Ortodoxism din Postul Mare in Postul Mare(3)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Fetelor, am revenit si eu... Ca voi toate, am avut si eu o perioada destul de plina si stresanta pe toate planurile. Dar am putut sa imi iau o saptamana de concediu si sa ma bucur de tot ce ma inconjoara, in ultimul timp nu mai puteam sa fac asta:-(

Sabina, condoleante si pace in suflet. Sa ii odihneasca Dumnezeu sufletul bunicii tale.
Si asteptam poze de la nunta surioarei tale. Sa fie intr-un ceas bun!

Nicol, asa cum si tu ai zis, poate ca asa e mai bine in privinta examenului, vei afla mai tarziu...
Sa stii ca si eu, ca toata lumea cred, am simtit si eu durerea pe care ai avut-o cand o persoana draga te-a dezamagit. Eu, dupa ce am reusit sa ma ridic dupa lovitura, am incercat sa restabilesc relatiile personale cu ei (finii mei de cununie) dar nu s-a putut. Am vorbit si cu parintele duhovnic despre asta si cred ca ar fi bine sa faci si tu la fel.

Irina, incearca sa te odihnesti, nu mai trage atat de tine. Incearca sa gasesti timp si pt tine, pt sufletelul tau, sa te incarci cumva. nu ajunge la epuizare pt ca nu vei mai putea face nimuc. Iti tin pumnii!

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Buna dragelor, sper ca sunteti toate bine!! Sau daca suntei in concediu, va doresc o vreme superba si multa odihna!

Vreau sa va intreb ceva: cineva de alta religie mi-a spus ca nu au sens rugaciunile pentru cei morti, ca nu scrie niciunde ca rugaciunile noastre ii ajuta dupa moarte. Stiu ca pomenirile mortilor de fac mai ales la ortodocsi (nu stiu daca si la catolici). Deci exista un loc unde scrie ca trebuie sa ne rugam pentru cei plecati din lumea asta, in afara de Sfintii Parinti?

Sabina draguto, ceva asemanator am patit si eu cu examenul...locul era pastrat pentru altcineva. Dar Dumnezeu stie ce face, asa ca acum am revenit la sentimente mai bune si iau viata asa cum este. Asteptam poze de la nunta!

Vianne, ma bucur mult ca ai revenit, nu ai mai scris aici de mult timp! Bine ca ai concediu, sa te odihnesti si sa te reincarci. Mai stii ceva pelerinaje undeva? De atunci de la Prislop eu n-am mai fost nicaieri si imi tanjeste inima dupa asa ceva. Am fost si eu extrem de ocupata si stresata chiar si in weekend. Pupici si intra mai des pe aici.

Irina, fruntea sus!! Cum mai stai cu invatatul? reusesti sa citesti rugaciunea aceea zilnic? Pe mine rugaciunea m-a tinut in picioare, ca altfel...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Vianne,bine ai revenit!Concediu placut!
Eu sunt mai relaxata acum,fiindca am renuntat la ideea de a ma prezenta la examenul de titularizare.Ce-o fi o fi,nadajduiesc ca Dumnezeu ma va ajuta cu rugaciunile Maicii Domnului si ale Sfantului NIcolae sa primesc un post in toamna.
Acum mai am doar examenele de la curs,inca 4,termin saptamana viitoare,si pentru ele nu ma stresesz asa mult.Abia astept sa termin sa revin la programul dinainte.Cred ca o sa-mi vina tare greu sa ma reantorc la servici.
Nicol,referitor la rugaciunile pentru cei adormiti,ai aici ceva interesant:http://www.odaia.go.ro/morti.html.Daca persoana cu care ai vorbit e de la neoprotestanti,vezi ca forumul sit-ului odaia este foarte interesant,e un grup de discutii ortodox-neoprotestant.Eu il urmaresc,am invatat foarte multe de acolo.
Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Un articol foarte interesant despre Tanacu :http://ro.altermedia.info/?p=2449Irina si bb Ilinca(26apr04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns star33 spune:

