Mamici de ianuarie-februarie 2006 (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Buna dimineata!
Vad ca scrieti, nu gluma! De abia am timp sa va citesc dar parca sunt dependenta de voi....cand ajung la serviciu, primul lucru- accesez forumul sa vad ce mai faceti, cum va mai simtiti....
Azi stau acasa pentru ca aseara nu m-am simtit bine (am facut iar o infectie urinara) si am nevoie de caldura. Mi-e frica sa iau medicamente asa ca ma tratez cu ceai si multa, multa caldura.
Teolinda scumpo iti multumesc, esti o draguta...
Dragelor, abia astept sa treceti de perioada cu greturile si sa va fie bine ca mi-e o mila de voi cand vad cat va chinuiti.....
Eu am facut ciorba de fasole verde cu multa smantana si mai tarziu o sa fac tocanita de miel cu cartofi noi, mamaliguta si salata de salata verde cu putin zahar si otet!
Ce imi place foarte mult si mi se pare o mancare usoara si simplu de facut este ciulamaua de dovlecei!
Va doresc o zi excelenta si fara greturi si va pup mult de tot!
Ioanasi Samburel 13+


Pozicile mele: http://pg.photos.yahoo.com/ph/tuturugaioana/my_photos
Samburelul: http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20704;29/st/20051225/dt/7/k/d1f9/preg.png

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Hello burtici,

Paula ma bucur ca ai numai vesti bune si bb este foarte bine dezvoltatApropos...ce vrei fetita sau baietel?
Catalina si Giova sa purtati cu placere hainutele,daca se poate sa le vedem si noi
Bee pt dureri de cap incearca ceai cu multa lamaie si miere , iar pt ca esti deja in sapt .13 cred ca poti lua si un paracetamol( panadol) Sper sa iti treaca durerile de capcat mai curand!
Mirela( parca tu ai scris de supa?) si fetele care nu stiu sa faca galusteLa un ou se pun 3 linguri cu gris( eu fac din 3 oua si pun aproape 10 linguri de gris daca mi se pare ca nu e prea legata compozitia)Lasati 5 minute compozitia sa se lege dupa care luati cu o lingura de supa din compozitie si incepeti sa puneti in oala
Irina asculta de dr. si nu mai face efortAi facut baie in mare ?Am auzit ca apa este foarte rece...Vacanta placuta in continuare
Fetelor ne-am inmultit si nu mai tin minte care ce spuneVa citesc iar cand intru sa scriu mesajul uit pe parcurs ce spune fiecare( adica uit cine )
Astazi m-am apucat si eu de curatenie pt ca ma simt mai bine si vreau sa profitMancare as fi vrut ardei umplut( dar inca nu am cumparat ardei) o sa mananc niste cartofi prajiti cu branza rasa si salata verde .Trebuie sa ma uit la iaurturile din frigider sa vad daca nu au expirat, mi s-a taiat cheful si de iaurt, cred ca in final vor ajunge pe fatza mea sub forma de masti
Apropos.....eu de cand sant gravi am un ten super frumos!!! Nici nu am mai avut nevoie de mastiVoi cum stati?
Va pup pe toate, sa speram ca ne mai lasa greturile

9+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

MARAKI mercic de reteta de galuste.nu-i chiar asa de greu,mai ramane sa caut gris.cu malai nu merge nu-i asa?ce intrebari toante...
apropo de ten.pai mie imi ies cosuri acum cu nemiluita.pana si sotul a zis ca m-a visat azi noapte plina de cosuri.o avea cosmaruri cu mine,ca totusi nu am ajuns asa de urata si respingatoare?.iar parul il spal in fiecare zi ca mi se ingrasa repede.
in ceea ce priveste iaurtul si eu il suport cu greu.de fapt este vorba de toate lactatele care fermenteaza la mine in stomac si-mi fac rau.
IOANA pofta buna !pare tare delicioasa mancarea ta!

mirelutza si bebelacul9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns utocatalina spune:

