Va este frica de nastere?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

e normal sa existe si sentimentul de frica de teama, insa asa cum am mai spus, asa cum am fost si eu imbarbatata de alte fete si eu vreau la randul meu sa fac acelasi lucru!
fiti barbate fetelor!
la urma urmei trebuie sa ne gandim la bb si asta ne va da putere!
ca sa nu mai spun de familie sot,parinti si prieteni.....care sant langa noi!

Alina26sapt+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina1 spune:

Deocamdata nu pot sa spun ca mi-e frica...pentru ca puiul meu este inca foarte mic...Dar am ceva emotii cand ma gandesc la asta...
Daca va trebui sa nasc prin cezariana as vrea sa o fac cu epidurala nu cu anestezie generala.
Iar daca voi naste normal parca tot as solicita o epidurala...Asta depinde si de ce va spune doctorul...
Va pupicesc burticilor !


Cristina 3+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

La prima nastere, chiar daca era prin cezariana, mi-a fost un pic frica...de necunoscut, ca sa zic asa...Nu stiu daca imi era frica neaparat de nastere sau de eveniment in sine. Aveam niste emotii!!!!
A trecut...totul a fost ok...doua-trei zile mai greu...apoi m-am refacut foarte bine. Nasterea trece! Ceea ce urmeaza apoi e cel mai interesant! Greu si frumos in acelasi timp!!
Acum mai am putin si intru in luna a 9-a. De a doua nastere (tot cezariana) nu-mi mai e frica....stiu la ce sa ma astept. Stiti ce ma consuma pe mine rau de tot??? Ce o sa faca fetita mea de 2 ani fara mine cat sunt eu la maternitate!!! O sa planga dupe mine? Pana acum a stat NUMAI cu mine!!! Ma rog....si cu tati...dar mama e numai una...
Si ma mai gandesc un pic cu inima stransa cum va primi Emma venirea pe lume a fratiorului ei...Sper sa nu fie nici o problema, sa nu fie geloasa, iar eu sa reusesc sa ma impart cat pot mai bine...
Nastere usoara va doresc!!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Mie mi-a fost igrozitor de frica. Nu pentru mine ci pentru copil. Am intrat in operatie cu tensiunea 17.
Si la a doua nastere, atunci cand va fi ea cred ca imi va fi frica.

Nastere usoara fetelor si bebei sanatosi si mancaciosi



Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KULTA spune:

Nu stiu daca citind ce-ati scris m-am mai linistit sau imi este mai frica. Oricum, mi-e frica atit pentru bb cit si pentru mine. Mai am timp sa ma calmez pina in August cind e DPN-ul meu.
Pisi_ela, si eu imi fac probleme pentru fetita mea care in momentul in care voi naste va avea cam un an si 4 luni.
mira_m, mie la prima nastere nu mi-a fost frica deloc insa acuma...........imi vine sa mor de frica.
Cristina1, baicualina, Kittycat, romana, sunteti curajoase si va invidiez dar va felicit pentru ca aveti suficienta tarie ssi ginditi pozitiv.
lulu75, sa dea Dumnezeu sa nasti la fel de usor ca mama ta.
Albinutzza, dureri ca la ciclu.......da........si mai si.......dar tre sa gindim pozitiv.
ZenaO, eu la prima nastere n-am lesinat de durere dar nu mai aveam mult.Sigur n-o sa lesini, o sa-ti dea Dumnezeu putere.Se pare ca daca nu stim cu ce avema de-a face, avem un grad mai ridicat de inconstienta. Cu cit stii mai multe cu atita ti-e mai greu.
Intr-adevar chestia cu asemanarea intre nasterea mamei nu se potriveste.
Sanatate la burtici
k28+


Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

In majoritatea cazurilor, a doua nastere e mai usoara decat prima...Stiu din ce am citit, din ce am vazut in maternitate, din ce mi-au zis prietenele cu doi copii...Asa ca eu zic sa stai linistita...in nici un caz nu va fi mai rau ca prima oara!!
Am inteles ca si in cazul nasterii prin cezariana ar fi acelasi lucru: durerile post-operatorii resimtite ca fiind mai mici, refacerea mult mai rapida...Sa dea Dumnezeu sa fie asa!

Nastere usoara si bebei sanatosi si mancaciosi!!

quote:
Originally posted by KULTA

Nu stiu daca citind ce-ati scris m-am mai linistit sau imi este mai frica. Oricum, mi-e frica atit pentru bb cit si pentru mine. Mai am timp sa ma calmez pina in August cind e DPN-ul meu.
Pisi_ela, si eu imi fac probleme pentru fetita mea care in momentul in care voi naste va avea cam un an si 4 luni.
mira_m, mie la prima nastere nu mi-a fost frica deloc insa acuma...........imi vine sa mor de frica.
Cristina1, baicualina, Kittycat, romana, sunteti curajoase si va invidiez dar va felicit pentru ca aveti suficienta tarie ssi ginditi pozitiv.
lulu75, sa dea Dumnezeu sa nasti la fel de usor ca mama ta.
Albinutzza, dureri ca la ciclu.......da........si mai si.......dar tre sa gindim pozitiv.
ZenaO, eu la prima nastere n-am lesinat de durere dar nu mai aveam mult.Sigur n-o sa lesini, o sa-ti dea Dumnezeu putere.Se pare ca daca nu stim cu ce avema de-a face, avem un grad mai ridicat de inconstienta. Cu cit stii mai multe cu atita ti-e mai greu.
Intr-adevar chestia cu asemanarea intre nasterea mamei nu se potriveste.
Sanatate la burtici
k28+


Kulta graviduta si BB Daniela (15,04,2004)

Poze cu noi
"Lucrurile bune li se intimpla celor care stiu sa astepte"



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Kulta, te admir pentru curajul de a avea al dolea bebe asa de devreme.
Eu mai stau in expectativa putin. Fetita mea e mai mica cu vreo doua saptamani decat a ta.

