M-am hotarat ......adoptie (16)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Valiburu, poate in Galati este altfel.
La noi, in cadrul motivatiei de a adopta mi s-a cerut sa specific varsta, sexul si situatia psihosociomedicala a copilului pe care dorim sa-l adoptam.
ca urmare a trebuit sa specificam varsta si faptul ca dorim un copil.
Iti scriu exact cum scrie in atestat:
in baza dispozitiei Directorului general, familia x cu domiciliul in y se atesta ca familie apta sa adopte 1 copil din grupa de varsta 0-2 ani indiferent de sex.
prezentul atestat este valabil 1 an de la data eliberarii.
Atat si nimic mai mult.
Din pacate suntem in Romania si ne supunem legilor romane indiferent cat de bune sau proaste sunt.
Pupici la bebic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Irina felicitari pentru atestat!


corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

eu am ajuns la concluzia ca fiecare DPC are totusi regulile lui interioare. noi ne-am refacut atestatul pentru ca expirase cel din 2004. intradevar pe cel din 2004 nu se specifica ce copil doresti dar in cel nou scrie:

,,Familia....si-a exprimat dorinta de a adopta un copil cu varsta cuprinsa intre ... si ..., de sex masculin, clinic sanatos"

de fapt ni sa cerut de la inceput sa specificam (pentru noul atestat) ce si cum. bineinteles ca daca gasesti un bebe mai mare sau mai mic sau alt sex decat ai cerut te poti razgandi dar cred ca acum prin specificatia asta vor sa aiba o evidenta mai clara.nu inseamna ca daca pe altul nu se specifica acela e gresit, cum spuneam si la inceput cred ca difera de la DPC la DPC.

Irina, felicitari pentru atestat si bafta in continuare.

Meme sa iti traiasca domnisorica e o frumoasa.

Lorelei si





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hosen spune:

salut,din cite opserv tot ce scriu nu ese la iveala si pur si simplu dispar,dar sa stiiti,ca eu totusi va duc dorul,si sunt alaturi de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

Este o babilonie sa nu fie la fel. Ma gandesc la cum este legea, care in mod normal la final ar fi trebuit sa aiba niste anexe in care sa se prezinte documente standard care sa fie toate la fel.
ma gandesc ca in decurs de un an vreau sa mai adopt un copil, sau poate sunt gemeni, cum procedez? Nu voi avea voie decat la ce am scris pe hartie, adica ori baiat ori fetita? Este stupid!
La mine scrie ca din punct de vedere psihologic, material si altele sunt apta sa adopt copii si actul este valabil un an de zile!
Oricum suntem in Romania si totul este posibil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valiburu spune:

cred ca se cam termina cu plasamentul pt noi in cateva zile. Vom primi copilul in incredintare in vederea adoptiei. Lucrurile merg bine si destul de repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

quote:
Originally posted by o mamica fericita

eu am ajuns la concluzia ca fiecare DPC are totusi regulile lui interioare. noi ne-am refacut atestatul pentru ca expirase cel din 2004. intradevar pe cel din 2004 nu se specifica ce copil doresti dar in cel nou scrie:

,,Familia....si-a exprimat dorinta de a adopta un copil cu varsta cuprinsa intre ... si ..., de sex masculin, clinic sanatos"

de fapt ni sa cerut de la inceput sa specificam (pentru noul atestat) ce si cum. bineinteles ca daca gasesti un bebe mai mare sau mai mic sau alt sex decat ai cerut te poti razgandi dar cred ca acum prin specificatia asta vor sa aiba o evidenta mai clara.nu inseamna ca daca pe altul nu se specifica acela e gresit, cum spuneam si la inceput cred ca difera de la DPC la DPC.

Irina, felicitari pentru atestat si bafta in continuare.

Meme sa iti traiasca domnisorica e o frumoasa.

Lorelei si





ROBERT


Noi am adoptat anul trecut si ne-au intrebat ce copil vrem(adica sexul si varsta) si pe dosarul cu care am intrat in comisie scria asta.Atunci ne-a zis as.sociala ca nu are voie sa ne prezinte decat copii care se potrivesc cu ce am cerut noi.Din fericire cand am mers sa vedem o fetita(ca fata am vrut) era acolo si Razvan.As. sociala era cu noi si a vazut ca a fost dragoste la prima vedere si a facut un raport suplimentar care l-a prezentat comisiei cum ca Razvan e copilul potrivit.Vreau sa mai zic ca nu am cotizat cu nimic la nimeni.Cred ca am avut mare noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns urziceanu spune:

Sunt tot in asteptarea intalnirii cu asistentul social.
El nu da nici un semn de viata desi au trecut 9 zile.
Ce spuneti fetelor,sa-l sun eu?

corina urziceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o mamica fericita spune:

Corina sunal. ce am invatat eu din toata treaba este ca trebuie sa lasi sfiala la o parte si sa ,,insisti" tu.


pupici Lorelei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patri spune:

Buna Corina,
si eu sunt in faza de obtinere a atestatului, si desi am depus dosarul in 29 iunie am avut o singura intalnire cu asistenta sociala, si asta dupa ce am sunat eu desi mi s-a spus sa astept ca mi s-a trimis o scrisoare acasa. Am stat o saptamana fara sa primesc scrisoarea, asa ca am sunat eu, si m-am inteles cu asistenta cand poate veni la noi acasa. Acum insa nu se mai intampla nimic pt ca e periada de concedii, si pana in 22 aug stau si-astept! Mi s-a parut destul de ciudat ca desi legea spune ca se elib. atestatul in 60zile, mie mi-a spus ca depind de un curs care se face numai cand sunt destui (? cati?)solicitanti si se va face probabil prin sept- desi eu ar trebui sa prmesc atestatul la sf lui august. Cine stie cum e cu cursul?
Ma simt un pic ciudat cand ma gandesc ca fetita mea (pe care inca nu o cunosc dar sigur exista) sta si sufera de caldurile astea, cand eu as putea avea grja de ea...Avem o cabana pe malul lacului unde abia astept s-o duc...
Cel mai greu e sa astepti...
Va pup pe toate, fericite cu puiuti sau cautatoare ca mine

patri

Mergi la inceput