Maraki ce sa zic...am doua cosuri de toata frumusetea...dar am auzit ca sunt semne de fetita asa ca nu ma mai supar!
Giova si eu am bagat vinete, dar acum m-am saturat ca am mincat vreo 3 zile..ai grija daca faci sa nu ti se aplece...
Bee ma gindeam ca poate te ajuta un ceai de tei si sunatoare..poate face bine si la cap..ia incearca!
Mirela10 eu nu pap iaurt ca nu-mi place si cum si eu am o gastrita nu prea ma omor cu el...mai mult cascaval si brinza...
T_Ioana mi-ai facut pofta cu cartofii noi...immmmm ce de papa bun vrei sa faci! Succes!
Irinadum daca s-a lipit placenta este ok..bravo...ai grija si nu face efort...
Magduta inca nu stiu prea multe despre triplu test, dar cind o sa aflu o sa-ti zic..si eu o sa fac dupa 14 sapt. cred...
Giova si eu am pofta de un capuccino sau macar de o ciocolata calda, dar cum eu mai ciuglesc dulce in fiecare zi, am sa ma abtin nitel..
Lacramioara o sa incerc sa pun niste poze cu costumul vernil...in el sunt azi si ma simt atit de bine...diseara o sa pun poza pe site..
Ana_m si eu sunt tot ca un balon...de aia am trecut la lucruri 44 in conditiile in care eu port 42 sau 40..
Denisa abia astept sa ne auzim on line...pupici si ai grija de bebe strumf...
Fetelor eu si ieri si azi am avut asa o stare de sfirseala, arsuri si gaze..cind pe gura cind pe partea dorsala...nu mai stiam ce sa fac sa ma opresc..
Pupici la toate si pe curind!

Sa nu depunem armele si vom reusi!
Cafeluta draguta
9+
Simburica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Hello..hello burtici harnicutze ca niste . Iar ati dat iama in taste si ati umplut pagini.

Mirela scuza-ma ca ti-am facut o asa pofta cu supa de galuste. Daca stateai in Bucuresti..mergeam si mancam una impreuna.

Eu am fost si mi-am luat rezultatele la analize si au iesit asa : (poate stie cineva si daca este ok..la toxo si rubella)
Rubella IgG-POZITIV/192.3; IgM -NEGATIV
Toxoplasma IgG-POZITIV/63.2; IgM -NEGATIV

Mycoplasma, ureaplasma si Chlamydia -NEGATIV.

Apoi m-am dus si mi-am luat hainute , pe Calea Dorobantilor si anume: 2 perechi de pantalonasi 3/4 ( portocaliu-banan si turcoaz) si o bluzita alb si turcoaz + camasuta cu portocaliu si imprimeu ca sa am cu ce sa asortez pantalonasii. Toata distractia m-a costat 2.760.000 lei.
Dupa care...mi-am luat si "Mama si Copilul" de Capraru...pe care am dat 545.000 lei.

Bebe vad ca este f. cumintel..cred ca a aflat ca diseara mergem la Echo.

Cata si Giova sa purtati cu placere hainutele. Catalina tu de unde ti le-ai luat?

Ioana ..cum stai tu la caldura? Cine ti-a recomandat? Mie mi-a zis medicul sa am grija sa nu fac infectie urinara..si sa beau lichide multe ca sa previn...2-3litri pe zi. Tu cum ai reusit sa te pricopsesti cu ea?

Denisa vreau si eu sa fac gradi...da' nu am cu cine...iar noi doaua suntem la prea mare distanta.

Monica cred ca noi doua suntem cele mai burticoase .

Promit ca voi pune si eu poze cu mine...(da' nu promit cand).

si pe curand!