Apropo e surior sau fratioara? Nastere usoara si toate cele bune!


Mira si fetita dulcika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabirus spune:

Eu pana nu de mult am fost eroina si imi imbarbatam prietena gravidutza la primul bebic si moarta de frica. Cum incepe sa se apropie deja evenimentul, incep sa imi pierd super-curajul.
Nici acum nu pot sa zic ca mor de frica, am incredere in medic si in instinctele mele. Stiu ca sunt o persoana cu o mare rezistenta in situatii de criza. Si eu am primit injectie data trecuta dupa vreo 10-12 ore si a fost cam nasol, dar am supravietuit.
Dar cand ma gandesc la bebe si mai ales ca l-am vazut ieri la eco, era asa de dulce cum isi tinea manutele si plescaia din gurita , imi ajunge sa imi amintesc de acea imagine si sare frica din mine.

Gabi, mamikul Evei si al baietelului din burtic, 30 sapt.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/coada_cometei/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_martinescu spune:

quote:
Originally posted by cocoloasha

Mie pot sa-mi spun ca mi-e frica, sa nu fie ceva in neregula cu bebele,dar atat........inainte sa raman insarcinata nici nu ma gandeam sa nasc natural,dar am asistat la o nastere naturala aunei prietene cu epidurala si,desi a avut travaliul de 12 ore,totul a fost ok,n-a avut dureri,era doar sfarsita de efort.
De fapt,cred ca cel mai mult mi-e frica de ignoranta medicilor si asistentelor care nu intotdeauna trateaza mamicile ca pe niste oameni,in primul rand (probabil ca intervina rutina de zi cu zi),dar conteaza foarte mult sa fie cineva cu tine,sa te incurajeze si eventual,sa te tina de mana - macar ideea ca e cineva care e langa tine.
In rest,ganditi-va ca sunt femei care nasc acasa sau femei care nasc pe camp sau oriunde altundeva decat intr-un spital,asistate.Deci.....se poate si mai rau....


Cocoloasha,mamica de cocolosh 30+ ,Victorash

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina_martinescu spune:

Frica de nasteri???Femeile nasc de mii de ani!!!Nu cred ca e ceva mai frumos in rolul femeii pe pamint decit sa aduca pe lume aceste mici sufletele care au o totala incredere in noi ca facem ce e mai bine pt. ei.
Am sa va relatez experienta mea personala poate va mai schimbati din pareri:
Locuiesc de citiva ani in Ge , deci cu posibilitati ridicate cu asigurari medicale si spitale moderne si asistente si doctori care iti pupa si picioarele numai sa mergi la ei iar daca vrei cezariana esti tratata ca o printesa ; ei bine, eu nu sunt genul : am nascut de 2 ori acasa singura cu sotul meu:
1. Alexia - nascuta 28.10.2003 - in 9 luni am fost de 3 ori la doctor ,n-am luat nici un medicament sau vitamine, doar voie buna, concediu in Franta la Atlantic cu cortul in luna a saptea,soare, apa, padure,relaxare, meditatii in natura si acasa, mult optimism si multa credinta ca nu se poate intimpla nimic, ca copilul meu isi doreste sa vina pe lume si pt. asta va creea conditiile necesare.Dupa o meditatie am spus ca voi naste pe 28.10.2003 la ora 10,30 toti au facut misto de mine,inclusiv doctorul meu care a dat ca data cea mai tirzie,calculind si gradul de nastere intirziata 24.10. Pe 24 am fost la el mi-a facut ecograf si copilul statea in pozitie de nastere bine mersi linistit.Pe 28 la 2 noaptea au inceput mici contractii, nu mi-am facut probleme pt. ca am STIUT ca nu va fi nimic pina la 10, la 9 dimineata sotul meu a pus apa in vana si am nascut in apa la 11,05.Copilul a fost (si este)minunat a deschis ochii imediat si parca mi-a multumit pt- ceea ce facusem pt.el.A avut 3,450 gr.si 52 cm.Am pus-o imediat la sin si a supt imediat cu o pofta nebuna ca doar se chinuise si ea sa iasa la lumina ,nu? la 20 min a iesit placenta, apoi am adormit toti, am meditat o ora si dupa masa ne-am dus la doctor sa confirme pt. oficialitati ca totul e OK.
2.La David nascut in 22.03.2005 a fost si mai interesant La 1,30 noaptea am simtit anumite neplaceri la ovare nu erau chiar contractii, din nou ne asteptam sa nasc altfel:dupa doctor trebuia sa fie pe 2.03 iar eu am zic 28.03 pina faceam noi din nou calcule la 2,15 David a venit pe lume 4,100 gr. si 57 cm ,cu zimbetul pe buze.si de atunci zimbeste si ride intruna ,asa copil inca n-am vazut desi am avut multe ocazii la viata mea e fericit ca e cu noi.
Final:
ce poate fi mai perfect decit un copil nascut intr-um mediu calduros la propriu si la figurat in locul in care a fost conceput si asteptat cu toata dragostea din lume, fara persoane straine cu care n-are nimic in comun ,fara aerul rece de spital,lumini puternice si mirosul de ustensile medicale etc.etc.etc
Noi suntem o familie fericita si sunt foarte mindra de mine de sotul si de copii mei ;nu mi-as dori pt. nimic in lume sa fi fost altfel.
Va doresc la toate nasteri frumoase cu copii frumosi si sanatosi.

Mergi la inceput