Harry Potter 6

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Intru si eu in club, atita inventivitate cita in cartile lui HP mai rar, iar formulele vrajilor sint pur si simplu delicioase (mai ales pt un latinist ).

Hm... Porumbitza, poti sa-mi trimiti si mie ultimul volum, daca il ai (pe adresa buburuzica@gmail.com)? Si apropo, cum ai dat de el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Multzumesc frumoosssssssssssss!!!!

Gata, ma pun pe citit! Noroc ca azi nu trebuie sa ma duc la servici, da in schimb vor ramine vasele nespalate!

PS: Ma mira ca sunt la capitole alte titluri decit cele pe care le da Amazon...Hei, poate avem parte de doua HP 6!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

trimis!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Aualeuuuuuuu Porumbitoooo m-ai omorat. Jur ca o sa-mi cumpar si versiunea in engle si cea in romana dar nu mai am rabdareee pliz pliz pliz baga si aici roxana_nastase@yahoo.com

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alibaba spune:

mai fetelor , anul trecut inainte sa apara volumul 5 a aparut tot asa o versiune pe internet ... si cand am citit cartea am constatat ca nu avea nici o legatura cu versiunea in engleza care circulase ...

Porumbita , tu esti sigura ca este volumul 6 original ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

atat de sigura cat poate fi cineva care nu a avut originalul in brate!

are la sf cuvantul autoarei; are doua sute si de pagini...
eu am citit toate cartile de pana acum in varianta electronica intai si apoi clasica si nu au fost diferente!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myrrha spune:

Multumesc, Porumbitzo!
Sint bolnavioara, stau la pat si m-am apucat sa citesc. Deocamdata doar recunosc stilul, revin mai tirziu cu alte impresii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Well, eu sunt mai mult ca sigura (din pacate, ofof, ca nu mai am rabdare) ca aceasta varianta nu e cea adevarata...

In primul rind, nu se potrivesc titlurile de la cele trei capitole anuntate in Amazon.

(J.K. Rowling has revealed three chapter titles from Harry Potter and the Half-Blood Prince to be:

Chapter Two: "Spinners End"
Chapter Six: "Draco's Detour"
Chapter Fourteen: "Felix Felicis")

- pare rupta total de realitatea din cartea 5 (mie imi pare ca aceasta carte a fost scrisa fara cunoasterea volumului 5)
- cind a devenit Harry in volumul 5 animagus? si cind i-a spus Voldemort ca verisorul e si el un vrajitor?
- Perry, fratele lui Ron , apare subit din nou sa se inteleaga cu familia, fara nici o explicatie !
- nu se mai vorbeste deloc de Order of the Phoenix, nu am dat sa se vorbeasca despre Lupin si ceilalti
- epilogul e semnat de un oarecare Harry Writer si nu e deloc in stilul lui Rowling (a se vedea situl ei)

Parerea mea doar, bineinteles....nu am citit-o nici cap coada, am rasfoit-o doar dupa ce am trecut de primele 3 capitole.

Porumbita, iti multzumesc totusi mult, chiar in cazul in care nu e originalul!

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43117

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

astept sa apara si pe piata sa confrunt.. cum ziceam eu pe toate le-am citit asa si apoi am luat cartile si nu au fost probleme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:


am gasit linkul asta http://news.bbc.co.uk/cbbcnews/hi/uk/newsid_3566000/3566714.stm si ce e in carte e in concordanta cu ce a declarat aici!



Poate ai dreptate, nu zic ba... :) nu am timp pana luni,dar o sa intru pe site-ul scriitoarei sa vad...

Mergi la inceput