O zi buna si pofta buna..ca e ora...
12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Teolinda uite ce am gasit la mamici de nov-dec:

"Reply with Quote
Eu azi vin doar cu raspunsuri intarziate:
CMV insemna Citomegalovirus.
Si urmatoarele titruri la orice analiza la care apar inseamna in termeni populari
IgG pozitiv: neimun
negativ: imun
IgM pozitiv: infectie acuta
negativ: lipsa infectiei"

Deci inteleg ca tu nu ai nici una nici alta dar trebuie sa ai grija ca imunitatea la ele este scazuta.Oricum nu iti face probleme ca analizele vad ca au iesit ca esti bineBafta diseara la eco

9+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns T_Ioana spune:

Teolinda eu sunt experta in infectii urinare. Cand spuneam de caldura ma refeream la faptul ca stau in pat, sub plapuma(la noi noaptea sunt cam 7-8 grade)si am tot timpul sosete in picioare, halat de casa, umblu doar cu pantaloni....
Infectia am facut-o pentru ca nu reusesc sa beau prea multe lichide si nici nu merg la pipi de cate ori simt nevoia.La mine la serviciu toaleta pentru femei este la etaj si este mizerie si mi-e sila sa merg. Asa ca ma abtin cat pot si merg la toaleta cand ajung acasa.
Dar ieri a fost groaznic, am ajuns acasa plangand de durere pentru ca in timp ce mergeam ma durea cumplit, ma apasa si bebe pe vezica....oribil!
Oricum, de cand sunt gravida vad ca am lasat-o mai usor cu infectiile, inainte faceam tot la 1,5 -2 luni si imi iesea la analize Escherichia Coli, dar acum sper sa fie bine. O sa merg luni sa fac urocultura sa vad cum stau!
Bafta diseara la echo...asteptam vesti
Catalina, asteptam pozici cu hainutele!
Pup fetili
Ioana si Samburel 13+

Pozicile mele: http://pg.photos.yahoo.com/ph/tuturugaioana/my_photos
Samburelul: http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20704;29/st/20051225/dt/7/k/d1f9/preg.png

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Monica!

Ma gandeam eu ca sunt in regula...o sa-mi suna medicul diseara..si care este treaba cu valorile si ce trebuie sa fac .

Cum te mai simti?

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Teolinda sa porti sanatoasa hainutele Eu ma simt bine deocamdataSper sa ma tina asa ca sa pot face si eu curatenie si sa sterg geamurile din dormitorDeocamdata imi fac siesta ca abea am mancat si ma uit la 9595 de la Antena 1
Catalina eu cand am fost gravi cu fata nu am avut probleme cu tenul.Se spune ca te patezi, te buzezi cand faci fetita...eu nu am avut nici un fel de probleme, aveam tenul super.Se mai spune ca la fetite ai greturi mari insa am o prietena care e in 26 sapt. si are greturi la greu iar la eco dr. a spus ca e baiatEu ma i-au dupa instict si simt ca am fetita
Denisa ce faci? Cum te simti?
Ioana ti-am vazut pozele si esti frumusica foc

Pupici tuturor fetelor

9+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela10 spune:

TEOLINDA pai ramai datoare cu o supa de galusti,ca in baza mea nu o sa o fac asa de curand.dar de pofta mi-e pofta,si mai as vrea cartofi noi ca aici nu sunt.nu se indura cineva de mine sa-mi trimita mancarica prin colet asa ca la mama acasa.
CATALINA eu nu suport nici branza si nici cascavalul.si sa stii ca si eu ma lupt cu gazele si arsurile dar rau de tot,mai ales seara cand ma culc.de atatea gaze am impresia ca incep sa plutesc,si adorm cu mare greutate pt ca e f suparatoare treaba.au fac gaze cand mananc fructe si legume,deci in concluzie cred ca nu o sa mai mananc nimic.
a,si cu prestatul...nu am chef de loc,cred ca din cauza ca sunt stresata sa nu pateasca ceva bebeul,si din cauza ca ma simt rau seara.bine ca am un sot tare intelegator si sper ca din trim 2 sa recuperez.
hai mai scrieti ce ati mai facut de mancare ,ca poate imi vine si mie pofta de o mancare mai ca lumea in afara de paine goala.


mirelutza si bebelacul9+

Mergi la inceput