Irina, multumesc pentru linkuri. Ma bucur ca te-ai linistit cumva si sa dea Domnul sa ai post din toamna. Iar titularizarea merge si anul viitor. Mai bine sa termini cu examenele de acum, decat sa le ametesti pe toate si sa te stresezi la maxim. Era prea mult pentru tine! Spor in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Va propun o intrebare : la ce bun sa ne mintim pe noi insine ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by amuleta

Va propun o intrebare : la ce bun sa ne mintim pe noi insine?


nu e bun, dar parca poti sa iti dai mereu seama cand o faci? privind retrospectiv, cand m-am mintit singura a fost de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

"Iisus Hristos nu critica faptul ca indracitul era legat si nu condamna comunitatea pentru practici inumane (umanismul ca si concept avea sa apara mult mai tarziu, in vremuri de cadere duhovniceasca) si il vindeca cu puterea rugaciunii."

citatul e din link-ul dat de irina si fara a vrea sa va provoc, as dori sa-mi spune-ti si mie de ce umanismul e invers proportional cu duhovnicia. ca io asta inteleg din: umanismul apare in vremuri de cadere duhovniceasca, adica daca duhovnicia nu scadea, umanismul nu aparea? care e legatura intre umanism si duhovnicie sau lipsa ei?

"Astfel, cazul Parintelui Daniel, de la Tanacu a servit perfect intereselor unor cercuri antiortodoxe si antihristice de a pune la zid ortodoxia si avem suficiente motive sa credem ca aceasta lupta este doar la inceput… "

sublinierea imi apartine ... e drept poate cazul a servit anumite interese ... dar cert ramane ca fata a murit.
"Si a zis unul: Du-o la Ierusalim, la mormantul Domnului, ca acolo ori moare ori se tamaduieste!, ca asa-i acolo”.
io ma intreb a vrut maicutza asta sa-si asume riscul? sa se tamaduiasca sau sa moara? a intrebat-o cineva? sau nu aveau pe cine, ca era posedata si nu ea ar fi raspuns ci diavolul din ea

la ce bun sa ne mintim pe noi insine? ... asa cum spune si conchita, de teama ... pentru ca vrem sa traim cu iluziile noastre, nu vrem sa le pierdem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Pai cu mintitu e simplu...de obicei nu stim cand o facem.Abia mai tarziu ne dam seama ca n-am fost realisti.

De exemplu....un netalentat face scoala de muzica si facultate....dupa care totusi isi da seama ca s-a mintit si se-apuca de altceva(caz real)

Deci uneori ne mintim si din orgoliu.Adica dintr-un f mare pacat.Se pare ca si teama e la fel de pacatoasa.....


Uite cum inteleg eu citatul despre umanism.Caderea duhovniceasca, adica faptul ca nu-l pui pe Dumnezeu pe primul plan e baiul, de aici "umanismul", adica Omul in centru.

Insa si acest Umanism a venit ca reactie la multe exagereri,gen tortura, ars pe rug etc.In fond...Porunca e mare, "Sa nu ucizi".



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Adela99
as dori sa-mi spune-ti si mie de ce umanismul e invers proportional cu duhovnicia. ca io asta inteleg din: umanismul apare in vremuri de cadere duhovniceasca, adica daca duhovnicia nu scadea, umanismul nu aparea? care e legatura intre umanism si duhovnicie sau lipsa ei?



am vazut aseara un film super, Povestea calugaritei (The Nun's Story) cu Audrey Hepburn, exact despre dilema asta. cred ca ti-ar placea sa-l vezi, Adela. sunt scene acolo care ilustreaza cu o simplitate miscatoare lupta asta de a alege intre "spiritul"(=umanism)si "litera"(=duhovnicie) legii. cred eu ca numai sfintii le pot imbina armonios.

probabil ca e valabil si raspunsul ca umanismul este centrarea pe om, in timp ce duhovnicia e concentrarea pe Dumnezeu. si cam asa s-a intamplat in istorie, cum citezi tu: dupa evul mediu, atentie se inchid usile, urmeaza statia renasterea. :))

Mergi la inceput