Dr. Nayel-CF2(5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Multumesc din suflet pentru incurajari.
Incerc sa fiu barbata!
Am sa va dau de veste cat de repede pot!
Multumiri,
Alina si bebe nazdravanul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Chris, nu cumva a luat infectia la ochi din spital? Ca la noi asa s-a intamplat.
Initial am avut secretie asa cum spui tu, i-am dat cu Genticol, si a trecut cam 90%, dupa care a tot revenit.
Noi am mers la Oftapro si prima data ne-a dat Tobrex si Nettacin, insa a spus ca nu crede sa fie canalul, deoarece cand a apasat la coltul ochiului nu a iesit mai nimic, iar a doua oara a spus ca s-ar putea sa fie. Deci totul era relativ, nu cert, insa, de obicei cand exista infectii repetate, cam asta e cauza.
Eu zic sa mai astepti, trece si de la sine.
Unde ai fost pana acum, la ce medic?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Crinuta, hai ca m-ai linistit. Si eu i-am pus Genticol incepand cu a treia zi de la externare si pana acum doua zile (cam trei saptamani !!!) si degeaba!

Da, am observat prima data in maternitate, le-am zis asistentelor de la copii, si i-au pus ceva in ochisor acolo. Acasa a venit medicul de familie (e aceeasi doctorita care l-a crescut si pe sotul meu, din primele lui zile de viata) si mi-a dat Genticol. Ieri am sunat la asistenta, mi-a recomandat Tobrex, dar mi-a zis ca mai bine sa ma duc iar la medicul de familie. Din cate am inteles Tobrex e antiinflamator, asa ca n-ar avea de ce sa ni-l recomande: ochisorul nu e umflat, doar are o secretie...

Oricum, daca zici ca trece de la sine, e totul ok. Eu oricum ii pun ser fiziologic in ochisor de cate ori vad secretia aia, si apoi o sterg cu o compresa sterila imbibata tot cu ser fiziologic.

Multam' mult de raspuns, Crinuta!

Numai bine,
Chris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Chris, i-ai facut analiza secretiei? Eu zic sa o faci si mergi cu rezultatul la oftalmolog sa iti dea tratament.
Nu se dau picaturi " dupa ochi".
Sunt multe subiecte cu problema asta la " Parintii intreaba...", unul e chiar deschis de mine si ai sa vezi diferite situatii.
La noi Tobrex nu a ajutat aproape deloc, asa ca l-am oprit.
Culmea e la inceput l-am dus inapoi la CF 2 sa ii daca dr Anca analiza aceea de ochi si ea ne-a dat Genticol, care trebuie sa recunosc a ajutat, insa, asa cum ti-am spus a revenit.
Peste vreo 3 luni in care nu era zi sa nu ii stergem ochisorul de secretie am repetat analiza la Medlife, si nu i-a iesit nimic, desi initial la CF 2 iesise stafilococ.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina78 spune:

Buna dimineata fetelor,
Nu am nascut inca. Bebe se simte foarte bine acolo unde e iar eu inca nu am pierdut dopul gelatinos iar colul este inca inchis asa ca domnul doctor a spus ca nu avem motive sa-l grabim sa vina pe lume.
Nasterea se poate produce oricand saptamana asta asa ca suntem in asteptare.
Ultima data bebe avea 3,700 iar ieri am uitat sa-l rog sa-mi spuna exact cu cat a mai crescut dar mi-a spus ca e mare.
Sper cava fi bine si va iesi rapid afara sa faca cunostinta cu noi.

Trei saptamani m-am rugat sa nu se nasca iar acum cand e tati din nou acasa el nu mai are chef sa vina afara.

Va pupam,
Alina si bebe 39 sapt +1zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

fetelor,
credeti ca dr.Nayel primeste o gravida in 36sapt. cu analizele la zi?

astept raspunsurile voastre!
Alina28sapt.+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by baicualina

fetelor,
credeti ca dr.Nayel primeste o gravida in 36sapt. cu analizele la zi?

astept raspunsurile voastre!
Alina28sapt.+






Eu zic sa incerci. De ce nu te-ar primi?

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

Crinuta,

mersi de incurajare
voi incerca sa vedem daca se poate...sper sa fie ok si sa mearga totul bine!

Alina28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

Buna fetelor!
Sunt si eu pacienta Dr. Nayel, am o sarcina de 27 saptamani, baietel si se pare ca voi naste pe 27 septembrie, asa zice d-l Dr.Inca nu stiu daca voi naste normal sau prin cezariana.
Mai e cineva printre voi care va naste atunci?
Voi de obicei mergeti la consultatii la spital sau la cabinet? La spital este mai aglomerat?
Si inca o intrebare: mi-a zis d-l Dr. sa iau materna, eu pana acum am luat numai tardiferon fol si magneziu, si am uitat sa-l intreb daca trebuie sa le iau pe toate sau sa continui numai cu materna? Voi cum procedati? Luati numai materna?
Si inca o intrebare, d-l Dr. poate fi deranjat si noaptea in caz de urgente? Adica raspunde la telefon si la ore mai nepotrivite?
Va multumesc anticipat!!!
Mary 27 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Mary ilie bine ai venit ! Sarcina usoara in continuare!!
Eu iti raspund la ultima ta intrebare: DA, dl. doctor poate fi deranjat noaptea. Eu am nascut cu el la 5.15 a.m., si inaintea mea il trezise din somn o gravidutza careia i se rupsese apa...

Despre medicamente e mai bine sa il suni sa il intrebi.
Eu am mers la cabinet, pentru ca locuiesc la doua-trei statii distanta.

Multa sanatate!

Mergi la inceput