!!

Foarte greu imi merge net-ul, poate din cauza vremii. Pe la noi bate foarte tare vantul, ploaia s=a oprit deocamdata.

Poze noi http://community.webshots.com/album/386803892avBzoF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Buna, fetelor
Dar voi scrieti nu gluma.
Mai am vreo 3 pagini de citit, dar m-am gindit sa scriu intii ca acus mi se trezeste maimuta si nu mai apuc.

Am schimbat ghipsul.

Ieri a fost ft maraita bineinteles, a mai vomitat dupa anestezie, dar a trecut, avem o pereche noua de pantaloni din ghips( fac si eu haz de necaz)
Vom sta inca cel putin 4 luni.
Asa a zis dr-ul.

Doar daca nu se indura Dumnezeu sa faca minunea mai repede...


Despre enterocolita... Vad ca a patit-o si MCM, imi pare tare rau stiu cum e.

DIANARUS, parca tu ai intrebat, este inflamatia unor intestine din cauza unui microb care intra in corp. Poate fi din mincare sau de la ceva murdar, sau ma rog, oriunde unde poate fi un microb.
Se manifesta prin diaree si febar de obicei.
Amelia doar o zi a avut diaree si febra dupa care facea mai rar dar tot moale si apos, dar fara febra.
Ptr ca noi credeam ca e de la dinti si rosu in git, nu am tinut prea strict regimul si tot ce avea lactoza ii facea si mai rau, tot se acidula si se irita intestinul tot mai mult, de aia a facut cu singe...
cel putin asa am inteles eu de la dr, daca cineva stiti altfel, spuneti ca eu zic ce am inteles, nu stiu daca e asa.


Am vazut poza cu fierul de calcat si nasucul de acolo. Mie mi se pare tare draguta poza aia.


Amelia maninca piine prajita la greu... are ceva? nu am citit tot si nu stiu care st parerile in privinta asta.
Dar daca vreau sa stea linistita citeva minute ii prajesc o felie si am scapat nitel.
In plus nici nu se discuta sa nu ii dam si ei cind luam micul dejun( la care avem mereu piine prajita) ca maraie pina nu ii dam.
Daca stiti ceva ca ar fi contraindicata sa imi spuneti si mie.


Si de peste.
Eu ultima data am gasit la magazin merlucius fara oase chipurile.
Am fost multumita, a avut doar citeva oscioare pe care le-am ales si gata...
Si codul eviscerat nu are asa multe oase, se pot alege usor.
Eu zic de fileuri inghetate. Proaspat nu am luat niciodata.


Va pupic pina cind ca am avut un filing bun. S-a trezit Amelia




Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_simona spune:

Ana, s-a mai vb de cirese. Sa-ti spun cum i le-am dat eu: vreo 15 cirese si o babana blenduite, si i-au placut tare mult. Ciresele cu coaja cu tot si scos numai samburele. Inca nu am resuti sa vad pozele voastra, nu merge, dar nu din cauza ta, din cazuza net-lui. Si Tudor merge daca il sustin, dar de-a busilea nu.

Ramona, am vazut link-rile. Nu stiu cand ai atata timp sa stai pe forum.

http://community.webshots.com/album/386803892avBzoF

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

Spunem si noi LA MULTI ANI pentru Loreema, Vlad, Ana Maria, Miron Radu si Omar !! Sa cresteti mari si sanatosi !

La multi ani tuturor bebelusilor si mamicilor care s-au serbat sau urmeaza zilele acestea.

Cristina si Alexia ( 31 Octombrie 2004 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns s_simona spune:

Aissa, stai linistita ca nici bb meu nu se ridica in picioare, si nu merge nici in patru labe. Iar de intors de pe o parte pe alta, tine-te bine, numai de la 9 luni a inceput sa se intoarca, asa ca stai linistita. Si nici mama nu zice!!! Doar ta-ta-ta-ta. Iar painea prajita, deji are 5 dintzi, o papa pe gingiile din spate, sa-l vezi cum o muta de pe o parte pe alta, ca o babuta.

http://community.webshots.com/album/386803892avBzoF

Mergi la inceput